Тръмп защитава митата си. Мъск обаче иска обратното и има неочаквано предложение
Агресивната търговска политика на американския президент има сериозни последици и за САЩ
Тежките глобални сътресения, предизвикани от пакета от мита на президента на САЩ, се усещат пряко от много американци. Сега Доналд Тръмп се опитва да успокои сънародниците си с лозунги за упоритост, пише сп. "Шпигел". "Дръжте се - няма да е лесно, но крайният резултат ще е исторически", написа Тръмп в своята платформа Truth Social. "Това е икономическа революция и ние ще победим." Докато пакетът от мита на Тръмп унищожаваше активи на инвеститори за милиарди и пренебрегваше търговските партньори, неговият влиятелен съветник Илон Мъск се изказа в полза на зона за свободна търговия с Европа.
Дълго време САЩ са позволявали да бъдат експлоатирани, но сега това ще приключи, обеща Тръмп. Работните места, компаниите и бизнесът ще се върнат в САЩ "както никога досега". Въпреки това шансовете за успех на радикалния му ход са в най-добрия случай несигурни.
Сериозен всеобщ удар: рецесия и търговска война?
Икономистите предупреждават за задаваща се рецесия в САЩ и смятат тарифната политика на Тръмп за стратегически автогол, която в крайна сметка ще навреди и на Съединените щати. Ръководителят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл също очаква по-висока инфлация и по-бавен растеж за САЩ. Глобален търговски конфликт може да потопи и цялата световна икономика в дълбока криза. Някои държави, като Китай и ЕС, са готови да предприемат драстични контрамерки.
Компанията за електрически автомобили на Мъск Tesla, която произвежда и продава своите автомобили както в Китай, така и в Германия, вероятно също ще усети последствията. Технологичният милиардер обикновено възхвалява политиките на новото правителство на САЩ - или помага за тяхното формиране. Сега обаче Мъск изненадващо подкрепя трансатлантическа зона за свободна търговия без мита.
Той се надява, че САЩ и Европа биха могли да се споразумеят за още по-тясно партньорство от преди, заяви Мъск на партийната конференция на дясната италианска управляваща партия "Лига" във Флоренция в събота, към която се присъедини чрез видеовръзка. "А що се отнася до тарифите, надявам се да се придвижим към ситуация с нулеви тарифи със зона за свободна търговия между Европа и Северна Америка", каза Мъск.
Наскоро президентът на САЩ Тръмп не личеше да разчита на партньорство с европейците. След като членове на неговата администрация се подиграха с предполагаемия "паразитизъм" на европейците в чат, Тръмп заяви в отговор на репортерски въпрос дали споделя това мнение: "Наистина ли искате отговор? Да, смятам, че те са били паразитни. Европейският съюз беше абсолютно ужасен за нас по отношение на търговията, ужасен".
Американците плащат сметката
В резултат на обявения в сряда пакет от мита вносът от всички държави в САЩ вече се облага с плоски мита от десет процента. На 9 април Тръмп възнамерява да наложи още по-високи мита на държавите, с които според него САЩ имат особено голям търговски дефицит. Вносът от държавите от ЕС ще бъде обложен с наказателни мита от 20%. Други наказателни мита върху вноса в САЩ, които вече са били въведени, също ще останат в сила.
Вносните мита действат подобно на данъците. Митото трябва да се плати от компанията вносител - в случая от компаниите в САЩ. Въпреки това е вероятно дружествата вносители не просто да поемат по-високите разходи, а да ги прехвърлят върху потребителите и произтичащото от това увеличение на цените да стимулира инфлацията. През последните седмици Тръмп последователно отхвърляше опасенията, че новите мита ще натоварят предимно американските потребители с по-високи цени и говореше за временни незначителни "смущения".
1300 демонстрации срещу Тръмп
Със своя огромен пакет от мита обаче Тръмп вече изправи и фондовите пазари по целия свят на нокти - изтривайки милиарди от богатството на частните инвеститори практически за една нощ. Много американци са вложили парите си на фондовия пазар и сега се страхуват за спестяванията си, което пролича и в общонационалните протести срещу правителството на Тръмп през уикенда. Организаторите говореха за милиони участници в повече от 1300 митинга, но нямаше официални данни или оценки.
"Вчера загубих пари заради безумието, на което ни подлага този човек", възмущава се 74-годишен демонстрант на протест в Чикаго, цитиран от "Уолстрийт Джърнъл". "Той не осъзнава, че пенсионерите на моята възраст живеят с тези пари".
Междувременно фактът, че Тръмп замина за продължителен голф уикенд във Флорида, предизвика особено недоволство сред протестиращите. "Тръмп играе голф, докато фондовият пазар се срива", гласеше плакатът на една възмутена жена, пише в заключение "Шпигел".