Над половин милион каталунски сепаратисти участваха в мирна демонстрация по улиците на Барселона, но накрая някои радикални протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията в петия ден на протести след като Върховният съд осъди девет политици на до 13 г. затвор заради неуспешния опит за отцепване от Испания през 2017 г.

Вижте снимки >>

Присъдите отключиха улично насилие, каквото Испания не е виждала от десетилетия, като за днес бе обявена и обща стачка в Каталуния.

По данни на общинската полиция в демонстрацията са участвали 525 000 души, които носеха жълто, червено и синьо - цветовете на каталунското знаме с възгласи "свобода за политическите затворници".  

Колони от десетки хиляди сепаратисти тръгнаха в сряда от пет града на Каталуния, за да се съберат в Барселона за гигантската протестна проява, която доведе до блокиране на големи булеварди на фона на голямо полицейско присъствие.

Заради стачката и протестите бяха предприети превантивни мерки като затваряне на търговски вериги и магазини, неучебни дни за училища и университети, отменяне на концерти, спортни събития и театрални представления.

Снимка: АР/БТА

Автопроизводителят Сеат спря производството си в местен завод до събота заради протестните шествия и блокирани пътища. Отложено бе и футболното дерби Барселона - Реал Мадрид.

Снимка: АР/БТА

Над 50 полета бяха отменени от летище "Ел Прат", пренасочен беше и морски круиз с 918 туристи, който акостира във Валенсия вместо в Барселона. Врати затвориха и емблематични културни забележителности като символа на града - катедралата "Саграда фамилия" в Барселона.

След края на преминалата мирно демонстрация, стотици радикални протестиращи запалиха контейнери за отпадъци близо до централното полицейско управление на града и замерваха полицаите с бутилки, яйца и боя, предаде Асошиейтед прес.

Снимка: АР/БТА

Полицаите отвърнаха със сълзотворен газ, гумени куршуми и палки, за да разпръснат младите протестиращи, които носеха маски и мотоциклетистки или скейтбордистки шлемове.

Общината съобщи, че 700 контейнера за смет за били подпалени от началото на протестите и изчисли, че щетите за града са за над 1,5 млн. евро.

Протестите, предизвикана от тежките присъди на сепаратистки лидери в понеделник, направи дългогодишния въпрос за независимостта на Каталуния отново централен за политическия дебат в страната, на фона на предстоящите поредни извънредни парламентарни избори на 10 ноември.

Снимка: АР/БТА

Засега временното правителство на социалиста Педро Санчес твърди, че безредиците са дело на малки, но много добре организирани групи. Съдът блокира сайта на активистката група "Демократично цунами", която организира протести. Опозицията е по твърда.

Лидерите на дясната партия Партидо Популар и на центристката Гражданите призоваха за прилагане на така известния член 155, който ще даде възможност да бъде отнета автономията на Каталуния, да влезе държавата като единствен управител в областта.

Бившият каталунски лидер Карлес Пучдемон, който е в изграние в Белгия, днес се яви доброволно пред белгийското правосъдие след европейска заповед за арест на Мадрид. Той бе освободен без парична гаранция, като се е позовал на имунитета си на евродепутат.