Републиканецът Доналд Тръмп е фаворит да спечели изборите за президент на САЩ, въпреки че броенето продължава и на теория ситуацията може да се промени. Шансовете му за победа се оценяват на 91%, сочи прогноза на "Ню Йорк Таймс". Ако е вярна, това значи, че републиканецът ще спечели 301 електорални гласа, а Камала Харис - 237. За победа са необходими най-малко 270 електорални гласа.

Според предварителното преброяване на гласовете на президентските избори в САЩ Доналд Тръмп води в повечето от т.нар. "колебаещи се щати" - Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания и Уисконсин.

Президентът в САЩ не се избира директно, а чрез орган, известен като Избирателна колегия. 100 от общо 538 електорални гласа се разпределят поравно между 50-те щата, а останалите - пропорционално на населението. За да спечели, кандидатът трябва да получи 270 електорални гласа.

7:36
Доналд Тръмп е близо до победа, републиканците може да вземат и Сената
Шансовете на Доналд Тръмп за победа се оценяват на 91%, сочи прогноза на "Ню Йорк Таймс". Ако тази прогноза е вярна, това значи, че републиканецът ще спечели 301 електорални гласа, а Камала Харис - 237. За победа са необходими най-малко 270 електорални гласа.

5:33
Доналд Тръмп с преднина в Пенсилвания и Джорджия. Аризона и Вирджиния са оспорвани
СиЕнЕн дава преднина от 207:91 електорални гласа за Тръмп, а според Фокс резултатът засега е 211:117 електорални гласа в полза на бившия президент

4:24
Камала Харис с победи в Колорадо, Ню Йорк, Делауеър, Илинойс и Кънектикът
Според "Фокс нюз" кандидатката на демократите е спечелила 113 електорални гласа, а Тръмп - 195, но въпреки това е много рано за прогнози

4:12
"Ню Йорк Таймс" с прогноза - Тръмп ще стане президент с 289 електорални гласа
Шансовете за победа на републиканеца се оценяват на 73 процента

3:24
Флорида отхвърли легализацията на марихуаната на референдум
Предложението не успя да събере нужните 60% подкрепа

3:15
Нови резултати: Тръмп поведе на Харис със 105:27 гласа по пътя към нужните 270
Кандидатът на републиканците си осигури Флорида, Тенеси, Мисури, Алабама, Оклахома, Южна Каролина и Арканзас, а на демократите - Масачузетс, Мериленд и Окръг Колумбия

2:14
Първи резултати по пътя към заветните 270: Доналд Тръмп - 23, Камала Харис - 3
Според СиЕнЕн кандидатът на републиканците ще спечели в Индиана, Кентъки и Западна Вирджиния, а на демократите - във Върмонт

Първите резултати от гласуването за президент на САЩ показват, че Доналд Тръмп започва с преднина състезанието с Камала Харис. Според данните на СиЕнЕн кандидатът на републиканците вече си е гарантирал 23 електорални гласа от нужните 270, а на демократите - 3 гласа. С категоричност може да се каже, че Тръмп спечели 11-те гласа от Индиана, 8-те от Кентъки и 4-те от Западна Вирджиния, а Камала Харис - 3-те електорални гласа на Върмонт.

1:51
Тръмп избухна срещу журналист след въпрос за абортите
Кандидатът на републиканците обяви, че "просто трябва да спрат да говорят за това"

Доналд Тръмп отказва да каже как е гласувал по отношение на абортите във Флорида и прояви раздразнителност, когато му задават въпроса. Експрезидентът на САЩ беше попитан два пъти, след като пусна гласа си в Палм Бийч, Избирателите в щата трябва да решат на референдум дали да забранят на щатския парламент да приемат закони, които наказват, забраняват, забавят или ограничават абортите преди плода да стане жизнеспособен - което според лекарите се случва някъде след 21-вата седмица. Ако тази мярка бъде отхвърлена, ограничителният закон за абортите в щата ще остане в сила.

Първият път, когато го попитаха, Тръмп избегна отговора. Вместо това той се похвали, че е свършил "страхотна работа, връщайки въпроса на щатите", напомняйки за факта, че по време на мандата си той назначи във Върховния съд на САЩ трима консервативни съдии, които през 2022 г. помогнаха за отмяната на историческото съдебно решение по делото "Роу срещу Уейд", гарантиращо правото на аборт в САЩ. При повтарянето на въпроса, Тръмп избухна срещу репортера, като заяви, че "просто трябва да спрат да говорят за това".

