Съд в руския град Екатеринбург наказа вчера с 3,5 години лишаване от свобода условно блогъра Руслан Соколовски, ловил покемони със смартфон в местна църква и качил записа в интернет. Зам.-ръководителят на мисионерския отдел на Московската патриаршия игумен Серапион изрази надежда, че младежът ще приеме толкова меката присъда като знак свише, че на този свят има Божие милосърдие, пише вестникът.

Експерти съзряха в действията му по-специално разпалване на религиозна и социална омраза, напомня "Росийская газета".

"Съдът доказа на Соколовски, че Бог все пак има", пише в заглавие "Независимая газета".

"Ако самият Соколовски или друг някой повтори тези действия, ще се наложат вече много по-твърди мерки. Ако не се вземат такива, ще действа вече сам Господ, пращайки смърт и страдание (. . .) наказвайки може би целия народ", предрича общественикът протойерей Всеволод Чаплин, цитиран в друг материал от "Московский комсомолец". Но според автора на друга, трета статия, във всекидневника, "ако съдим човек за неверие или глупост (. . .), ще станем Съветски съюз наопаки. Или православен шериат".

Дмитрий Галочкин от руската Обществена палата е убеден, че независимо от адекватното решение по случая съдебната система и РПЦ трябва да се подготвят за вълна от негативни коментари в социалните мрежи, отбелязва "Росийская газета".

В крайна сметка Соколовски прекара в килията повече време, отколкото Евгения Василиева, осъдена по корупционния скандал в руското министерство на отбраната през 2012 г., коментира опозиционерът Алексей Навални, цитиран в онлайн изданието "66.ru". Бивша служителка в министерството, Василиева получи петгодишна присъда за пране на пари, измами и злоупотреби за близо 200 милиона рубли, но остана в лагера едва месец и бе освободена предсрочно.

В Русия "незнайно защо започнаха да делят обществото на вярващи и невярващи, после отделно ще го делят на комунисти, на хомосексуалисти", заявява адвокатът Андрей Князев, цитиран в подборка от коментари на юристи, която помества "Комерсант".

Според неговия колега Пьотър Скобликов обаче законът брани в случая "правото човек да има нещо скъпо и свято".

"Наказателните репресии срещу такива хора (популярни видеоблогъри - б. р.) са начин за сплашване от страна на държавата", заявява Вадим Волков.

"От 19-и век насам в Русия не са хвърляли никого в затвора и не са изгаряли хора на клада за това, че отричат Бога", напомня Мария Баст. И добавя: "Имам пълното усещане, че пак се мъчат да ни вкарат в това диво Средновековие".