Естония прие закон за гласуване по мобилен телефон

1,2 милиона граждани на балтийската република могат да правят почти всичко онлайн във всекидневието си

Обратно в новината

Коментари - Естония прие закон за гласуване по мобилен телефон | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Това е най лошия сън за всеки нормално мислещ човек. Тотална диктатура на силните на деня. Края на демокрацията и задаване на тъмни векове. Само радикални комунисти като феновете на жълтопаветната левица могат да се радват на такова нещо

Ако обичаш повече да не съм те видял на банкомата ! И кажи на шефа си да ти дава парите единствено и само в кеш ! И да не си посмял да ползваш интернет или смартфон ! Ясен ли съм ?!

21 век ! А ние сме още в 19 век с хартията !

Моля тези с хартии да си слагат минусите на хартията !

Тъп си илиеф, няма нужда да се доказваш насред интернет.

Илиян Илиев

Като те гледам колко си умен искрено ти завиждам ! Напълно е възможно според СИ да станеш мярка за тъпота !

хаха тея даже задминаха и американските идиоти които гласуват по пощата :)

При толкова нпреднали технологии, защо още имаме парламент?!??! Всеки закон може да се гласува директно от хората, а не от депутатите. А, верно сетих се- тогава няма да има корупция и ще се следва волята на народа, а не на некой си ооял се.

У нас да дойдат с духова музика пак нема да им гласувам!

В Естония няма тайна на вота. При нашите нрави, ако няма тайна на вота купеният и корпоративният вод ще нарастнат до небесата.

Не знам как е в естонския закон, но в българската конституция (или закон, не знам точно) тайната на вота е гарантирана. Основният проблем с гласуването от компютър или телефон не е невъзможността за осигуряване на уникалност. Всеки, който има електронен подпис, е идентифициран уникално. Невъзможно е да бъде фалшифициран. Но специалистите твърдят, че не е възможно гласът ти за остане таен. Аз лично мисля, че с подходящ софтуер това за кого си гласувал може и да се криптира. Но теоретично, след анализ на времевите маркери, можело да стане ясно и за външнж лице. Ако променят закона и разрешат гласуването от компютри и телефони, сегашните политици направо ще си направят харакири. Избирателната активност ще скочи двойно, и резултатите ще са коренно различни. Затова в България никога няма да го допуснат.

Това е най-лошият сън за Боко Пожарникаря

Сега тамошните кирчовци могат както искат да си правят "ала-бала" с изборите!

Унищожена държава. Може да бъде манипулирана от дългите ръце на всяка велика сила без усилия Най вече тези сили дето владеят интернета... Навлизаме в антиутопия по-лоша от 1984 Дано поне се смени властта в Америка за да не е комунистическа като сега....

Защо да не гласуват? На тях така и така им назначават управляващите от вън, да си поиграят малко на гласуване.

Директно Посолството гласува

Щом може да си управляваш сигурно финансите от мобилния или от личния компютър, защо да не може да се гласува и да се обработят автоматично резултатите. Нашето "машинно" гласуване, споровете за "кода" и др. "мъдрости" на тази тема изречени от нашите политици, са само за смях на кокошките.

Защото атака към твоите финанси е нищожна, сравнено с атаката срещу една цяла държава. Мислиш ли, че ЦРУ, КГБ и МОСАД ще се занимават с личното ти банкиране, но виж с изборите в дадена страна, напълно е възможно.

Колко пък да ти е сигурно онлайн банкирането. От много места чувам за имами. От първо лице информация

от къде ти е първото лице информация? от РТ1? Ако си дадеш данните някой друг да банкира с електронното ти банкиране, това не е измама а чиста проба простотия на човека, което важи и с гласуването с бюлетина даже... Иначе половин милион фалшиви хартиени бюлетини на предните избори не са проблем, нали? Това е нищо... какво са там 500 000 манипулирани бюлетини.... тъпи копейковски тролове сте всичките...

Напълно различни неща са. Банкирането изисква само удостоверяване на идентичност, докато гласуването изисква идентичност, уникалност и гарантиране тайната на вота (поне в България е така). Т.е. хем да е гарантирано, че гласуваш ти, хем да можеш да гласуваш само веднъж, хем никой да не разбере как си гласувал. Първите две са лесни - с електронен подпис, но пък той категорично отхвърля анонимността. А тя пък е важна, за да няма поголовен контрол над гласуването. Задачата никак не е лесна.