Президентът на САЩ Джо Байдън нарече приключилата днес среща на върха на Г-7 във Великобритания "изключително изпълнена със сътрудничество и продуктивна". Той повтори, че "Америка се завръща", както вече бе заявявал по време на сегашната си първа обиколка в чужбина като държавен глава, предаде Франс прес.

Америка се върна към ангажимента си да води света заедно с другите нации, които споделят нашите най-съкровени ценности. Мисля, че постигнахме напредък във въстановяването на американския авторитет сред нашите най-близки приятели, заяви президентът, цитиран от Асошиейтед прес.

"Всичко около масата осъзнаваха и осъзнават предизвикателствата, срещу които сме изправени, и отговорността, която носят нашите демокрации", добави Байдън на летището в Нюкий, Югозападна Англия, преди да отпътува за среща с кралица Елизабет Втора в замъка Уиндзор.

В последния ден от срещата си в английското графство Корнуол лидерите от Г-7 се договориха да възприемат по-твърда линия спрямо Китай и да увеличат приноса си във финансирането на действия, свързани с климата, и да изпълнят обещанието си за осигуряване на 100 милиарда долара годишно за подпомагане на по-бедните страни.

По-твърда позиция спрямо Китай

Групата на седемте най-развити държави излезе с критично комюнике по отношение на Китай. Това е първият случай, когато ръководителите на седемте най-развити държави изразяват толкова категорично своята позиция към Пекин.

Лидерите на Съединените щати, Япония, Канада, Великобритания, Германия, Франция и Италия предупредиха Пекин да зачита автономията на бившата британска колония Хонконг, както и правата на мюсюлманите в западната китайска провинция Синдзян. Г-7 заявиха още, че ще се противопоставят на едностранни опити за промяна на статуквото в Източно Китайско и Южно Китайско море. И призоваха за прозрачно и експертно проучване на произхода на Covid-19, който бе засечен за пръв път в китайския град Ухан. 

Президентът на САЩ Джо Байдън подчерта, че до момента международните следователи не са били допуснати до лабораториите в Ухан - потенциален източник на заразата.

Президентът на Франция Еманюел Макрон увери днес, че Г-7 "не е клуб, враждебен на Китай", при все че в заключителната декларация от срещата си на върха приканва Пекин да зачита човешките права в Синцзян и Хонконг, предаде Франс прес.

Макрон заяви на пресконференция след форума на Г-7 в Корнуол, че Г-7 е "сдружение на демокрации", което се стреми "да работи с Китай по всички световни теми" независимо от разногласията.

Същевременно в проектодокумента на Г-7 са подчертава съвместния интерес за сътрудничество с Китай по глобални проблеми като борбата с промените в климата и защитата на биоразнообразието.

За намаляване на въглеродните емисии и възстановяване на биоразнообразието

Днешният заключителен трети ден на срещата на високо равнище на Г-7 в английското графство Корнуол е посветен основно на борбата с климатичните промени.

Седемте най-развити индустриални страни се споразумяха да увеличат приноса си във финансирането на действия, свързани с климата, и да изпълнят обещанието си за осигуряване на 100 милиарда долара годишно за подпомагане на по-бедните страни, предаде Ройтерс.

Г-7 призова също и други развити страни да се включат в усилието, допълва агенцията, позовавайки се на общо изявление след тридневната среща на върха на групата в Англия.

Отново потвърждаваме колективната цел на развитите страни заедно да осигуряваме по 100 млрд. долара годишно до 2025 г. от държавни и частни източници, в контекста на съдържателни действия и прозрачност, посочва групата.

"Лидерите на Г-7 са изправени пред най-важните решения в човешката история свързани с климатичните промени", заяви по-рано сър Дейвид Атънбъро, който присъства днес на срещата, в чийто дневен ред основна точка е намаляване на въглеродните емисии и възстановяване на биоразнообразието.

Атънбъро предупреди преди срещата, че "хората са на ръба на унищожаването на цялата планета". Очаква се Великобритания, Съединените щати, Канада, Япония, Франция, Германия и Италия да обещаят да намалят почти наполовина вредните емисии до 2030 година в сравнение с нивата от 2010 година. Обединеното кралство вече пое ангажимент за съкращение с 58%.

Даряват над 1 милиард ваксини

Лидерите на държавите от Г-7 се споразумяха и да ускорят глобалното производство на ваксини срещу COVID-19 и доставката им по целия свят.

Лидерите на държавите от Г-7 се споразумяха на срещата на върха във Великобритания да ускорят глобалното производство на ваксини срещу COVID-19 и доставката им по целия свят. Това съобщи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел във видеосъобщение, разпространено от неговата пресслужба.

"Нашите партньори (извън ЕС - от Г-7) се присъединиха към нас в усилията за ускоряване на производството и доставката на ваксини по целия свят," каза той.

Според откъси от окончателния проект на окончателното комюнике на срещата на върха, публикувани от "Ройтерс", лидерите на Г-7 възнамеряват да обявят, че през следващата година държавите от Г-7 ще произведат поне 1 милиард дози ваксини срещу коронавируса.

"Щастлив съм да съобщя, че с моите колеги се договорихме да дарим над милиард дози както директно, така и чрез глобалната програма КОВАКС на най-бедните държави. Това е още една голяма стъпка към ваксинирането на световното населения срещу коронавируса", заяви британският премиер Борис Джонсън.

Меркел приветства "новия подем" в Г-7 с идването на власт на Джо Байдън

Идването на власт на Джо Байдън в САЩ донесе "нов подем" в дейността на Г-7. Това заяви Ангела Меркел в последния ден от срещата на върха на седемте индустриализирани страни във Великобритания, предаде Франс прес.

"Избирането на Джо Байдън за президент на САЩ не означава, че вече нямаме проблеми в света, но можем да работим с нов подем върху решаването им", каза пред журналисти германската канцлерка, която бе в трудни отношения с предшественика на Байдън в Белия дом Доналд Тръмп, скептичен спрямо многостранните обединения като Г-7.

"И според мен е много добре, че станахме по-конкретни на тази среща на Г-7", добави Меркел по повод решенията, засягащи борбата с коронавирусната пандемия и действията срещу затоплянето на климата.

Канцлерката разговаря с Байдън на четири очи по време на форума и бе поканена да направи на 15 юли официално посещение в Белия дом.

Срещата на Г-7 в английското графство Корнуол бе първа за Байдън като държавен глава, но последна от този род за Меркел, която смята да напусне поста си след парламентарните избори в Германия през септември.

Запитана от журналисти дали е получила подаръци от колегите си, тя отговори с усмивка: "Получих само добри пожелания, не и подаръци".