20 години от трагедията в Беслан, когато 186 деца не се прибраха вкъщи (снимки)
Това е най-кървавият атентат в историята на Русия
Точно преди 20 години - на 1 септември 2004 г., в руския град Беслан се разигра една от най-големите трагедии в новата история на човечеството. При терористично нападение в местно училище и последвала спасителна операция на спецслужбите загинаха 334 души, 186 от които деца.
Днес в Беслан стотици семейства, загубили свои близки, за пореден път отбелязват черната годишнина. Това е единственият град в Русия, в който първият учебен ден не започва на тази дата. Защото е ден на траур...
Всички снимки ВИЖТЕ ТУК>>>
Руският президент Владимир Путин, който преди 20 години беше също така на власт, посети тази година на 20 август училището в Беслан. Това беше негова първа визита там. По време на нея той сравни масовото убийство отпреди 20 години с украинската военна офанзива в руската Курска област, припомня Франс прес, цитирана от БТА.
В онзи фатален първи учебен ден - 1 септември 2004 година - чеченски сепаратисти влязоха в Първо училище в малкото градче в Северна Осетия. Малко след началото на тържеството в препълнената с деца, родители и учители сграда нахлуха 32 терористи. Сред тях са и две жени шахидки, които носят пояси с бомби. Те взеха за заложници всички над 1200 души - ученици, учители, служители.
Кризата продължи над 50 часа. Хората бяха държани в жестоки условия, без вода. Някои от тях бяха екзекутирани.
На 3 септември 2004 г. отекнаха две експлозии във физкултурния салон на училището и това породи паника. Децата започнаха да бягат, а нападателите откриха огън по тях. Взривовете, чиито източник все още не е напълно установен, принудиха руските специални сили, обкръжили училището, да предприемат хаотична атака, която приключи с ужасяваща кървава баня - 334 убити, от които 186 деца, и над 750 ранени.
Това е най-кървавият атентат в историята на Русия. Той бе извършен в момент на Втората чеченска война. В този конфликт в крайна сметка победиха руските сили срещу чеченските бунтовници. Руските сили обаче са обвинявани, че са избили десетки хиляди цивилни в Чечения, допълва Франс прес
Атаката в Беслан бележи връх на жестокостите, извършени в рамките на двете чеченски войни (1994-1996 и 1999-2009).
Лошото управление на кризата в Беслан и почти пълната липса на преговори с нападателите породи протести, ръководени по-специално от Комитета на майките от Беслан. През 2005 г. протестиращите постигнаха успех по едно от исканията си - оставката на лидера на Северна Осетия Александър Дзасохов.
През 2017 г. Европейският съд по правата на човека обяви, че руските власти са взели недостатъчни мерки за превенция на нападението и ги упрекна за непропорционалното използване на сила по време на щурма на училището. Съдът осъди Москва да изплати над 3 милиона евро на 409 жалбовносители, сред които бивши заложници от Беслан и близки на жертвите.
Днес има възпоменателни церемонии за жертвите на трагедията отпреди две години. По време на една от тях оцелели от атаката бивши ученици се събират в двора на училището, подредени по класове и носещи портретите на техните убити съученици и на другите жертви. После оцелелите полагат цветя и поставят свещи в бившия физкултурен салон, който днес е мемориал за жертвите. Комитетът на майките от Беслан пък дава пресконференция днес.
Близки и роднини плачат и оставят цветя на 9 септември 2004 г. в разрушения физкултурен салон на Първо училище
Снимка: БТА/АРПо време на визитата си в Беслан на 20 август Путин заяви: "Точно както ние се борихме срещу терористите, ние трябва днес да се борим срещу онези, които извършват престъпления в Курска област и в Донбас". В изказването си той отново поде темата за "денацификацията" на Украйна.
На 22 март през настоящата година в Подмосковието в концертната зала "Крокус сити хол" беше извършено кърваво нападение, в което загинаха 145 души, а стотици бяха ранени. Руските власти обвиниха Киев, че е изиграл роля в тази атака, въпреки че бързо отговорност за нея пое "Ислямска държава". Но руските власти продължиха да смятат, че Киев е замесен заедно със западните си съюзници, които категорично отхвърлиха каквото и да е било замесване в това нападение, припомня Франс прес.