Относно България "Амнести" припомня изразеното през ноември безпокойство за липсата на прозрачност при избора на съдии от Висшия съдебен съвет, съобщи БНР.

В доклада се отбелязва и прекомерната употреба на насилие при задържането на обвиняеми по време на следствие.

Споменава се още и това, че българските власти не са предприели адекватни мерки за обуздаване на протестите срещу роми в Катуница, избухнали след убийството на 17-годишния Ангел Петров.
На 14 май двама жители на Катуница, обвинени за повреждането на коли на фамилията Рашкови по време на размириците през септември миналата година, бяха осъдени на пробация от Асеновградския районен съд. По споразумение с прокуратурата Васил Николов, който преди време е осъждан за хулиганство, получи една година пробация, а Веселин Начев - 6 месеца. Рашкови нямаха имуществени претенции към двамата за щетите, оценени на 2400 лв.

"Амнести интернешънъл" обръща внимание и на това, че при сблъсъците между партия "Атака" и мюсюлмани край софийската джамия е започнало разследване, което обаче е била за хулиганство, вместо за дискриминационни действия.
През март, почти година след инцидента на 20 май 2011 година, единият от нападнатите и бити молещи се пред "Баня Башъ" бе привлечен като обвиняем за грубо нарушаване на обществения ред, тъй като нападнал човек.

В доклада се споменава и проблемът с бежанците, които не намират достатъчно подкрепа в България.