Междинните избори в САЩ: напрегнат двубой с още несигурен изход
Тръмп зачести с изявленията и пое на предизборна обиколка с думите: "Това е референдум и за мен"
Броени дни преди американските парламентарни избори голямата неяснота продължава: последните сондажи показват двубои с все още несигурен изход, дори ако демократите запазят преднината си в битката за Камарата на представителите, а републиканците - за Сената.
Тръмп
- Подигравка: Тръмп към Статуята на свободата: Ще е хубаво да паднеш на колене
- Тръмп към кервана "нашественици": Моля, върнете се, няма да ви пуснем
- Отпор срещу Тръмп да отмени правото на американско гражданство по рождение
- Тръмп отказа да поеме отговорност за привърженика си Сейък
- Отворени досиета: Чехословашката ДС шпионирала Тръмп през 80-те години на 20 век
С още десет предизборни митинга, планирани до понеделник вечерта, включително в ключовия щат Мисури, Доналд Тръмп се хвърли с всички сили в кампанията, както рядко го е правил американски президент досега.
Той всъщност е наясно, че резултатът от вота на 6 ноември ще бъде решаващ за двете последни години от мандата му - с риск от парализа на Конгреса и куп парламентарни разследвания срещу него, ако демократите си върнат контрола над Камарата на представителите, блокиране на неговите юридически назначения и дори импийчмънт, ако превземат и Сената.
"Не съм вписан в бюлетините, но фактически съм, защото това е и референдум за мен", заяви милиардерът.
Така че Тръмп зачести изявленията, способни да мобилизират избирателите му, като това, че изпраща хиляди военни на границата с Мексико, за да отблъснат, както го нарече той, "нашествието" на мигранти от Централна Америка.
Без да се опитва да крие изборните си опасения, той публично даде израз на раздразнението си миналата седмица, че добрата "динамика" на републиканците в социологическите изследвания е била забавена от изпращането на колети-бомби до видни демократи.
А в събота, макар че каза няколко силни думи за най-тежката антисемитска атака в историята на САЩ, той набързо отново влезе в ролята на предизборен агитатор на предизборен митинг същата вечер.
Бившият бизнесмен се надява, че неговата канонада от речи може да парира възхода на демократите.
"Вече не се говори за синя вълна" (цвета на демократите), заяви той тази седмица по телевизия Ей Би Си. И добави: "Резултатът от изборите съвсем не е предизвестен. Изходът за Сената изглежда многообещаващ".
Обикновено по-предпазливата лидерка на демократите в Камарата на представителите Нанси Пелоси му възрази с голям оптимизъм. "Победата ще е наша", заяви тя пред Си Би Ес. "Демократите ще спечелят Камарата. И ако завоюваме по-голяма победа, ако спечелим и Сената, и губернаторски постове, това ще е велик ден за Америка", добави тя.
Данните от последните анкети обаче далеч не са тъй категорични.
Републиканците държат доста слабо мнозинство в Сената (51 на 49), но демократите имат да решават крайно трудно уравнение - само една трета от състава се подновява на всеки две години. Този път демократите трябва да запазят 26 от разиграваните 35 депутатски кресла, включително в редица щати, които гласуваха масово за републиканеца Тръмп през 2016 г.
Прогнозите за около 30 места в Камарата все още са твърде несигурни, за да се посочи категоричен победител, въпреки че проучванията дават преднина на демократите, дължаща се на голяма мобилизация.
Авторитетният сайт за предизборни прогнози FiveThirtyEight им дава шанс 6 от 7, че ще спечелят долната камара. За сметка на това динамиката се обръща тотално наобратно за Сената, с шанс 6 от 7 за републиканско мнозинство.
При някои от 36-те губернаторски поста, подлежащи на обновяване, също се очертава крайно оспорван вот, като някои кандидати вече влязоха в американската история, като Андрю Гилъм, първият черен кандидат във Флорида, и Стейси Ейбрамс, първата черна кандидатка за губернаторски пост в САЩ.
По отношение на Сената, сондаж на "Фокс нюз" тази седмица за пет много оспорвани щата също показа голяма несигурност. В три от тях везните "може да се наклонят или в едната, или в другата посока", твърди телевизията за Аризона, Мисури и Индиана. И въпреки че в Тенеси и Северна Дакота водят републиканците, "ентусиазмът на демократите все още може да заличи тази преднина".
В Тексас един демократ, станал звезда на националната политика - Бето О'Рурк, изостава с 6,5 процентни пункта от републиканеца Тед Круз в надпреварата за Сената, но не се признава за победен.
"Повече от всякога имаме нужда от всички тексасци", написа той тази седмица в Туитър на испански - начин да мобилизира испаноезичните избиратели, които имат ключово значение в този републикански щат.
Превод БТА