Президентът Доналд Тръмп заяви, че му е известно, че заподозреният в изпращането на самоделни взривни устройства Сизар Сейък е негов привърженик, но отрече да носи вина за действията му, предадоха Асошиейтед прес и ТАСС.

"Няма вина. Нищо няма. Ако погледнете станалото със Стив Скалийз, това беше привърженик на друга партия", каза той пред журналисти в Белия дом, имайки предвид стрелбата от 14 юни 2017 г., когато привърженик на Демократическата партия откри огън по членове на Конгреса в град Александрия, щата Вирджиния. Тогава няколко души бяха ранени, включително заместник-председателят на групата на републиканците в Камарата на представителите Стивън Скалийз.

Тръмп добави, че не смята да се обажда на бившия президент Барак Обама или на някой от другите хора, до които бяха изпратени самоделни взривни устройства.

Бих го направил "ако те го искаха. Мисля обаче, че ще минем и без това", каза Тръмп. Той похвали ФБР, правосъдното министерство, прокуратурата и полицията за тяхната "невероятна работа, умения и решителност" в разследването, довело до арестуването на Сизар Сейък.

По-късно, на предизборен митинг в щата Северна Каролина, Тръмп обвини медиите, че използват ситуацията със Сейък, за да отбележат политически точки срещу него, предаде Ройтерс.

"През последните часове видяхме усилията на медиите да използват зловещите действията на един човек, за да отбележат политически точки срещу мен и Републиканската партия", каза Тръмп. Присъстващите скандираха: "Си Ен Ен пет пари не струва!"

В същото време ФБР съобщи за 14-а подозрителна пратка, адресирана на милиардера Том Стайър, който е дарител на Демократическата партия и е водил кампания за импийчмънт на президента Тръмп, предадоха Асошиейтед прес и ТАСС.

"В Калифорния е намерена пратка, приличаща на тези, в които имаше самоделни взривни устройства, и адресирана до Том Стайър", се казва в изявление на ФБР.

По-рано за изпращането на 13 пратки със самоделни взривни устройства бе задържан 56-годишният Сизар Сейък. Сред адресатите му бяха бившите президенти на САЩ Барак Обама и Бил Клинтън, бившият държавен секретар и кандидат-президент Хилари Клинтън, финансистът Джордж Сорос и актьорът Робърт де Ниро. Всички те са известни с критиките си към президента Тръмп. Две от 14-те пратки бяха изпратени в редакцията на телевизия Си Ен Ен.

Никое от устройствата не е избухнало и няма пострадали при тези инциденти.