Симпатичното бебе-робот има неземно блестящи сини очи и по-големи бузи от обичайното, но студентите, които са го създали, се надяват, че те само допълнително ще помогнат на младите хора да се научат как бъдат добри родители. Проекът е част от програмата за преодоляване на демографска криза пред, която е изправена Япония.

"Йотаро е робот, с който може да изпитате физически контакт точно както с истинско бебе и да възпроизведете същите усещания", заяви Хироки Кунимура от университета Цукуба, северно от Токио. Лицето на Йотаро, направено от мек полупрозрачен силикон с розов оттенък. Осветено от "прожектор" (свързан с компютър), който симулира плач, кихане, спане и усмивки. Може да бъде ативиран и специален говорител, когато бебето се смее на глас. Йотаро променя изражението на лицето си, прави физиономии и движи ръцете и краката си, когато докосвате различни части от лицето или тялото му.

Телесният контакт се засича от сензори, а настроението на Йотаро се променя в зависимост от честотата на докосванията. Йотаро може да симулира и сополив нос, с помощта на водна помпа, която изпуска капки вода с температурата на тялото през ноздрите му. Бебето-робот има не много човешки дизайн (големината на глава и несъразмерни лицеви характеристики), изобретателите му се надяват, че "Йотаро може да помогне на младите родители да научат как да отглеждат бъдещите си деца", завършва един от членовете от изследователския екип Масацада Мурамото.