В памет на донорите на органи и в знак на признателност към техните близки, трансплантирани пациенти и близки на донорите засадиха 16 рози в пространството зад НДК. Инициативата е на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" и е част от националната кампания в подкрепа на донорството "Да! За живот!".

Розите са шестнайсет в памет на шестнайсетимата донори на органи в периода октомври 2023-2024 г., съобщи д-р Евелина Цветкова, директор на дирекцията "Управление и контрол на трансплантациите" в "Медицински надзор".

Още снимки вижте ТУК>>

"Отдаваме почит към хората, дарили органи след смъртта си, както и към близките им за най-хуманния жест, който са направили", допълни тя.

"Животът на всеки трансплантиран пациент зависи изцяло от благородството на починалия и на неговите близки, решили да дарят органи", каза още д-р Цветкова, цитирана от БТА.

Снимка: БТА

По думите ѝ, в трансплантационния процес се включват не само медицински специалисти от различни специалности, но и цялото общество чрез проявата си на алтруизъм.

Димитър Василев, на когото преди две години е трансплантиран бъбрек, каза, че четири години е бил в списъка на чакащите. По думите му, много е важно да не се забравя, че още много хора чакат да получат орган, както и необходимостта от повишаване на информираността на обществото по темата за донорството.

Снимка: БТА

"Хората са склонни да даряват органите на починалите си близки, когато им е обяснена темата, когато им се обясни, че смъртта изглежда като край, но тя не е краят", допълни той. По думите му, чрез донорството техният близък продължава по някакъв начин да живее. Според Василев малкото на брой трансплантации, които се извършват в България, се дължат на административни проблеми.

Снимка: БТА

Розовата градина беше създадена през 2020 г. от Министерството на здравеопазването и агенцията, по инициатива на сдружението "Дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация". Всяка година в градината се добавят толкова рози, колкото са донорските ситуации за съответната година.