Пет от 10-те заповеди за премахване на незаконните строежи в "Златна перла" влязоха в сила с окончателно решение на Върховния административен съд.

Строителната фирма трябваше доброволно да събори вилите в комплекса, но това не стана в установения срок и днес багерите трябваше да влязат принудително, като до 4 май ще срутят постройките, предаде БНТ.
Фирмата обаче изпревари техниката на ДНСК, след като бе обявено, че днес в 11 часа регионалният министър Лиляна Павлова ще присъства на разрушаването на постройките.
Принудително премахване
ще има, само ако собственикът не успее да събори всичките сгради, уточниха от строителната дирекция.
Въпреки това, засега събарянето се плаща от държавата, която след това ще си търси парите от собственика.

bTV излъчи разговор с британка, която преди 5 години е платила над 50 000 паунда за къща в селището, в която със съпруга й мечтаели да изкарат старините си. Едва сега обаче научила от българските журналисти, че селището се събаря, а все още фирмата не й е върнала нито пени. Вероятно тя ще си търси правата по съдебен път. Много съм разстроена и ядосана, заяви англичанката.

Строежът започна през 2006 г. без съгласуване и дори уведомяване на управата на парк Странджа. Тогавашният екоминистър Джевдет Чакъров издаде заповед за спиране на строителството.
Съдебните процедури продължиха почти 5 години. В крайна сметка Върховният административен съд сложи точка на казуса, като обяви "Златна перла" за незаконна.

Случаят стана скандално известен след журналистически публикации. Прокуратурата започна разследване, като бе установено наличието на фалшив подпис на тогавашния заместник-министър на околната среда и водите Йордан Дардов на писмо, с което се одобрява инвестиционния проект в границите на парк Странджа.
Разследването е приключено без да бъде разследвано докрай кой е използвал фалшификата и е внесъл документа в Община Царево.

В началото на тази година министър Павлова заяви, че всичките 10 сгради от ваканционното селище ще бъдат премахнати до лятото.