Русия трупа челен опит, връщайки деца на джихадисти по родните им краища
Бившите съпруги не се прибират безпроблемно, тъй като руското законодателство определя всяка подкрепа за ИД като престъпление
Русия - една от страните с най-много граждани в редиците на групировката "Ислямска държава", отдавна полага усилия да връща в родината на децата, понякога и жените на джихадистите, след като е сторила всичко, за да "убива на място" тези бойци, пишат Олга Ротенберг и Максим Попов от Франс прес, предаде БТА.
След пораженията, претърпени от джихадистката организация, притисната днес в последната си крепост в Източна Сирия, не една страна се замисли как да върне в родината семействата на бойците. Москва организира първите масови връщания в Русия преди малко повече от година.
При последното засега - в началото на февруари, самолет Ил-76 на руското министерство на извънредните ситуации кацна на летище Раменское недалеч от Москва и стовари пред телевизионните камери 27 деца, чиито майки лежат из затворите в Ирак заради предполагаемото си членство в ИД.
Много от тези деца между 4- и 12-годишна възраст изобщо не познават зимните студове в руската столица, защото са родени в земите, контролирани от джихадистката организация, или отведени още в крехка възраст в Ирак и Сирия от своите родители.
След връщането си тези момичета и момчета ще минат през серия медицински прегледи, после ще бъдат предадени на техни близки - чичовци, лели, дядовци и баби, повечето от руски кавказки републики с предимно мюсюлманско население.
"Те ходят на училище и детска градина. Доброволци работят и разговарят с тях за преживяното, обясняват им как са били подлагани на психологическа обработка", разказва Хеда Саратова, съветничка на чеченския ръководител Рамзан Кадиров, в руския център, организиращ връщането на семейства на джихадисти.
Жени, деца и разкаяли се
Руските власти дават понякога противоречиви данни за броя на завърналите се, но според Саратова в родината са доставени вече най-малко 200 жени и деца, а близо 1400 деца все още нямат възможност да заминат.
Покровителстван от Кремъл, авторитарният лидер Рамзан Кадиров е натоварен от президента Владимир Путин с връщането на жените, децата, понякога и на разкаяли се джихадисти, с които неведнъж се е показвал по телевизията.
"Жените и децата трябва да бъдат върнати в Русия, а от виновните да се търси отговорност според руския закон. Децата са невинни. Никой не ги е питал къде искат да бъдат родени", заяви през декември Кадиров чрез месинджъра Телеграм.
"Това е твърде изгодно за имиджа на Кадиров. Той се проявява като водач, който не само се бори с терористите, но също така строи джамии и се занимава с хуманитарна помощ", изтъква Григорий Шведов, главният редактор на регионалния сайт "Кавказский узел".
С военната си намеса в Сирия през септември 2015 г. Владимир Путин очерта курса: джихадистите да се "унищожават" на място, за да "не чакаме, докато дойдат у нас".
Десетки разкаяли се джихадисти впрочем са успели да се върнат в Русия през последните години, сочат данни на властите - някои обаче излежават ефективни присъди въпреки плахите опити за реинтегриране в руското общество.
"Опасност"
А връщането в Русия на съпругите им е затруднено с оглед липсата на споразумение за екстрадиция между Русия и Ирак, където са били осъдени - понякога на доживотен затвор, и поради резерви от страна на могъщата руска Федерална служба за сигурност.
"ФСС вижда в тях опасност, но много от тези жени са откупили свободата си от кюрдите и при всяко положение ще се върнат някой ден", подчертава Саратова.
Бившите джихадистки съпруги не се прибират безпроблемно по родните краища, тъй като руското законодателство определя всяка подкрепа за ИД като престъпление и я наказва с дългогодишно лишаване от свобода.
"На много от тях е обещана някаква амнистия, но всъщност не става така. Стига се до съдебни процеси - кога изцяло скалъпени, кога истински", обяснява Григорий Шведов.
Миналата година примерно двама дагестанци, завърнали се от Сирия, получиха осемгодишни присъди, но убедиха магистратите да отсрочат изпълнението им заради малките деца в семействата.
А пък децата, спасени от "халифата" на ИД, предстои да извървят дълъг и труден път, за да се приспособят отново към живота в Русия - страна, почти непозната за тях.
Властите се надяват, че завръщането на тези деца при близки и роднини ще сведе до минимум риска да се радикализират - вече като възрастни, в руски Кавказ, където все още действат въоръжени ислямистки бунтовници.