Парламентът на Молдова гласува рано тази сутрин за въвеждане на национално извънредно положение за 60 дни, считано от 16 декември, поради очакваното прекъсване на доставките на руски газ от 1 януари, предаде Ройтерс.

Петдесет и шест членове в 101-членния законодателен орган подкрепиха мярката при гласуването малко след полунощ, след като премиерът Дорин Речан отправи призив за подкрепя на тази мярка, за да се гарантира, че на сепаратисткия регион на Молдова Приднестровие ще бъде осигурен необходимият газ.

Това беше гласуване, каза Речан, за прекратяване на "газовото изнудване" на Москва, предава БТА.

Обявяването на извънредно положение позволява на правителството да реагира бързо и да ограничава износа на енергия.

Молдова получава руски природен газ през Украйна, която вече заяви, че няма да удължи договора си за транзит на руски газ с руския газов гигант "Газпром". Договорът изтича на 31 декември.

Речан каза, че руският президент Владимир Путин "иска да остави населението на Приднестровието без газ и електричество и да го държа за заложник. Москва прави това, за да дестабилизира ситуацията в Молдова".

От парламента зависи, каза Речан, да одобри извънредното положение, така че "тази зима да е последната в история на страната, когато можем да бъдем обект на енергиен шантаж".

Ако не успеем да осигурим газ на Приднестровието, то това "ще доведе до хуманитарна криза... и ще създаде и рискове за стабилността на електроснабдителния сектор на Молдова".

Молдова получава около 2 милиарда кубични метра газ годишно от Русия.

От 2022 г. Приднестровието и централното правителство се договориха цялото количество руски газ, получаван от Молдова, да отива към Приднестровието. В региона има електроцентрала, захранвана с руски газ, който е жизненоважен елемент за икономиката на отцепническия регион и също така осигурява по-голямата част от електроенергията за контролираните от правителството части на на Молдова.

Приднестровието, което не е международно признато, във вторник обяви извънредно положение в икономиката.

Речан каза, че проблемът с транзита през Украйна е "изкуствен проблем", тъй като руският газ може да се движи и по други маршрути. Молдова обяви, че алтернативен маршрут до Приднестровието може да бъде транспортирането на руски газ по тръбопровода "Турски поток" до Турция и след това през България и Румъния.

Доставките обаче може да са под въпрос, защото в преговорите "Газпром" обвърза продължаване на доставките по алтернативни пътища със своите искания Молдова да плати дълга си по минали доставки, който според руски изчисления възлиза на 709 милиона долара.