Рашидов няма да пусне в парламента закона за БНР, Балтаков готов за изслушване
От националното радио излязоха с отворено писмо, Бетина Жотева се надява оставката да бъде оттеглена
"Аз няма да пусна този закон в парламентарната зала, докато всички не седнем на една маса и не обсъдим кое е правилното за бъдещето и за развитието на обществените медии. Да правиш закон в тъмното и против медиите, това не е закон. Един закон трябва да обслужва основно хората, които работят в тези звена". Това каза пред БНР Вежди Рашидов, председател на комисията по културата и медиите в парламента.
Още по темата
Според него досега е било пропуск това, че не е имало по-широко обществено обсъждане на предстоящите промени в Закона за радиото и телевизията.
"Това, което казва г-н Андон Балтаков, е правилно. Подкрепял съм това, че когато един човек трябва да управлява една институция, той трябва да има възможността и правата да състави екип, чрез който той да носи отговорност. Против това съм да не се знае кой ще носи отговорността, когато няма свободата да управлява", добави той.
На въпрос защо е отпаднал текстът, свързан с начина на управление на медиите, Рашидов отговори: "Когато един човек иска отговорност от друг човек, трябва да знае докъде е пуснат да носи тази отговорност. Затова трябва да се даде на професионалистите възможността да се самоуправляват. Когато не е добро, ще има органи, които да търсят отговорност от тези хора... Как ще търсим отговорност на този човек, като ограничаваме правомощията му".
По думите на Рашидов генералният директор на БНР не трябва да бърза емоционално и да подава оставка, защото: "Свободата, особено на обществените медии, защото от частните няма какво да се вика за свобода на словото, те си имат собственици със своя политика, е свързана с сложен организъм от над 2000 души, които работят в БНР и в БНТ, а този организъм трябва свободно да диша, обясни още председателят на Комисията по култура.
"Г-н Балтаков дойде отвън и в една нажежена обстановка, като врящ котел беше Българското национално радио, внесе един баланс и добро спокойствие, което е важно за всички, които работят в това радио", смята той.
Междувременно отворено писмо с призив държавните институции да оттеглят законопроекта за изменения на Закона за радиото и телевизията, подготвят работещите в Българското национално радио.
Десетки мнения са събрани до момента под искането да се спре общественото обсъждане на текста, който е предложен от министъра на културата, но е различен от одобрения от представителите на БНР и генералния директор на Радиото Андон Балтаков в работната група по проекта.
Позицията си днес представи генералният директор на БНР. Той заяви, че ще уважи покана за изслушване в Народното събрание, ако такава му бъде отправена. Той определи парламента като: "Високата трибуна на българската демокрация, нормално е представителите на българското общество да искат да чуят какво има да казва генералният директор на БНР, така че ще приема с необходимата отговорност и респект евентуална покана, която все още в интерес на истината нито съм я видял, а и не съм я получил, тъй като все още не съм бил в сградата на "Драган Цанков" 4".
Балтаков провежда среща с членовете на Съвета за електронни медии във връзка с това, че вчера депозира своята оставка в знак на протест срещу подмяната в текста за промени в Закона за радиото и телевизията и липсата на управленска воля да се осигури законодателна гаранция за независимостта на обществените медии.
Председателят на СЕМ Бетина Жотева изрази надежда, че Балтаков ще преосмисли решението си за предсрочно прекратяване на мандата му от 1 ноември, за да довърши започнатото в БНР:
"Разбирам го напълно. От страна на СЕМ също бих казала, че нашите предложения и нашите участия в хилядите работни групи по този закон горе-долу е ненужно и безполезно, се оказва, че е било. Нищо от нашите предложения също не е вкарано, никой не поставя ултиматуми. Ние просто искаме ред и да се знае в крайна сметка какъв проект за Закон за радиото и телевизията ще влезе в парламента, защото в момента има няколко варианта", каза тя.