Регистрираха малария при българка, завърнала се от почивка в Занзибар
Жената е била в африканската страна до 8 декември
Регистриран е случай на малария при българка, завърнала се от почивка в Занзибар. Това съобщиха за БТА от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ). Случаят е отбелязан в епидемичната справка за страната за периода 16-22 декември 2024 г., публикувана на сайта на министерството.
Още по темата
Жената (на 41 г.) е посетила северната част на Занзибар, район Нунгви, от 28 ноември 2024 г. до 8 декември 2024 г., с цел почивка. Не е провеждала химиопрофилактика.
Пациентката дава сведение за ухапвания от комари при престоя си в Занзибар. На 15 декември вечерта е имала повишена температура - 38 градуса, с последващо втрисане и обилно изпотяване. На 19 декември е потърсила лекарска помощ, като след това е хоспитализирана с диагноза малария. Проведено е лечение, посочиха още от пресслужбата.
Маларията е паразитно заболяване, което не се предава от човек на човек. Основна роляза възникване на заболяване е наличието на вектор (заразен комар), който чрез ухапванепредава инфекцията на човек.
През 1965 година България е призната от СЗО за страна с ликвидирана малария, нопоради честите пътувания на български граждани до страните от тропическите и субтропически региони, ежегодно в нашата страна се регистрират случаи на малария.
Преболедувалите от малария могат да носят паразитите в себе си до три години и особено през летните месеци, когато има комари да бъдат източници за възникване на местна малария. Освен това, пътуващите в страни от Африка са изложени на риск от заразяване стропическа малария, която при липса на имунитет и на лекарствени продукти (неразрешени за употреба у нас) може да доведе до летален изход.
Данни за държавите, в които има риск от зараза с малария, както и начините за провеждане на химиопрофилактика, са публикувани на сайтовете на Националния център по заразни и паразитни болести и на регионалните здравни инспекции.