От неделя започва масовото преместване на украински бежанци от хотелите, където са настанени. Над 20 000 души ще бъдат настанени в държавни бази в страната, съобщиха от Областната администрация във Варна. Бежанците ще бъдат транспортирани организирано с влакове. В населените места, където няма жп гари, украинците ще бъдат превозени с военни и частни автобуси.

Към момента в хотели у нас са настанени повече от 60 000 хиляди бежанци от Украйна. Близо 20 000 от тях са решили да напуснат България в близките дни. Сред тях са Нина и Елена. "Тук всичко е прекрасно, огромно благодаря за гостоприемството, особено сме благодарни на хотелиерите. Много сме доволни от всичко, но семейството, мъжът ми са там, ние сме тук, мъчно ни е, децата искат при баща си. Когато има война, винаги е опасно, разбира се, че е опасно, но децата искат вкъщи", казва Нина пред БНТ.

"Тъй като аз работя, вече съм принудена да се върна. Досега пазеха работното ми място, но хората, които ме заместват, не могат да продължат да работят и вместо мен. Мисля, че всичко това вече трябва да свърши, да има мир и всеки да живее в безопасност, децата да учат, да виждаме мирно небе и да сме щастливи", казва Елена.

"Преместването на бежанците ще става на групи, семействата ще се настаняват заедно в държавните бази. Ще се направи пълен анализ и на базите. За момента изглежда, че ще има достатъчно места за хората да бъдат настанени там", казва Благомир Коцев, областен управител на Варна.

В кои бази ще бъдат преместеви бежанците, ще стане ясно след като се обобщят анкетите в правителствения портал.

Настаняването на бежанците няма да попречи на лятната почивка на служителите. Украинци ще бъдат настанени до края на юни, след което ще освободят. "Трябва да се проявява гъвкавост, като предимство имат служителите и ведомственото използване на базите остава тяхно основно предназначение", казва Павел Попов, зам.-областен управител на Област Варна.

Големите групи бежанци ще се транспортират основно с влакове. "Това ще бъде направено в допълнителни вагони към съществуващи влакове, доколкото е възможно. Или ще бъде направено в автономни влакове, които да не смесват потоците на хората, ползващи БДЖ превози и украински бежанци, казва Йордан Кателиев", ръководител на Центъра за настаняване на бежанци във Варна.

18 000 от бежанците ще останат в същите хотели, в които са сега. До момента 38 хотелиери от цялото крайбрежие са заявили участие в програмата на правителството за настаняване на бежанци срещу 15 лева дневно за нощувка и храна.

Само 3 хотела в Слънчев бряг ще продължат да работят по новата мярка за настаняване

Само 3 хотела в Слънчев бряг ще продължат да работят по новата мярка за настаняване на украински бежанци, която предвижда финансова помощ от 15 лева на ден, съобщи БНР. Трите почивни бази се намират в западната част на курорта, а местата за настаняване вече са запълнени. Днес последните 40 украински граждани напуснаха един от големите хотелски комплекси в Слънчев бряг, защото след два дни там пристигат първите организирани групи туристи.

Последните украински граждани освободиха стаите на големия хотелски комплекса в началото на Слънчев бряг тази сутрин. Собственикът на почивната база Венелин Ташев първи обяви, че чака туристи преди да изтече месецът, когато помощта от 40 лева ще бъде намалена на 15 лева за бежанец.

В различни посоки тръгнаха украинските граждани, които напуснаха хотела. Част от тях се връщат в Украйна. Други отиват на квартира в Несебър, а има и такива като жена, която казва, че има апартамент в Слънчев бряг, но заради програмата за подпомагане е избрала да се настани в хотел.

"Както винаги няма никаква информация. Никой не знае в кои хотели, къде и в кои бази ще бъдат изместени хората". Това каза в интервю за предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт" Олена Коцева, председател на на украинските дружества в България. "От хора, които идваха при нас да получават помощ, която успяваме да раздаваме, вече имаше такива, които от морето са преселени в планински курорти, в някакви общежития, в някакви бази, при нормални условия за живот, поносими, но без никаква организация за изхранване на тези хора и те всъщност остават на собствени средства, ако имат такива, на пенсия, ако получават редовно такива. От хората, които идват, постоянно чувам, че пенсиите се изплащат много нередовно, възрастните хора са оставени само на помощи, които получават от такива центрове като нашия. Слава Богу, че не сме само ние единствените и това е хубаво. Лошото е, че няма организация и няма предварителна информация",, заяви председателката на украинските дружества в България.

Морската гара в Бургас става разпределителен хъб за бежанците

Щаб в областната управа в Бургас решава как ще бъдат извозвани украинските бежанци към вътрешността на страната. Морската гара в Бургас става разпределителен хъб за украинските бежанци, които от морето ще бъдат разселвани във вътрешността на страната, съобщава bgonair.

"Тези, които ще бъдат настанени извън територията на Бургаска област, ще се изпрати автобус в съответния хотел, ще бъдат извозени до Морска гара, която вече няма да е Кризисен център, а ще работи като буферна зона за изчакване. Оттам ще бъдат качвани на влакове за извозване за местата за настаняване в страната", обясни зам.-областният управител на Бургас Тодор Иванов.