Щатен служител на вътрешното министерство на САЩ вчера стана първото политическо лице от еврейски произход, публично подало оставка в знак на протест срещу подкрепата на САЩ за Израел във войната в Газа, съобщи Асошиейтед прес.

Лили Грийнберг Кол, специален помощник на ръководителя на Вътрешното министерство Деб Холанд, обвини президента Джо Байдън, че използва евреите, за да оправдае американската политика по отношение на конфликта.

Кол работеше за предизборния щаб и на Байдън, и на вицепрезидента Камала Харис и е от дълго време активист и застъпник за Израел във Вашингтон, преди да влезе в правителството.

Тя е петият щатен служител на средно и висше равнище, оповестил публично оставката си в знак на протест срещу военната и дипломатическа подкрепа, оказвана от администрацията на Байдън за Израел по време на продължаващата вече седми месец война в Газа. Тя е и второто лице, назначено на политически принцип, което публично се оттегля от поста си, след като служител от министерството на образованието от палестински произход подаде оставка през януари.

"Вече не мога да продължавам да представлявам администрацията си", заяви Кол по време на интервю за АП. "Байдън превръща евреите в лице на американската военна машина. Това е дълбоко погрешно", заяви Кол, посочвайки, че подкрепата за войната "е бедствие - не само за палестинците, израелците, евреите и американците, но и за неговите предизборни перспективи".

Междувременно говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви, цитирана от Ройтерс, че администрацията на Байдън се опитва да евакуира американските медици от Газа. По-рано тази седмица представители на Палестинско-американската медицинска асоциация заявиха пред в. "Вашингтон пост", че са блокирани в палестинския анклав, след като Израел затвори граничния пункт край южния град Рафах.

Ново проучване: Намалява подкрепата за Байдън

Демократите в САЩ са дълбоко разделени около работата на президента Джо Байдън както по отношение на войната в ивицата Газа, така и относно протестите срещу нея в американските студентски кампуси, сочи ново допитване на Ройтерс/Ипсос, предаде Ройтерс.

Агенцията отбелязва, че това разклаща коалицията, на която Байдън разчиташе преди четири години, за да победи републиканеца Доналд Тръмп.

Около 44% от регистрираните избиратели на Демократическата партия, отговорили на извършеното между 7 и 14 май допитване заявяват, че не одобряват работата на президента Байдън по отношение на кризата. Демократите, които не одобряват действията му, са по-малко склонни да кажат, че ще гласуват за Байдън на изборите на 5 ноември - което не е никак малко, като се има предвид, че предстоящият му дуел с Тръмп ще бъде много тежък.

Байдън се изправи пред остри критики от страна на някои членове на собствената си партия за това, че продължава да предоставя оръжия на Израел, въпреки че повече от 35 000 палестинци са били убити по време на войната в ивицата Газа.

Притокът от оръжия продължи дори след като миналата седмица Байдън забави доставката на 907-килограмови и 1700 по-малки 227-килограмови бомби за Израел поради опасения, че те могат да бъдат използвани за нахлуване в Рафах, град в южната част на ивицата Газа.

Широко разпространените протести в студентските кампуси, включително някои, които завършиха с насилие, когато университетските ръководители повикаха полиция, за да разтури протестните палаткови лагери, подкопаха обещанието на Байдън от кампанията му за изборите през 2020 г. за връщане на стабилността след хаотичните четири години на поста на Доналд Тръмп.

Междувременно Тръмп се опитва да извлече облаги от недоволството по този въпрос, призовавайки избирателите от еврейски произход, младите избиратели и други недоволни от работата на президента Байдън в Белия дом да преминат на негова страна, отбелязва Ройтерс.

Като цяло едва 34% от регистрираните гласоподаватели одобряват как президентът Байдън се справя по отношение на войната, в това число 53% от демократите, 31% от независимите и 22% от републиканците.

Демонстрациите срещу войната не са ограничени само до студентските кампуси - протестиращи се насочват срещу Байдън и други и членове на неговата администрация на публични прояви в продължение на месеци наред.

В допитването, направено онлайн, са участвали 3934 пълнолетни американци в цялата страна, включително 3208 регистрирани гласоподаватели. То е с процент на грешки от около 2 пункта за отговорите на всички регистрирани гласоподаватели, около 3 пункта за регистрираните избиратели републиканци и демократи, както и около 4 пункта за независимите.

"По този въпрос Байдън напълно се проваля", смята Дъглас Шон, социолог и стратег, който прегледа резултатите от допитването на Ройтерс/Ипсос. "Той губи гласове отляво, отдясно и от центъра", добави социологът.

Но сред регистрираните гласоподаватели демократи, които не одобряват работата на Байдън относно конфликта в ивицата Газа, около 77% са заявили, че ще гласуват за него през ноември, в сравнение с около 93% от тези, които одобряват действията му в Газа.

Макар че тези избиратели може да не преминат на страната на Тръмп, те биха могли да решат да не гласуват изобщо или да пуснат бюлетина за Робърт Ф. Кенеди младши, чиято независима предизборна кампания събра подкрепата на около 13% от регистрираните гласоподаватели в допитването.

Според социолога Шон има голяма вероятност въпросът около ивицата Газа да нанесе сериозна вреда на президента Байдън в щата Мичиган, ключов регион, в който има многобройно население от американски избиратели с арабски произход, и където Кенеди също е включен в избирателната листа.