1:29
Астронавтите на НАСА гласуваха от Космоса
Бюлетините се изпращат на Земята чрез спътници, които комуникират с антени на нашата планета

Астронавтите на НАСА Бъч Уилмор, Суни Уилямс и Дон Петит са гласували предсрочно за президентските избори от Международната космическа станция. Те са част от над 1,2 милиона души, които гласуваха предсрочно в окръг Харис, Тексас. Астронавтите публикуваха снимка в Инстаграм в деня на изборите, обути в патриотични чорапи. На чорапите на двама от тях пише "Гордея се, че съм американец".

Бюлетините, пуснати в Космоса, се изпращат на Земята по същия начин, по който повечето данни се предават между космическата станция и контрола на мисията - чрез мрежата за Близък космос на НАСА - съзвездие от спътници, които комуникират с антени на нашата планета.

00:50
Фалшиви бомбени сигнали в избирателни секции
ФБР предполага, че са свързани с Русия заради мейлите, от които са изпратени

ФБР съобщи за фалшиви бомбени сигнали в избирателни секции в няколко щата, предаде Ройтерс. Съобщава се, че много от тези сигнали са свързани с руски имейл домейни. "Засега няма потвърждение, че която и да било от тези заплахи е истинска", се казва в изявление на ФБР.

00:16
САЩ тестват ядрена ракета веднага след края на изборния ден
Целта е демонстрация на готовността на стратегическите сили на Вашингтон

Американската армия ще проведе тестово изстрелване на междуконтинентална балистична ракета само часове след приключването на изборния ден в САЩ. Minuteman III ще бъде изстреляна между 9 и 15 ч. българско време от базата на Космическите сили във Ванденберг, Калифорния.

00:09
Тръмп следи изборите с Мъск в имението си, Харис ще прекара нощта в университета "Хауърд"
Предизборният щаб на кандидата на републиканците е разположен във Флорида, а този на вицепрезидента - във Вашингтон

Кандидатът за президент на републиканците Доналд Тръмп следи резултатите от изборите в тясната компания на семейство и приятели в имението си Мар-а-Лаго във Флорида. Според СиЕнЕн милиардерът Илон Мъск, инвеститорът в недвижими имоти и голф приятел Стив Виткоф и съпредседателят на екипа по прехода Хауърд Лътник ще правят компания на Доналд Тръмп заедно с най-големите му синове Дон младши и Ерик, както и съпругата на Ерик - Лара.

От своя страна вицепрезидентът и кандидат на демократите за Белия дом Камала Харис възнамерява да прекара изборната нощ в някогашния си университет във Вашингтон, окръг Колумбия. "Ще бъда в моята Алма матер, в Университета "Хауърд", заяви Харис пред радио Кей Ди Кей Ей (KDKA). Преди това тя планира да вечеря със семейството си, като ще ѝ гостуват много от нейните роднини. Университетът "Хауърд" е един от афроамериканските в исторически план колежи в САЩ, които продължават и до ден днешен да привличат предимно чернокожи студенти.

23:52
Google с бъг в полза на Камала Харис, според компанията това засяга "много малко хора"
Проблемът беше споделен в "Екс" от Илон Мъск и бързо натрупа повече от 4,5 милиона гледания

Google съобщи, че работи за коригиране на проблем с резултатите от търсене за "къде мога да гласувам за Харис" и "къде мога да гласувам за Тръмп". Заявката на Камала Харис е връщала прозорец, който помага на търсещите да намерят избирателна секция, но заявката за Доналд Тръмп е показвала само новинарски статии, но не и карта.

23:43
ФБР предупреди за два фалшиви видеоклипа, свързани с изборите
Разпространена е дезинформация за терористична заплаха и фалшификации в пет американски затвора

ФБР предупреди американците за два нови фалшиви видеоклипа, в които се отправят лъжливи твърдения за терористични заплахи и изборни измами. В единия се разпространява лъжлива информация за висока степен на терористична заплаха. Клипът призовава американците да "гласуват дистанционно". Другото видео съдържа фалшиво прессъобщение, в което се твърди, че е има изборни фалшификации в пет американски затвора.

20:14
Тръмп гласува, Харис зове за активност, Байдън следи изборите от Белия дом
Сигурен съм в победата, каза републиканецът, след като упражни правото си на глас в щата Флорида. Според демократката тези избори са "точка на пречупване"

14:01
Изборите в САЩ започнаха. Какво трябва да знаем за тях
Гражданите на страната гласуват за своите кандидати, но кандидатите не получават гласовете им пряко