Папа Франциск дойде в Ирак като поклонник мира, а в замяна на това великият иракски аятолах Али ас Систани пое ангажимент пред него за сигурността и мира на християните в страната, обобщава Франс прес.

Двамата духовни лидери проведоха първа по рода си среща на върха в свещения за шиитите град Наджаф. Разговорът им беше при закрити врата и продължи близо час, допълва БТА.


След тази религиозна среща, която се определя като една от най-важните в историята, великият аятолах Ас Систани заяви на папата, че поема ангажимента да гарантира мира, сигурността и всички конституционни права на християните в Ирак. Ас Систани е смятан за духовен лидер на повечето от 200-те милиона шиити в Ирак и по света.

Срещата му с духовния водач на 1,3-те милиарда католици по света бе от такова значение, че иракският премиер Мустафа ал Казими обяви 6 март за Национален ден на толерантността и на съвместното съществуване в Ирак.

След срещата на върха в Наджаф папата се отправи на поклонение в Ур, рождения град на Авраам, където заедно с представители на различни религиозни общности, той се помоли за свободата и единството, чрез които може да се сложи край на войните и на тероризма.

В колективната молитва участваха висши представители на язидите - иракско малцинство, подложено на преследване от джихадистите от Ислямска държава. В молитвата участваха и представители на сабейско-мандейската и на зороастрийската общност, датиращи от хиляди години в Ирак. В колективната молитва се включиха и шиити и сунити.

Смята се, че това събитие е водещо в програмата на папата в Ирак, известен с протегнатата си ръка към всички религии. По време на тази религиозна срещата папата говори дълго за военните конфликти, които раздират Ирак от 40 години, а също и Близкия изток. Той засегна и темата за тероризма.

"Враждебността, екстремизмът и насилието не се пораждат от една религиозна душа. Това е предателство спрямо религията. Ние, вярващите, не можем да си мълчим, когато тероризмът злоупотребява с религията. И е необходимо да решим този проблем", заяви папата, като по този начин припомни, че ислямистката групировка Ислямска държава превзе една трета от Ирак през 2014 г. и извърши много атентати, които оправдаваше с ултрастрогото си тълкуване на исляма.

Най-големите жестокости в Ирак бяха извършени срещу язидите, още вчера припомни Франциск. Джихадистите избиха хиляди мъже язиди, вербуваха в редиците си деца язиди и поробиха сексуално хиляди язидки.

Според ООН това е геноцид. Освен това над 6400 язиди бяха отвлечени от ИД, като половината от тях все още не могат да бъдат открити. Днес в Ур папата каза, че се моли за тези изчезнали хора, за да могат те бързо да се върнат у дома.

Днес, по време на религиозната среща, папата спомена и войната в Сирия.

"Трябва да вървим от конфликта към единството" в целия Близък изток и "по-специално в превърната в мъченица Сирия", пледира Франциск.

Вчера по време на срещата си с представителите на иракските власти, състояла се в Багдад, той спомена пак за Сирия, където народен бунт се изроди в гражданска война преди 10 години, в която загинаха над 387 000 души. Преговорите по егидата на ООН не доведоха до никакъв напредък за разрешаване на тази криза.

Както направи и в Мароко, а също и в други мюсюлмански страни, които посети, сега и в Ирак папата пледира за религиозна свобода и за свободата на вероизповедание. Той каза, че тези свободи трябва да бъдат уважавани и признавани навсякъде, защото са фундаментални права.

Свободата на вероизповедание се изразява в това да ичаш възможността да вярваш или да не вярваш, но също и да имаш правото да приемаш дадена вяра свободно. Религиозната свобода е по-общ термин и включва по-специално свободата да изповядваш безпрепятствено вярата си, отбелязва Франс прес.

В края на втория ден от визитата си в Ирак папата отслужи меса в църквата "Свети Йосиф" в центъра на Багдад. Това беше за него повод за първа среща с обикновените католици в Ирак. Пред църквата бяха издигнати знамената на Ватикана и на Ирак. А бетонни блокове препречваха улиците.

Специални сили бяха разположени, за да гарантират сигурността. Месата на папата ще бъде преведена на арабски и на арамейски.

Християнската общност в Ирак, която е една от най-древните в света, намаля драстично. Преди 20 години тя наброяваше 1,5 милиона души, а сега е около 400 000 души.

Причините за това са проявите на насилие и ендемичната бедност в страната. Християните в Ирак редовно се оплакват, че не са подкрепяни от иракската държава пред милициите или политиците, които завземат техните къщи или земи. Християните в Ирак твърдят също, че достъпът за тях до трудовия пазар в страната е по-малък.