Унгарското председателство на Съвета на ЕС е изготвило решението за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген. В черновата на документа, с който БНТ разполага, пише, че от 1 януари 2025 г. се премахват проверките по вътрешните сухопътни граници с и между България и Румъния.

Припомня се и фактът, че на 31 март 2024 година като първа стъпка от приемането на двете страни в Шенген бяха премахнати проверките вътрешните въздушни и морски граници с двете страни и между тях. Документът ще бъде обсъждан утре на заседание на посланиците на страните от ЕС и гласуван окончателно на срещата на министрите на вътрешните работи от ЕС на 12 декември в Брюксел.

Според източници от унгарското председателство на Съвета на ЕС не се очакват допълнителни коментари от страна на държавите-членки, т.е решението ще бъде прието. Нидерландия също е потвърдила, че няма възражения, но преди гласуването на 12 декември трябва да има формално съгласие от националния парламент на страната.

Днес в ЕП предстои дебат по темата. Очаква се евродепутатите за пореден път да призоват за бързото пълноправно приемане на двете страни в шенгенското пространството и премахване на дискриминацията спрямо гражданите на двете държави.

На 22 ноември в Будапеща австрийското правителство подписа споразумение с България и Румъния за пълното присъединяване на двете страни към Шенгенското пространство за пътуване без граничен контрол от 1 януари 2025 г. В съвместната им декларация обаче бе записано, че за да смекчат ефекта от потенциалната промяна на миграционните модели, който може да се възникне като непосредствена последица от отсъствието на вътрешни граници (в Европейския съюз), България и Румъния да продължат да упражняват граничен контрол вътре в границите на ЕС с въвеждането на гранични проверки в съответствие с чл. 25а, ал. 4 и ал. 5 на Шенгенския граничен кодекс по сухопътните граници между Унгария и Румъния и между Румъния и България за първоначален период от най-малко шест месеца. 

"Не без контрол, а с променена организация ще работят граничните служби след приемането на България като пълноправен член на Шенген. Патрули ще проверяват съмнителни хора и автомобили, но така че да не затрудняват трафика по пунктовете", обясни значението на този текст служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков.

Директорът на ГД "Гранична полиция" Антон Златанов уточни, че това означава, че "на границата с Румъния в първите 6 месеца ще продължим да осъществяваме граничен контрол на граничните пунктове, но той няма да бъде 100-процентовият контрол, който се осъществява сега, а ще бъде по подобие на контрола, който държавите от Шенген, възстановили границите си в момента го осъществяват т.е. той ще бъде базиран изцяло на анализа на риска, така че да бъдат проверявани рисковите превозни средства, рисковите граждани.

Изискването граничният контрол да продължи и през следващите шест месеца ни притеснява. Не е ясно дали ще има някакво облекчение на граничните пунктове, ще има ли проверки на автобусните превозвачи и пътниците. Нямаме яснота как се очаква България да осъществява този контрол, коментира по-рано по NOVA Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи.