Прокуратурата обаче протестира решението на Пловдивския окръжен съд и поиска 15 години "лишаване от свобода" за охранителя, срещу когото бе повдигнато обвинение, че като длъжностно лице - охранител-инкасо и ръководител екип е присвоил 1 471 058,52 лв., собственост на три банки и на охранителното дружество.

Апелативните магистрати решиха, че при определянето на размера на наказанието първоинстанционният съд е надценил смекчаващите вината обстоятелства и е проявил прекомерна снизходителност.

Подсъдимият е планирал и съзнателно е извършил тежко престъпление, като целеният от него резултат е постигнат. Парите са отнети и скрити, като пловдивската полиция продължава разследването. Не е ясно и за какво съжалява подсъдимият, посочват в мотивите си апелативните съдии.

Неправилно Окръжният съд е приел като смекчаващо вината обстоятелство и затрудненото финансово състояние на подсъдимия и на преобладаващата част от българското население.

Георги Енев е млад, здрав, трудоспособен човек, констатира апелативният съдебен състав. Според него Окръжният съд е допуснал грешка и е отправил непрофесионално и недопустимо послание към потенциалните извършители на подобни тежки престъпления.

Според магистратите неприемлива е и тезата, че пропуските в работата на работодателя са смекчаващо отговорността обстоятелство. При реализирането на очевидния замисъл да запази отнетите пари за себе си и да се ползва от тях, подсъдимият продължава да представлява опасност за обществото, смятат апелативните съдии.

Затова те определят нова присъда в размер на 12 години затвор, а Георги Енев е осъден на лишаване от право да заема материално отговорна длъжност, както и да упражнява охранителна дейност на пари и ценни пратки за 11 години.

Решението може да се обжалва или протестира пред Върховния касационен съд в 15-дневен срок.