След като парламентите на България и Северна Македония приеха френското предложение относно условията за започване на преговорите за  членството на западната ни съседка в Европейския съюз, днес официално външните министри на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи сложиха подписите си под двустранния протокол към Договора за добросъседство и приятелство в чл. 12.

Както всички други решения за Северна Македония, и това предизвика смесени реакции на политици и експерти. Някои видяха национално предателство в хода на българските управляващи, а други посочиха, че това е правилният път към мечтата за европейското бъдеще на Западните Балкани. 

Самият кабинет в оставка изпрати позиция, в която обясни, че френското предложение по никакъв начин не застрашава националния интерес, а напротив - защитава правата на сънародниците ни в Северна Македония.

"С днешния ден започва една нова страница в отношенията между двете държави и нашите народи, ще положи основата за взаимно доверие и зачитане, ще засили връзките във всички области и ще направи хората от двете страни на границата още по-близки. Очакваме да продължи активизираният от началото на 2022 г. секторен диалог в области като икономика, инфраструктура, енергетика, култура, образование и други... "Без граници помежду ни, но с уважение един към друг - това е европейският начин да се развиваме заедно. Нямаме илюзията, че с това всички проблеми между двете страни са решени. Но ние вярваме, че вече имаме ясна основа, изградена върху европейските ценности и принципи, върху която да решаваме въпросите помежду си", написаха от МС.

Вижте част от реакциите на политиците и експертите след подписването на двустранния протокол.

Кирил Петков: Това е краят на един нелек процес, ще работим за европейската мечта

"Днес България и Северна Македония подписаха двустранния протокол, с който се договориха конкретните стъпки за прилагане на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Това е краят на един нелек процес, по който работиха правителствата на двете страни, въпреки безброй вътрешни и външни препятствия", написа министър-председателят във Facebook.

България, заедно с другите държави от ЕС, ще продължи да работи с нашите съседи от Албания и Северна Македония, за да реализираме заедно мечтата за европейско бъдеще на региона на Западните Балкани", добави той.

Теодора Генчовска: България не прави отстъпление от позицията си за официалния език на РСМ

На пресконференция във Външно министерство Генчовска подчерта, че се ръководи по решението на Народното събрание. В същото време преговорите с ЕС ще се превеждат на официалния език на РСМ.

"Изцяло се съобразяваме с решението на Народното събрание, според което България не признава този език. В контекста на останалите 26 членки, обаче, това е по-специфично - те имат свои позиции и ние по никакъв начин не можем да ги задължим да приемат нашата позиция. Българската позиция обаче е гарантирана в цялата преговорна рамка.", каза Генчовска.

Нито един документ не може да се тълкува като признаване от страна на България, че такъв език съществува. Българската позиция е ясно заявена, подчерта и зам.-министър Велислава Петрова.

Кристиан Вигенин: Настояваме в сряда министър Теодора Генчовска да представи съдържанието на подписания протокол на заседание на Комисията по външна политика

"Днес министрите на външните работи на България и Северна Македония са подписали двустранен протокол, който е ключов елемент от предложението на Френското председателство, одобрено от парламентите на двете страни. От публичната информация, известна до момента, то доразвива отстъплението от отстояваните до момента български позиции, прокарано в одобрената преговорна рамка. Потвърдиха се всички изразени от БСП опасения, с които отказахме да подкрепим решението на Народното събрание."

Това написа заместник-председателят на парламента и депутат от БСП Кристиан Вигенин в профила си във Facebook.

"Настояваме в сряда министър Генчовска да представи съдържанието на подписания протокол на заседание на Комисията по външна политика, да информира за извършената до момента работа и да представи вижданията на Външно министерство за предстоящите стъпки, с които ще бъде отстояван българският национален интерес в новите неблагоприятни условия", добави депутатът.

Илхан Кючюк: Не би трябвало да има проблеми в отношенията между Скопие и София оттук нататък

Не би трябвало да има проблеми в отношенията между Скопие и София оттук нататък, заяви Илхан Кючюк от Велико Търново, цитиран от БНР.

"Всичко е заложено в европейските документи, Европейската комисия в лицето на своите представители даде необходимите гаранции, че всичко, което е чувствително - като идентитет, като език, за Северна Македония запазено. Оттам-нататък обаче всичко трябва да влезе в разговора между двете страни".

По повод следващата стъпка в отношенията ни - промяна в Конституцията на Северна Македония, Кючюк заяви:

"Позицията трябва да реши дали иска Северна Македония да бъде част от Европейския съюз и да покаже не само храброст, а и мъдрост в своите действия, или да остане някъде в полето на сивотата и други държави да диктуват дневния ред на Северна Македония".