Членовете на военния екипаж, летял с хеликоптер "Кугър" за спасителната акция в Стара планина вчера, разказаха, че оцелялото 13-годишно дете е проявило изключителна смелост и адекватност. 

Именно то подава сигнал на телефон 112, след като 11-годишната му сестра и 47-годишният му баща са ударени от мълния на връх Купена в Стара планина. Сигналът е получен в 13:35 часа, като планински спасители поемат към посоченото от детето място, докато екипът от 24-та авиобаза "Крумово" изчаква подходящи метеорологични условия, за да тръгне. 

Военният хеликоптер пристига за 25 минути, използвайки "прозорец" между две бури, четири часа по-късно. Военните пристигнали на мястото почти едновременно със спасителите.

Членовете на военния екипаж обясниха пред журналисти, че детето е действало адекватно и е проявило изключителна смелост през четирите часа, които е прекарало само в планината. 

"Героят на деня беше той. Толкова време прекарано в планината, беше абсолютно подготвено за това, което го очаква, никакви признаци на каквито и да е притеснения, слабост. Просто сме впечатлени! Улесни ни задачата, и намирането, и всичко останало", посочи капитан Божидар Славчев - заместник-командир на ескадрила.

"Изцяло с него поддържахме комуникация и съдехме за състоянието на неговите роднини по неговите думи. Сами разбирате колко здрава психика се иска да имаш, за да можеш да дадеш подробна информация за състоянието на роднините си в такава ситуация", добави Красен Георгиев от Планинската спасителна служба.

"В момента, в който локализирахме пострадалия, детето ни подаде сигнал, ние го визуализирахме това нещо, насочихме се към него и просто в този момент забелязахме как по пътеката, тя е доста стръмна, нагоре към върха се изкачваше един от спасителите. Той е съдействал на детенцето и двамата бяха клекнали доста ниско, така че въздушната струя от хеликоптера да не ги събори от върха, защото и този риск го имаше", обясни подполковник Пламен Дончев, началник на летищен център в авиобаза Крумово. "Не знаем дали детето е следвало инструкции от хората, с които е поддържало контакт или е било научено, но сме впечатлени", добави той. 

"Уверихме се, че детето е в кондиция, в добро състояние, като изключим психическото състояние на базата на преживяното", каза майор Александър Сандев, началник служба "Щурманско осигуряване".

За съжаление, спасителите само констатират смъртта на бащата и сестричката. "Първоначалната оценка, която двамата колеги, пристигнали първи на мястото дадоха, че не са имали почти никакъв шанс", добавя Георгиев от ПСС.

Не е ясно дали хващането за металното въже се е оказало фатална грешка. "Дори да нямаше метално въже, вероятността да се случи това е също толкова голяма. Дори аз предполагам, че са се опитвали да слязат възможно най-бързо, за да се махнат от високата част на върха", добави планинският спасител. 

Експертите казват още, че всеки открит каменист връх е потенциално опасен и няма инструкции за безопасност, които да са валидни във всяка ситуация. 

Снимка: БТА, Боян Ботев

Тази сутрин от Университетската многопрофилна болница "Свети Георги" в Пловдив, където момчето е настанено в Клиниката по педиатрия, съобщиха, че то е добре и не засегнато от мълнията. Детето е в шок заради преживяното и с него работи психолог.

Военнослужещите отправиха благодарност към хората от Планинска спасителна служба за бързите и адекватни действия. Те отбелязаха, че работата им с ПСС се подобрява и съвместните им резултати са налице като целта е само една - спасяване на животи.