Клиниката в Пловдив за смъртта на детето: Усложненията настъпиха след извеждане от упойка
Момченцето празнувало шестия си рожден наскоро в детската градина в Белащица, където днес с децата работиха психолози. Родителите не са съобщавали в забавачницата за алергии
40-50 минути след като детето е изведено от анестезия и вече е било в болнична стая, контактно, в съзнание и с нормално дишане, се появили усложнения. Приложени са били пълен обем реанимационни процедури и въпреки това е настъпил фатален край - това се казва в позиция д-р Динко Младенов, управител на Медико-денталния център и Специализираната хирургична болница за активно лечение "Медикус Алфа".
Вчера в стоматологичната клиника почина 6-годишно дете, а от Окръжната прокуратура в града обявиха, че наблюдават досъдебно производство за причинена смърт поради немарливо изпълнение на правно-регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, а именно лекарска грешка.
От Изпълнителната агенция "Медицински надзор" пък започнаха извънредни проверки в лечебни заведения в Пловдив.
На 4 април 2025 г. на детето е извършено лечение с обща назотрахеална анестезия, преминали без усложнения в операционна зала. Спазени са всички правила на добра лекарска практика, се казва още в позицията на д-р Младенов. По думите му на този етап до приключване на обследванията от компетентните органи от клиниката нямат право да дават повече информация.
"Ръководството и екипа на "Медикус Алфа" сме дълбоко опечалени от така стеклите се обстоятелства и изказваме силни съболезнования и съпричастие на близките на детето", пише още в позицията на управителя.
Днес в детска градина "Ралица" в село Белащица, която детето е посещавало, психолози са работили с деца и учители. От детската градина съобщиха пред bTV, че родителите не са съобщавали за алергии при детето. В забавачницата са в шок. Разказват, че миналата седмица момчето е празнувало шестия си рожден ден в детската градина.
"Родителите са казали, че в петък детето ще отсъства поради тази процедура. Разбрахме, че често е ходело на зъболекар. Знаете децата имат проблеми със зъбките и при него явно са били по-сериозни нещата, за да се прибегне до този вид лечение", коментира Лидия Горинова, директор на детска градина "Ралица".
Аргир Аргиров, директор на РЗИ-Пловдив, коментира, че при местните упойки рядко или почти никога не се правят проби за алергия, алергичност. Но когато е венозна упойка, тогава би трябвало да се направи, отбеляза той.
Според специалисти в закона има празноти, защото няма изрично изискване с деца да работят само стоматолози с педиатърска специалност.