Обещанието на Доналд Тръмп да сложи край на войната в Украйна преди деня на встъпването в длъжност сега го поставя пред необходимостта да избира между конкурентни предложения от съветници, обединени от обща идея - рязко скъсване с подхода на Байдън за въоръжаването на Киев, което е "толкова дълго, колкото е необходимо".

По време на кампанията си за Белия дом Тръмп критикуваше действията на Байдън по отношение на Украйна, като предупреди, че това прави Третата световна война по-вероятна и че Киев е ограбил САЩ, като е получил безплатно оръжия на стойност милиарди долари безвъзмездно. Той заяви, че би могъл да разреши конфликта бързо, като привлече двете страни на масата за преговори, но не е разкрил как би го направил.

"Не мога да ви кажа тези планове, защото ако ви ги кажа планове, няма да мога да ги използвам", каза той по време на кампанията.

Всъщност Тръмп не е одобрил конкретен мирен план, твърдят съюзници, включително как би убедил руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски да седнат на една маса и да преговарят. Макар съветниците да са предложили идеите си, само новоизбраният президент, след консултации с ключови помощници, ще реши как да се справи с чувствителната дипломация с високи залози, казват те.

"Всеки - независимо колко високопоставен е в обкръжението на Тръмп - който твърди, че има различно мнение или по-подробна представа за плановете му относно Украйна, просто не знае за какво говори или не разбира, че той сам се произнася по въпросите на националната сигурност, при това често пъти на момента, особено по толкова важен въпрос като този", казва бивш съветник в Съвета за национална сигурност на Тръмп.

Подобно на първия мандат на Тръмп, различни фракции ще се конкурират за влияние върху външната политика на републиканеца. По-традиционно настроените съюзници като Майк Помпео, бившият държавен секретар, който сега се бори да оглави Пентагона, вероятно ще настояват за споразумение, което да не дава голяма печалба за Москва. Други съветници, особено Ричард Гренел, главен кандидат за ръководител на Държавния департамент или за съветник по националната сигурност, биха могли да дадат приоритет на желанието на Тръмп да прекрати войната възможно най-скоро, дори ако това означава да принуди Киев да направи значителни отстъпки.

Всички предложения се разминават с подхода на Байдън, който оставя Киев да диктува кога да започнат мирните преговори. Вместо това, те единодушно препоръчват замразяване на войната на място - затвърждаване на завзетите от Русия около 20% от територията на Украйна - и принуждаване на Украйна временно да преустанови усилията си за присъединяване към Организацията на Северноатлантическия договор.

Една от идеите, предложени в преходния кабинет на Тръмп, подробно описана от трима души, близки до новоизбрания президент, за която не е съобщавано досега, включва обещание на Киев да не се присъединява към НАТО в продължение на поне 20 години. В замяна САЩ ще продължат да снабдяват Украйна с оръжия, за да възпрат бъдещо руско нападение.

Съгласно този план фронтовата линия ще се фиксира на място и двете страни ще се съгласят на 1300-километрова демилитаризирана зона. Кой ще охранява тази територия остава неясно, но един от съветниците заяви, че мироопазващите сили няма да включват американски войски, нито ще идват от финансирана от САЩ международна организация, като например ООН.

"Можем да проведем обучение и да окажем друга подкрепа, но цевта на оръжието ще бъде европейска", каза член на екипа на Тръмп. "Няма да изпратим американски мъже и жени, които да поддържат мира в Украйна. И няма да плащаме за това. Накарайте поляците, германците, британците и французите да го направят".

Това предложение в някои отношения повтаря коментарите на новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс по време на интервю през септември, когато той предложи окончателното споразумение между Украйна и Русия да включва демилитаризирана зона, "силно укрепена, за да не нахлуят руснаците отново". Русия, продължи Ванс, ще запази завзетите от нея земи и ще получи гаранции за неутралитета на Украйна.

"Тя не се присъединява към НАТО, не се присъединява към някои от тези видове съюзнически институции", каза той в подкаста The Shawn Ryan Show.

По-рано тази година Кийт Келог и Фред Флейц, които работеха в първата администрация на Тръмп, му представиха план, който включваше отказ от доставка на оръжие на Украйна, докато Киев не се съгласи на мирни преговори с Русия. Украйна все още може да се опита да си върне загубените територии, но ще трябва да го направи чрез дипломатически преговори.

Коя от тези стратегии ще приложи Тръмп - изцяло, частично или изобщо - не е ясно. Но всеки опит за започване на мирни преговори между Украйна и Русия, да не говорим за завършване на споразумение, е изправен пред много подводни камъни.

От една страна, Украйна и Русия все още имат силно различаващи се военни цели и малко желание да ги променят. С бавното, но постоянно напредване на руските войски в Украйна, Кремъл не показва особена склонност към преговори и демонстрира готовност да ескалира конфликта с хибридни атаки извън границите си, като например саботажни операции в Европа.

"Целите на специалната военна операция остават непроменени и ще бъдат постигнати", написа в сряда в X бившият руски президент Дмитрий Медведев, след като научи за победата на Тръмп над вицепрезидента Камала Харис.

Ще има и твърда съпротива от страна на някои съюзници от НАТО, които разглеждат руската агресия срещу Украйна като непосредствена заплаха за собствените си страни. Министърът на външните работи на Финландия Елина Валтонен заяви, че не е запозната с никакви конкретни предложения от екипа на Тръмп, но заяви, че "не бива да има никакви преговори, без Украйна да се съгласи с факта, че преговаря, и да го прави при своите условия".

Зеленски, чиято страна е силно зависима от САЩ за военна и финансова помощ, би могъл - по-лесно от Путин - да бъде принуден от Тръмп да преговаря, но украинският лидер ще трябва да се пребори с обществеността, която възприема отстъпването на територия като капитулация пред Москва.

Тръмп заяви, че оцеляването на Украйна е важно за САЩ, но многократно е критикувал Зеленски, наричайки го "най-големия търговец" - позиция, която обезпокои някои служители в Киев, че САЩ, ръководени от Тръмп, могат да настояват за споразумение, което да облагодетелства Русия.

В сряда Зеленски поздрави новоизбрания президент за победата му, като апелира за срещата им през септември в Ню Йорк и похвали неговия " подход "мир чрез сила" в световните дела".

Украинският лидер също така заяви в сряда, че е разговарял по телефона с Тръмп, като добави, че двамата мъже "са се съгласили да поддържат тесен диалог и да развиват сътрудничеството си".