Дали си журналист става ясно в трудни времена
Истината няма множествено число, а дезинформацията е проблем от Чернобил преди 36 години. По темата говорят журналистите Вяра Деянова и Владимир Йончев
36 години след аварията в Чернобил на 26 април въпросите за ядрената енергетика, режима на управление, свободата на словото, дезинформацията и мълчанието на журналистиката са все така актуални.
Някъде около днешния ден през 1986 г. Тодор Живков казва прословутото "Ще си мълчим", с което на практика забранява населението да бъде информирано за радиоактивната опасност и отнема шансовете за предпазване на хората. В България до третия ден няма никакви официални съобщения за ядрената опасност и последствията от нея за човешкото здраве. Радиоактивният облак достига страната за няколко дни, а народонаселението яде замърсена храна. Мълчим си.
Първият чуждестранен журналист, който влиза в чернобилската зона само 20 дни след аварията, е българин. Кореспондентът на "Работническо дело" в Русе е изпратен там уж да отразява творчески състав. Но...
Преди 2 години Вяра Деянова-Иванова спечели конкурса за чиста журналистика на Dir.bg Web Report с филма си "Йото, който гледаше Чернобил", който предизвика интерес още с появата си в платформата Brave Stories. Пред Вяра Йото Пацов си припомня предизвикателствата на журналистиката по време на комунизъм - борбата си да разкаже какво се е случило в Припят, което надушва случайно, за спектакъла на властите в СССР и България, за премълчаната смъртна опасност, за интервютата, които така и не виждат ефир.
Темата за мълчанието на журналистите и властта, за Йото Пацов и за Чернобил е актуална и днес. Когато думата "война" в Русия се наказва със закон, когато стотици журналисти вече не практикуват професията си там, защото е невъзможно, когато дезинформацията около войната в Украйна живее златното си време, а новините се делят на "според руската страна" и "според украинската страна".
Затова и разговорът между Вяра Деянова и главния редактор на OFFnews Владимир Йончев, член и на журито на Web Report, е толкова важно да бъде видян и особено много - чут.
Ето и част от него накратко:
Уби ли хора мълчанието на журналистите за избухването на Чернобил?
Било е невъзможно за журналистиката тогава. Това става ясно от думите на героя на филма Йото Пацов - един журналист, който абсолютно случайно отива в района заедно с творчески състав. С още един негов колега от националното радио ги изпращат без изобщо да им кажат за аварията. Идеята е била свързана с дезинформацията, която е актуална и днес. Той дори като журналист е имал съвсем бегла информация и заслушвайки се в разговор на консула и е разбрал, че всъщност нещо много голямо и различно от творческата самодейност се е случило там. Имал е смелото съдействие на консула да стигне до Припят. И после да разбере, че дописките му никога няма да видят бял свят в България. Журналистиката по това време е била част от дезинформацията, която е убивала. И това тежи много на хората, които са искали да си свършат работата, но не е имало как.
Широко затворените очи за репресиите в Русия
В Русия живеят не малко интелигентни и мислещи хора, на които никак не им е лесно в режима на Путин. Неговият режим не е от вчера - знаем за убийствата и затворите, репресиите, които се случваха с години. Западният свят държеше това на втори план, защото имаше други, икономически отношения. Това е животът на тези хора и със сигурност не им е лесно да се вдигнат. Има и много други, които вероятно вярват в това, което Путин налага като държавна политика, зад което прозира и Стокхолмски синдром.
Заслужена свобода на словото или късмет да ни се случи?
Ние тук имаме много. За щастие сме част от ЕС и това не е никак малко. И точно в тези дни всеки интелигентен и съвестен човек би трябвало да изпитва предимно благодарност и спокойствие, доколкото би могъл, защото в ситуация на война, в която падат бомби, няма как да бъдем напълно спокойни.
Свободата на словото си я заслужават тези, които имат смелостта и достойнството от журналистическата гилдия. Смелостта е индивидуално състояние и то има една определена цена, която плащаш, но зависи какви ценности носиш в себе си и за какво си в тази професия. Има колеги, до които "журналист" седи много достойно. Не е необходимо да правиш непрекъснато силна разследваща журналистика, достатъчно е да бъдеш обективен. Журналистиката е територия за хора със силни характери. Истината няма множествено число, категорично не може да има.
Както казва и Йото Пацов във филма - дали си журналист става ясно в трудни времена. Днес не е лесно да се ориентираш и в огромното море от информация - без значение дали става въпрос за война или за ежедневната битка за икономически, политически и други интереси.
Участвай в Web Report 2022!
Очакваме предложенията на талантливи автори с усет към важните за обществото новина, разследване, репортаж, истинска история, снимка, видео. Платформата Web Report 2022 вече е активна и приема предложенията на новите претенденти за победители в различните категории - Общество, Истински истории, Икономика, Технологии и иновации, Култура и изкуство, Спорт. Специални награди връчваме за Фоторепортаж, Видеорепортаж, Подкаст и Млад автор.
Наградата за всяко първо място е парична премия от 1000 лв.
Петото издание на Web Report e с официалната подкрепа на Съюза на българските журналисти.
Медийни партньори са БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, OFFNews.bg, списание "Мениджър", телевизия ММ и агенция "БулФото".
Генерални партньори: A1, Dundee Precious Metals и "Инвестбанк" АД, Arteks Engineering
Партньори: SSARM, Logitech, Bononia Estate, The Glenlivet, изворна и трапезна вода "Севтополис", 7arts.bg
- Конкурсът е отворен за участие в периода 23 февруари - 13 май 2022 г.
- Заявките и материалите се приемат само в електронен формат на имейл адрес [email protected]
- Одобрените за участие журналистически материали ще бъдат публикувани в специалната категория "Участници" в сайта на Dir.bg https://webreport.bg, където може да бъде намерена и пълната информация за конкурса, изискванията към материалите и какво още е необходимо, за да кандидатствате.
- Подробности можете да намерите и във Facebook страницата на Web Report тук.
НАЙ
Бивш полицейски началник изчезна безследно
Откриха мъртъв бившия началник на "Охранителна полиция" в Горна Оряховица
ООН ограничи достъпа на руски журналист след инцидент с Аналена Бербок
Може ли Израел сам да унищожи ядрените съоръжения на Иран?
Биршен Ибрямова: Борбата тук не е за Джейхан, а за всички като него
Биршен Ибрямова: Борбата тук не е за Джейхан, а за всички като него
Може ли Израел сам да унищожи ядрените съоръжения на Иран?
Иран се подготвя да посрещне удари по петролната си индустрия
Джейхан Ибрямов искал 200 000 лв. за гласове, взел 100 000 лв., а му трябвали 400 000 лв.
Сирски отиде на фронта, засилва ефективността на отбраната след загубата на Угледар