Мандатът е тежка отговорност, трябва да бъде много внимателно обсъдена, но не виждам предпоставки в този парламент да може да се направи проевропейско антикорупционно правителство. Това каза съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" Асен Василев, цитиран от БТА. Днес ПП се събира на Национален съвет.

Продължавам да вярвам, че в този парламент няма антикорупционно проевропейско мнозинство, коментира Василев. По думите му ще бъде невъзможно да се състави правителство, което да води България към Европа и към по-добри доходи за гражданите и по-справедлива и социална страна, в която всички ние искаме да живеем.

Мандатът е тежка отговорност, посочи Василев. Не може с лека ръка тази отговорност да се отхвърли, трябва да бъде много внимателно обсъдена, но както казах - аз лично не виждам предпоставки в този парламент да може да се направи проевропейско антикорупционно правителство, посочи народният представител.

Василев обаче смята, че няма пречки да се направи опит да бъдат прокарани значителни закони, ако има време за това. Той посочи законите за Планаза възстановяване и устойчивост, които блокират второ плащане, антикорупционната комисия, закона за сигналоподателите, закона за личния фалит. По думите му 1 млн. български граждани всеки ден биват тормозени от колекторски фирми.

Вече този парламент работи над месец, можеше голяма част от тези закони да са придвижени, можеше комисиите да са сформирани. Вместо това, виждаме едно абсолютно безотговорно поведение към българските граждани, коментира Василев.

Продължаваме разговорите с нашите коалиционни партньори от "Демократична България" и нашите съвети, каза по-рано днес другият съпредседател на "Продължаваме промяната" (ПП) Кирил Петков, когото БТА цитира.

Преди това Николай Денков коментира, че този парламент е като плаващи пясъци. Той посочи, че би било пълна илюзия някой да се опитва да прави стабилно правителство.

Денков разкри, че с ДБ са направили план, който цели в тази много трудна среда да постигнат максималното. Ще го представим заедно в някой от следващите дни, заяви той и уточни, че го обсъждат с националните съвети.

ПП-ДБ станаха втора по численост парламентарна група, след като ПГ на ДПС остана с 25 депутати. 17 бяха изключени, а двама напуснаха, като в резултат групата стана четвърта по численост в Народното събрание - след ПП-ДБ (39 депутати) и Възраждане (38).

По този начин ПП-ДБ ще получи от президента Румен Радев (по неговите думи следващата седмица) втория мандат за съставяне на правителство. Първият мандат не сполучи, след като коалицията ГЕРБ-СДС не събра необходимата подкрепа за кабинет с премиер Росен Желязков.

В самата коалиция ПП-ДБ засега няма единно мнение дали да се прави опит за създаване на правителство. ПП засега сякаш клонят към отрицателен отговор - държат да са в опозиция. Но тази категорична позиция те имаха преди събитията в ДПС, т.е преди да стане ясно, че са наред за получаване на мандат.

В рамките на "Демократична България" също има нюанси в позицията: ДСБ предложи да се опита с технически кабинет, партньорът им в коалицията - "Да, България" са склонни да приемат, но само ако е налице категорична парламентарна подкрепа. Съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов (председател на ДСБ) в петък заяви, че коалицията има план, но не може да оповести подробности за него.