Напрежение пред сградата на АПИ, след като председателят на Управителния съвет на агенцията Йордан Вълчев излезе пред протестиращите близки на деца и младежи, изгубили живота си по пътищата в страната. 

Шефът на пътната агенция покани в кабинета си представители на организаторите на протеста от сдружение "Ангели на пътя", за да поговорят спокойно и в детайли, след като отрече да е казвал, че "няма да подаде оставка заради едно премазано дете". 

Подобно твърдение се завъртя в социалните мрежи, но Йордан Вълчев отрече това да са негови думи. Председателят на УС на АПИ каза пред протестиращите, че в агенцията са "с чиста съвест".

"Проблемите в пътищата са от много години. Ако с оставката ми ще спрат да загиват деца, я подавам веднага, но мисля, че това няма да се случи. Нещата са от много време. Магистралите не се строят, много неща са забавени. Ще се забавят още повече", заяви Вълчев пред протестиращите. При появата му напрежението сред протестиращите нарасна и думите му не се чуваха ясно, но все пак той успя да каже, че: 

"След срещата с родителите на загиналите деца, ще предприемем допълнителни действия. Набелязали сме краткосрочни мерки, които ще дадат голямо отражение върху пътната безопасност. Следващата седмица ще излезем с конкретни мерки и срокове за изпълнението им. Това ще важи за цялата пътна мрежа в страната. В най-кратки срокове ще се обезопасят всички опасни участъци".

По думите на Вълчев участъкът Радомирци - Телиш не е в най-доброто състояние, но това се дължи на неглижирането с години и нестроенето на магистралите - на "Хемус", на пътя за Ботевград. Докато участъкът Мездра-Ботевград не е завършен, участъкът при Родомирци не може да бъде затворен. Освен това карат бързо, карат пияни и дрогирани. 30 тира са създали опасни ситуации само за ден. Това е информация от нашия екип в района", посочи Вълчев, който подчерта, че Агенция "Пътна инфраструктура" е реагирала на сигналите за опасния участък.

Последва разговор с представители на протестиращите в кабинета на шефа на АПИ. 

Близките на загинали в катастрофи стигнаха до сградата на пътната агенция след шествие, започнало от Съдебната палата в София, минало покрай Министерството на правосъдието и Народното събрание. Пред правосъдното ведомство протестиращите се срещнаха и с ресорния министър Георги Георгиев, който каза, че законопроектът за вещите лица е готов и се работи за затягане на наказанията.

Днешното шествие е провокирано от катастрофата на 31 март, в която живота си изгуби 12-годишната Сияна. Оказа се, че за рисковия участък между селата Телиш и Радомирци има десетки сигнали, а по данни на полицията за последните пет години там са станали 34 катастрофи с десет ранени и трима загинали.

В момента се очаква резултатът от експертизи за пътния участък, като се изяснява и защо повечето от произшествията са с товарни автомобили с полуремаркета, подобно на това, при което загина Сияна. 

Инцидентът стана на 31 март 2025 г. около 12.23 часа на пътя между Плевен и Луковит в района на местността Хумата. 65-годишният водач на влекач "Мерцедес" с прикачено полуремарке на ляв завой губи контрол над управлението и удря насрещно движещия се в посока Плевен лек автомобил "Пежо", в който пътуват Сияна и нейните баба и дядо - плевенският пожарникар Георги Ламбев, спасил животите на десетки хора при подобни инциденти. 

Стоянка Ламбева (с плаката) - баба на Сияна

Снимка: Булфото

Бабата - Стоянка Ламбева, днес разказа през сълзи за драматичните обстоятелства около катастрофата, след която внучката ѝ издъхна. По думите ѝ шофьорът на камиона, предизвикал катастрофата, не е отишъл да помогне на семейството. "Не е премазано детето, то беше убито", категорична е Ламбева. 

Председателят на УС на АПИ Йордан Вълчев

Снимка: Булфото

ИЗБРАНО