Глоби на нарушителите на пътя да се налагат директно от полицията, предлага Митов
От Варна вътрешният министър призова за своевременна дигитализация в МВР, включително в КАТ, за да се облекчи работата на служителите, но да се подобрят услугите за гражданите
"Пътният травматизъм е един от приоритетите за МВР. Това е свързано с подобряване на пътищата и с доизграждането на автомагистралите "Хемус" и "Черно море". Докато това стане обаче, трябва да се завиши контролът по пътищата - заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов, който е на посещение във Варна.
Преодоляване на пътния травматизъм
Министърът на вътрешните работи се ангажира да предложи на премиера Росен Желязков комплексни мерки, като една от тях е необозначени автомобили със служители на МВР да бъдат на пътя, за да следят за агресивни шофьори и тежкотоварни автомобили, които не спазват Закона за движение по пътищата.
"Да се облекчи начинът, по който се налагат глоби, тоест да се налагат веднага от полицията, а не да се продължава с тази двустепенна система за налагане на глоби за нарушения. Говорим за засичане на средна скорост. Това е инициатива на някои народни представители, тя тепърва ще бъде обсъждана и ще се обмислят начини да се въведе ефективно. Има и още - поставяне на колчета на пътни участъци, които са със завишена концентрация на ПТП и релефни маркировки", заяви вътрешният министър.
"Политическото безвремие през последните четири години е причината да няма реакция на подадените от полицията сигнали за опасни пътни участъци в страната", коментира още Митов. Според него непрекъснатата смяна на министри и правителства е довела до невъзможност за залагане на устойчиви приоритети - проблем, който в момента ръководството на МВР се опитва да преодолее.
Министърът каза още, че политическият хаос е довел и до липса на координация между институциите, въпреки идентифицирането на пътните участъци с повишена концентрация на катастрофи.
По-рано днес правосъдният министър Георги Георгиев каза пред протестиращите близки на загинали в катастрофи, че е готов законопроектът за вещите лица и се работи за затягане на наказанията.
Електронизацията в МВР - драматично изостанала
Вътрешният министър коментира също, че има драматично изоставане в електронизацията на системите в МВР.
По думите на Митов би следвало да се достигнат някакви съвременни нива на дигитализация, включително в КАТ, не само за да бъде облекчена работата на служителите, но и за да се подобрят услугите за гражданите. Така ще бъдат елиминирани и много от факторите, свързани с възможен корупционен натиск, допълни Митов.
Той подчерта, че заради дигитализацията киберсигурността става един от водещите приоритети на МВР. Министърът акцентира още върху борбата с нелегалната миграция и върху осигуряването на реда и сигурността на курортите по Черноморието през лятото.
По думите му се очаква в комплексите да има засилено полицейско присъствие, като вече има подписани споразумения и за създаване на съвместни патрули със служители от Румъния, Германия, Полша, Италия.
Борбата с организираната престъпност в Пловдив
Митов определи като инсинуации и спекулации коментарите около случващото се в дирекцията "Борба с организираната престъпност" в Пловдив.
Срещу бившия зам.-директор на Главна Дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) е започнато дисциплинарно производство, но незаконни арести няма да има, той ще бъде отстранен по законовия ред, подчерта министърът. И допълни, че лично за него този служител вече не е в системата на МВР.
Работата на полицията във Варна
Във Варна вътрешният министър Даниел Митов бе гост на анализа на работата на дирекцията на полицията през миналата година. Като цяло неговата оценка за дейността ѝ бе положителна, информира БТА.
Министърът коментира, че е редно да се подобрят условията на труд на полицаите по места. За Варна той посочи, че от подобряване на базата се нуждае не само сградата на дирекцията, но и тези на "Пътна полиция" и на някои от районните управления.
По думите му обаче такова е положението в цялата страна и затова ръководството на министерството ще работи за преодоляването на тези проблеми.
Директорът на полицията във Варна старши комисар Андрей Ангелов коментира темата за опасните пътни участъци, като посочи, че в региона са идентифицирани шест опасни такива. По думите му за три от тях стопаните на пътищата са уведомени още преди година и половина, че е нужно да се поставят разделителни колчета, но това още не се е случило.
Два от рисковите участъци са край Провадия и Варна, такива има и по пътя за Бургас, уточни Ангелов.
Създаване на зоополиция и въдворяване в здравни заведения на психично болни
Министърът допълни, че заедно със здравното министерство работят по преодоляването на проблема с хората с лабилна психика, които нарушават реда. Той уточни, че са нужни мерки, но и много по-добра уредба как да се процедира в такива ситуации - как тези хора да бъдат въдворявани в здравни заведения, при какви условия и как да се лекуват.
Митов коментира още, че се обмисля как да бъде повишен капацитетът на служителите, които се занимават с престъпленията срещу животни. МВР и сега реагира на всеки сигнал, каза министърът, който допусна и възможността за обсъждане на вариант за създаване на зоополиция.