Това заяви при пристигането си в Чикаго президентът Росен Плевнелиев, цитиран от БТА. Там ще се проведе срещата на върха на НАТО.

По думите на Плевнелиев вече е приключил първият етап на противоракетния щит, преди месец са направени и успешни тестове. Турция, Румъния и Полша ще са другите държави, които ще бъдат обхванати от първата фаза на противоракетния щит, предаде Фокус.

"В момента над 30 държави в света разполагат с междуконтинентални балистични ракети. Много от тези държави не са членки на НАТО. Алиансът е категорично решен да доведе докрай този проект, до пълната оперативна готовност на системата", допълни той.

На срещата в Чикаго ще бъде приет официален доклад за оперативната съвместимост, ще се обсъждат и такива важни проблеми като интелигентната отбрана, която позволява кооперирано използване на ресурси с цел намаляване на общите военни разходи, уточни Росен Плевнелиев.

По време на форума Росен Плевнелиев ще има двустранни срещи с президента на Грузия Михаил Саакашвили, с холандския премиер Марк Рюте, с премиера на Норвегия Йенс Столтенберг, с премиера на Канада Стивън Харпър и с турския президент Абдуллах Гюл.

На срещата с Рюте неминуемо ще бъде поставен въпросът за позицията на Холандия спрямо членството на България в Шенген, а в разговорите с канадския премиер - въпросът с входните визи за българи.

"Но не това са единствените определящи моменти в предстоящите двустранни разговори. С Холандия сме съюзници в НАТО. Канада е с огромен икономически и инвеститорски потенциал, където живее и значителна българска диаспора. Грузия е една от възможностите за нас за диверсифициране на енергийните източници. Норвегия е страната, която най-разумно управлява средствата, с които разполага. А с Турция сме както съюзници, така и съседи", изтъкна Плевнелиев.