Отговорен представител на турската автомобилна асоциация твърди, че две български компании за международни превози, разраснали се през последните няколко години, притискат турските превозвачи и искат техните курсове за Европа, предаде БНР, като се позова на турски медии.

По думите му, те оказвали натиск върху българското транспортно министерство, който довел до блокирането на границата и задържането на стотици тежкотоварни автомобили и шофьори от двете страни.

Според дипломатически източници проблемът се е превърнал в огнище на напрежение между двете страни.

Вижте снимки от блокадата >>

Стотици шофьори от двете страни на границата очакват 21 февруари, когато е насрочена срещу между транспортните министри на Турция и на България с надеждата, че ще разреши кризата.

Първоначално турската страна отказваше такава среща.

Турските транспортни власти настояват да им бъдат отпуснати 125 000 разрешителни за транзитен превоз, които според тях им били обещани от България, а досега са отпуснати само 5000. На свой ред България също иска по-голям брой еднократни разрешителни и разрешителни за трети страни.

Около 70 турски камиона са блокирани на "Капъкуле", а още толкова на "Капитан Андреево", граничният пункт "Хамзабейли - Лесово" също е блокиран и не се пропускат товарните камиони, съобщават турски медии. Освен български и турски коли, от двете страни на границата чакат ТИР-ове от Полша, Иран, Македония и Украйна.

Турски шофьори твърдят, че вчера от българска страна не са пропускали дори онези турски тирове, които са с редовни разрешителни.