Неведнъж поемала ролята на първопроходец, в сряда Камала Харис счупи още един "стъклен таван" - стана първата жена и първият цветнокож американец, заемал вицепрезидентския пост в САЩ, знаменателно постижение в една изключителна кариера.

Петдесет и шест годишната сенаторка от Калифорния, динамична и борбена, даде възможност на 78-годишния Джо Байдън да обере гласовете на един по-разнообразен електорат, зажаднял за по-добро представителство по върховете на властта.

До такава степен, че както казват някои избиратели, те са гласували не за политическия ветеран, а за нея, дъщеря на индийка и ямаец.

Тя избра белите дрехи, напомнящи за суфражетките, за да произнесе речта си след изборната си победа през ноември, и развълнувана изтъкна заслугите на майка си и жените, "жертвали толкова много в името на равенството, свободата и справедливостта за всички".

"Мисля за нея, за поколенията жени - черни, азиатки, бели, латиноамериканки, индианки, които проправиха пътя", каза тя.

Приветствайки "дръзновението", с което я е избрал Джо Байдън, тя увери: "Може да съм първата жена на този пост, но няма да съм последната. Защото всяко момиченце, което ни гледа тази вечер, вижда, че живеем в страна, която дава възможности".

Снимка: БТА/АП

"Вашата власт"

По време на кампанията тази бивша прокурорка неспирно отправяше призиви за историческа мобилизация, осъждайки опитите за възпрепятстване на вота в републиканските щати.

Снимка: БТА/АР

"Защо според вас толкова много влиятелни хора (. . .) се мъчат да ви пречат да гласувате?", подхвърли тя към млади избиратели афроамериканци в Джорджия. И сама даде отговора: защото "те осъзнават вашата власт".

След историческата вълна от гняв срещу расизма и полицейското насилие тя обещава двамата с бившия вицепрезидент на Барак Обама "да изкоренят" несправедливостите.

Снимка: AP/БТА

Въпреки че, също като Байдън, тя стриктно спазваше мерките срещу КОВИД-19, Харис води по-активна кампания от над 70-годишния мъж, танцувайки под звуците на духов оркестър и бъбрейки с посетители на кафетата . . . но отвън - заради пандемията.

Снимка: Twitter/Vogue Magazine

Първопроходец в много сфери

С бляскавите си постижения, достойни за възможно най-красивата американска мечта въпреки някои противоречиви моменти, тя мечтаеше да стане първата жена президент на САЩ.

Накрая влезе в Белия дом като вицепрезидентка, но несъмнено гледа и към президентските избори през 2024 г. С надеждата да пробие тогава и последния стъклен таван.

Камала Харис вече е била първа в много области.

Тя израства в Окланд, където родителите й - баща й, преподавател по икономика, и покойната й майка, изследовател на рака на гърдата, са активисти в борбата за граждански права.

Дипломира се във вашингтонския университет "Хауърд", основан за обучение на афроамерикански студенти в разгара на сегрегацията и редовно напомня за членството си в "Алфа Капа Алфа", сдружение на чернокожи студентки.

След два прокурорски мандата в Сан Франциско (2004-2011 г.) на два пъти е избирана за главен прокурор на Калифорния (2011-2017 г.) и става първата жена, както и първият чернокож, застанал начело на съдебната система в най-населения американски щат.

После, през януари 2017 г., полага клетва в Сената във Вашингтон, където е първата жена с произход от Южна Азия и едва втората чернокожа сенаторка в историята.

Снимка: Getty Images

Като вицепрезидентка тя няма окончателно да напусне горната камара - според конституцията именно тя ще може да наклони везните при възможно равенство на гласовете - при 50 сенатори демократи срещу 50 републиканци.

"Готов президент"

В Сената тя се прочу, разпитвайки строго кандидати, предложени от Доналд Тръмп.

Най-ярките й изяви обаче бяха на събития, на които тя бе изправена срещу Джо Байдън. Като кандидат за номинацията на демократите тя го атакува на първичните избори заради някогашните му позиции по политиката за расова десегрегация от 70-те.

Разказите й как е пътувала като малко момиче в един от автобусите, возещи черните ученици до белите квартали, трогнаха хората и за кратко вдигнаха рейтинга й. Но тя се затрудни да очертае ясно своята кандидатура и се отказа още преди първото гласуване за кандидат на демократите.

Но все пак опитът в законодателната, съдебната и изпълнителната власт, както и близостта й до Бо Байдън - сина на бъдещия президент, починал от рак през 2015 г., убедиха бившия й съперник да я избере за свой подгласник.

Джо Байдън разчита и на модерния имидж на жената, наричана "Момала", горда със смесеното си ново семейство - мъжът до нея е Дъглас Емхоф, баща на две деца. Вчера тя влезе заедно с него и в Белия дом.

Снимка: AP/БТА

Прокурорското й минало обаче работи и в неин ущърб. Прогресисти я упрекват заради репутацията й на твърд обвинител, наказвал стриктно за малки правонарушения, засягали според критиците й предимно малцинствата.

В единствения дебат между вицепрезидентите тя нападна Майк Пенс с унищожителна критика как изпълнителната власт не се справя с коронавирусната криза.

На другия ден Доналд Тръмп я нарече "чудовище".

"Не коментирам детинските му забележки", реагира Камала Харис.

Джо Байдън я подкрепи, като се възмути от "срамните" думи на президента. И я похвали: "Тя е един от най-добрите хора, които познавам. Тя е човек, готов всеки момент да стане президент на САЩ".

Снимка: AP/БТА