Съюзници на унгарския министър-председател Виктор Орбан ще проведат среща при затворени врата с републиканци във Вашингтон, за да окажат натиск за спиране на американската военна помощ за Украйна. За това пише британският в. "Гардиън", като се позовава на собствени източници, предаде БТА.

Днес членове на Унгарския институт за международни отношения и служители на унгарското посолство във Вашингтон ще започнат двудневна конференция с домакин консервативната фондация "Херитидж".

Първият ден на срещата включва изказвания в рамките на панели, посветени на войната в Украйна, както и на теми като "трансатлантическите културни войни". Според източник от американската Републиканска партия някои от участниците, включително републикански членове на Конгреса, са били поканени да участват в закрити разговори на следващия ден.

Срещата се организира в условията на напрегнати дебати във Вашингтон за бъдещето на Украйна. В сряда републиканците в Сената блокираха спешно финансиране за войната в Украйна. Белият дом предупреди, че без действия от страна на Конгреса средствата за доставка на въоръжение за Киев ще свършат до края на годината.

Дипломатически източник, близък до унгарското посолство в САЩ, е заявил: "Орбан е уверен, че помощта за Украйна няма да мине през Конгреса. Затова той се опитва да блокира подкрепата и от Европейския съюз".

Възприеман като най-близкия съюзник на руския президент Владимир Путин в ЕС, той беше сниман преди два месеца да се усмихва и да си стиска ръката с него в Пекин.

Фондацията "Херитидж" е водеща в Проект 2025, коалиция, която извършва подготовка за следващата консервативна президентска администрация в САЩ. Организацията е и изявен опонент на американската помощ за Украйна.

Някои консервативни републиканци в САЩ се изказват за прилагане на "унгарския модел" на американска почва, особено по отношение на имиграцията и на семейната политика.

На другия полюс са настроенията в Германия. В статия, публикувана във в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг", външната министърка Аналена Бербок пише, че все повече се говори за "умора" в Европа, а някои поставят въпроса дали подкрепата за Украйна не затихва постепенно. "Ние подкрепяме Украйна не просто от лоялност към приятел. Ние я подкрепяме, за да може тя да освободи народа си от ада. И защото това е в интерес на нашата собствена сигурност", отговаря Бербок.

Тя подчертава, че "смелите мъже и жени в Украйна" са попречили на войната да се разпространи в други европейски страни като Молдова.

Според германския външен министър твърденията, че международната подкрепа е била неефективна, са неверни. Украйна успя да освободи повече от половината от територията си, която руските сили окупираха след инвазията през февруари 2022 г. Украинските сили освен това обърнаха руския флот в Черно море в отбрана, пише Бербок.

Министърката отговаря на призивите за "замразяване" на войната с аргумента, че това би лишило Украйна от нейния суверенитет и идентичност. Освен това в този случай "руската заплаха за сигурността на Европа" би продължила да съществува, заявява Бербок.