Йохансон: България ще може да се възползва от всички облаги на Шенген още от началото на 2025-а
Вече съм сложила бутилката с шампанско в хладилника и мога да ви убедя, че на Нова година ще си мисля за приятелите в Румъния и България, каза с усмивка еврокомисарят по вътрешните работи
България и Румъния ще могат да се възползват от всички облаги на Шенгенското пространство, и то още от началото на следващата година, каза еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон в началото на дебата за Шенген, който се провежда в Европейския парламент в Страсбург.
Тя сподели, че очаква Унгарското председателство да предложи през декември да се премахнат проверките по сухопътните граници на Румъния и България още през януари догодина.
"Вече съм сложила бутилката с шампанско в хладилника и мога да ви убедя, че на Нова година ще си мисля за приятелите в Румъния и България", каза с усмивка Йохансон, цитирана от кореспондента на БТА в Брюксел.
Пред евродепутатите тя припомни как преди пет години разширяването на Шенгенското пространство въобще не е било в дневния ред.
"България и Румъния бях блокирани в чакалнята. Казваме, че са готови от 13 години, но Съветът още не беше взел своето решение. Промяната понякога може да дойде бързо, но не и автоматично. Всички работихме много, за да постигнем тази промяна", допълни тя и отбеляза, че през последните две години са се случили ключови промени.
"Хърватия влезе в Шенгенското пространство през 2023 г., а през март България и Румъния влязоха в Шенген по въздух и море", уточни еврокомисарят по вътрешните работи.
Тя информира, че Фронтекс увеличава своето присъствие с 280 служители в България и 220 служители в Румъния.
"Мястото ви е в Шенген и заслужавате да се възползвате от всички облаги", каза в заключение Йохансон.
Мнозинството в ЕП изрази силна подкрепа за пълното приемане на България и Румъния в Шенген
Най-големите политически групи в Европейския парламент изразиха днес силна подкрепа за предстоящото отпадане на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния. В дебата в Страсбург прозвучаха очаквания положителното решение да бъде прието съвсем скоро.
Групата на Европейската народна партия (ЕНП) посочи, че след дълги години преговори и изпълнение на изискванията още от 2011 г., вече има надежда за пълно приемане на България и Румъния в Шенген от следващата година. Не можем да приемем друго, освен положително решение на Съвета на ЕС, настоя ЕНП.
Социалистите и демократите изразиха благодарност към Унгарското председателство на Съвета на ЕС за положените усилия и на еврокомисаря по вътрешните работи Илва Йохансон за подкрепата. Дългогодишната сапунена опера ще завърши с хепи енд, обобщи евродепутатът Кристиан Вигенин, който представи позицията на социалистите.
От "Патриоти за Европа" настояха Европейската комисия да осигури на България и Гърция средства за укрепване на сухопътните им граници с Турция. Според тях е необходимо ЕС да съдейства, за да могат румънските и българските граничари да получават достойно заплащане.
Европейските консерватори и реформисти посочиха, че е неприемливо проверките по границата между България и Румъния да се запазят.
Групата "Обнови Европа" определи предстоящото отпадане на проверките по българските и румънските шенгенски граници като "победа" за двете страни след толкова години усилия. Това е победа и за европейския проект, поздравления за комисаря Йохансон, добавиха от тази политическа сила.
Зелените също отчетоха приноса на еврокомисаря Йохансон и посочиха, че с предстоящото решение ще намалее замърсяването на околната среда, предизвиквано от нуждата превозните средства да изчакват за дълги проверки.
От "Левицата" отбелязаха, че с Шенген се злоупотребява заради временното връщане на проверките по някои вътрешни граници в ЕС.
Групата "Европа на суверенните нации" изрази опасения, че премахването на границите увеличава незаконната миграция и определиха това като "безотговорно".