Топлината на лятото е неблагоприятна за хората с разширени вени: тежест, напрежение, болка, крампи, мравучкане, сърбеж, отоци, промени в оцветяването на кожата, дори незаздравяващи рани. Друг е въпросът, свързан с естетиката. Поради факта, че повече жените страдат от това състояние, дебелите чоропогащници и дългите панталони са само временно решение. Но твърде неподходящо за лятото.

Как да не допускаме проблема да се разрасне?

Вените са онези съдове, по които кръвта се изкачва до сърцето. Докато артериалната кръв следва гравитацията и по-високото й налягане помага за безпрепятстваното й движение не само надолу, то вените са придружени анатомично с клапи, които при затварянето си пречат на потока от кръв да се връща.

Движението кара мускулите да се съкращават и с това венозната кръв се подпомага в движението й, като по този начин чрез "масажа", който мускулите оказват, съдовете стават по-еластични.

Венозната болест има генетична компонента, но продължителното седене е един от основните фактори за разширени вени. Когато седим, кръвта по-трудно се придвижва нагоре и обикновено се застоява в крайниците, които са най-близко разположени до земята. А това обикновено са краката.

С времето клапите започват да пропускат част от кръвта обратно и в не малко от случаите се стига до венозна хипертония. Под налягането на кръвта, венозните стени започват да се отпускат, а това забавя общия венозен кръвоток, който задържа голямо количество отпадни продукти и елементи на кръвта, като тромбоцити, еритроцити, левкоцити и др. Това води до структурни промени на вените и проявата на възпалителни процеси.

Друг косвен фактор за появата на разширени вени е наднорменото тегло, което съпътства все повече млади хора. Мазните отлагания по вътрешните органи и съдове създават предпоставка за допълнителни възпалителни процеси, които не подминават и съдовата система.

Състояния като флебит, тромбоза, екземи и язви са потенциални следствия на неглижирането на венозната болест. Като всяко хронично заболяване и това изисква адекватно лечение и целогодишна грижа. Специалистите предупреждават, че ако не се вземата мерки навреме, един такъв на вид козметичен дефект може да доведе до усложнения, нарушено качество на живот и инвалидизация.

Тромбите в разширените вени са непредвидимо събитие, което може да доведе до откъсване на тромба и попадането му директно в белия дроб, причиняващ животозастрашаваща белодробна тромбоемболия. Бавно прогресиращи са венозната гангрена и хеморагичната некроза, които в екстремните си прояви водят до ампутация на крайник.

Рискови професии и рискови групи

Има професии, които са изложени на по-висок риск от развитието на венозна болест, поради натоварването, което упражняват върху краката си. Това са хирурзи, учители, фризьори, готвачи, касиери, компютърни специалисти, счетоводители, шофьори...

Но понякога независимо от професията, съществуват редица други рискови фактори, освен наследствеността, заседяването и наднорменото тегло, които представляват сериозно предизвикателство за съдовата стена на вените. Това са напредналата възраст, тежката физическа работа и силовите тренировки, приема на контрацептиви и хормоналнозаместителна терапия, различни травми, прием на храна, бедна на фибри, злоупотреба с алкохол, бременност, и излагане на високи температури.

Превенция и подобряване на симптоматиката

В различните стадии на хроничната венозна болест лечението включва най-различни лечебни подходи, които се предписват най-често от специалист-съдов хирург. Медикаментозното лечение с т. нар. венотоници, е неотменна част от терапията във всички стадии на заболяването, но има редица полезни съвети, които можете да следвате, за да подобрите симптоматиката си и да ускорите лечебния процес.

Високите температури лятото водят до нарастване на диаметъра на разширените вени, което от своя страна увеличава венозния застой. Не случайно в горещините ходилата и пръстите на краката ни се подуват. Приемът на достатъчно вода и достатъчно движение се оказват благоприятни. Хладен душ на краката, плуване и повдигането на краката при почивка са също методи за облекчаване на симптоматиката, както и превенция на поява на разширени вени.

Намаляването на наднорменото тегло и лекият хранителен режим, особено в летните месеци, са не само полезни за цялостният организъм, но и имат пряко отношение към вените и венозния застой. Носенето на свободни по краката дрехи са особено важни, както за целулита, така и за венозното здраве. Стегнатите панталони и клинове възпрепятстват допълнително движението на кръвта.

Има много разпространени упражнения, за които не трябва специална физическа подготовка, екипировка или пространство. Всички упражнения, които се правят от лег по гръб и представляват движение на краката от тазобедрените стави нагоре, встрани и кръгово, са включени в профилактичните програми при венозна болест. От такава позиция е добре да се раздвижват и ходилата от глезените като се редува шпиц с контра-шпиц.

Ходенето на пръсти и на пети е също изключително полезно, а масажът на подбедриците с движение от глезените нагоре спомагат на лимфната система да се дренира и да намали напрежението в долните крайници.

И по възможност - не кръстосвайте крака! Всеки път, когато ви иде да "скръстите крака", станете и направете няколко крачки на пръсти и се върнете на пети. Това ще ви откаже от вредния навик и ще ви даде допълнителна полза, която дори не сте планирали.