Въпреки протестите: Няма да има спасение за десетките дървета по столичната "Опълченска"
"Боли ме за тези дървета, но едно от най важните неща на този проект е подмяната на канализацията", обясни кметът на София Васил Терзиев
Загубата на всяко едно дърво и то голямо дърво, е проблем. Най-важните характеристики на нашия град са, че той е зелен, че има много паркове, има големи дървета, но в случая с улица "Опълченска" няма как тези дървета да бъдат запазени. Това каза кметът на София Васил Терзиев на брифинг в отговор на въпрос във връзка с протестите на граждани за отсичането на дървета по ул. "Опълченска".
Терзиев каза, че общинската администрация е мислила всякакви варианти, включително и да премести дърветата, но това би струвало на общината много пари, а експертите казват, че дърветата нямат никакъв шанс да оцелеят след преместването им. Според специалисти дърветата могат да бъдат преместени през ноември, но дори и тогава шансът им да оцелеят е около 5%, което на нас ни се стори необосновано, добави кметът. По думите му усилията да залесяват и озеленяват на други места със спестения ресурс от преместването на тези дървета, могат да дадат много по-големи резултати.
"Боли ме за тези дървета, но едно от най важните неща на този проект е подмяната на канализацията", обясни кметът. Тя минава точно под кореновата система на дърветата, няма как те да бъдат заобиколени, добави той. Не можем да гледаме само 39 дървета, които всички ние смятаме, че са важни, но трябва да обърнем внимание и на десетки хиляди граждани, които страдат от неподменената инфраструктура. Трябва да избегнем проблеми с водоснабдяването, за да избегнем проблеми с канализацията, да избегнем проблеми с наводнения, добави Терзиев.
На въпрос, свързан със вчерашния протест пред Столичната община срещу строителство, което затваря пътека, свързваща "Княжево" с Бялата вода и Златните мостове в планината Витоша, Терзиев уточни, че се е видял с представители на общността от "Княжево". Говорихме за проблемите и възможните решения, добави кметът. Кое в какъв времеви период може да се случи не само за слънчевата пътека. Предизвикателството ще е да намерим дългосрочните решения по много наболели въпроси в този район, но имаме добра комуникация и смятам, че ще намерим и удовлетворителни решения в близко време, добави кметът.
Терзиев беше помолен да коментира проект за облекчаване на трафика в София, който преди дни коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Кметът на София каза, че много се радва за скиците на Борисов и посочи, че Столичната община организира конкурс за главен архитект. По думите на Терзиев "може да си чертаем всякакви работи, но има обективна реалност, както и политическа изборна реалност".
Кметът посочи, че ако всички си вършат работата и тя не се саботира, нито на местно ниво, нито на държавно, в края на 2027 г., началото на 2028 г. отсечката, която е между кварталите "Люлин" и "Овча купел" ще бъде готова. По думите на столичния кмет това е най-тежкият участък на Околовръстното - "за 18 месеца не могат да се минат процедури и отчуждение, камо ли проектът да бъде реализиран в неговата цялост", каза той.
Лентичките за този проект ще ги реже този, които спечели изборите през 2027 г., посочи Терзиев. Ключово е да се помисли как ще бъдат направени връзките с Околовръстния път, с бул. "Царица Йоанна", изграждането на буферни паркинги, за да може цялата система да работи ефективно, добави кметът. Изграждането на този тунел не е нова идея, посочи Терзиев и допълни, че тя е от времето, когато Петър Диков е бил главен архитект на София.