"Столица за смет" - една по-различна приказка
Какво се случва с боклука на София
Ако доскоро най-популярната приказка за боклук е "Сливи за смет", една нова история вече привлича ако не същото, то поне почти толкова голямо внимание. Повече от две седмици темата за отпадъците на София задават дневния ред в столицата. Напрежението около завода за отпадъци провокира извънредни инспекции, обвинения, нови разкрития за работата в предприятието, както и твърдения за "предкризисна ситуация", след като още в края на миналата година имаше проблеми с изхвърлянето на сметта.
Избрано
- Силви Кирилов за болничните отпадъци: Невъзможно е да се допусне грешка, всичко е разписано
- Столичната община 16 пъти е установила опасни отпадъци сред битовите, има вече глобени болници
- Васил Терзиев: В предприятието за третиране на отпадъци влизат камиони, пълни със стар отпадък
- "Ударно зариват пластмасови бутилки": ГЕРБ дават на прокуратурата завода за отпадъци на София
Обстановката дори се нажежи дотолкова, че общинските съветници от ГЕРБ-СДС обявиха, че дават на прокуратурата столичния завод след обвинения за нерегламентирано сметище, което от Столичната община определиха като "напълно излишно и няма да доведе до никакъв резултат". От Екоминистерството съобщиха, че започва проверка защо депото за боклуци се препълва, което е и един от основните аргументи на общинарите за нефункционалната работа на предприятието.
На този фон болничните отпадъци сред битовата смет пък дадоха повод не само държавните институции да се намесят в казуса, но и повод за опасения от екокатастрофа и епидемия. Коментари по темата дойдоха от здравния министър Силви Кирилов, който обеща проверка по случая. Кметът на София Васил Терзиев дори съобщи, че предприятието спира да приема болничен отпадък заради поредна опасна находка от кръв и медицински материали.
Днес в СОС ще се проведе извънредно заседание по темата със столичните отпадъци, на което ще бъдат изслушани кметът Васил Терзиев, отговорните лица по казуса, министрите на здравеопазването, на околната среда и водите, поканен е и директорът на столичната РИОСВ. Очаква се и да бъдат съобщени резултатите от проверките на институциите.
От страна на управата на завода за боклуци становище по темата все още няма.
Ето и как страните по казуса "разказаха тази приказка" до момента.
ГЕРБ-СДС и БСП:
Препълнени бункери за боклук, незаконни сметища,
зариват пластмасови бутилки, ситуацията е предкризисна
След инспекцията в завода общинските съветници начело с Антон Хекимян от ГЕРБ и Ваня Григорова от БСП съобщиха, че бункерите, в които приемат боклука, са препълнени, оставена смет се разлага навън на атмосферните условия, а отпадъци, които могат да бъдат рециклирани, се заравят.
"Стени от РДФ на бетона в завода за отпадъци! Вместо за циментовите заводи - това гориво, преминало през биосушене, ще бъде заровено на сметището! Това означава изключително бързо запълване на сметището!!! Бункерите, където приемат боклука, са препълнени", заяви Хекимян.
От своя стана Григорова потвърди думите му, като тя заговори и за смущаващо отношение към работниците в предприятието и орязани месечни бонуси. Григорова определи ситуацията като "предкризисна" в телевизионно интервю.
"В същото време се твърди, че отношението на ръководството на СПТО към работниците е... Смущаващо. През последните месеци са орязани и допълнителните възнаграждения. Освобождаване на работници без конкретна причина, натиск, поради което и броят на хората в болнични се е увеличил много. "Вече нема ора." Как да има при тези тежки условия на труд - мухите им влизат в носовете, смрадта се носи чак до Яна, има случаи на кожни заболявания, които работници носят и в семействата си", написа Григорова.
На този фон от ГЕРБ съобщиха, че подават сигнал до прокуратурата за нередности в завода. Хекимян каза и че са в ход проверки на Регионалната инспекция по околната среда и водите, и на Министерството на околната среда и водите.
И съобщи още, че той и негови колеги отново са посетили завода и околностите около него миналия уикенд.
"Малки камиончета се товарят от багерчета и тези камиони директно се заравят на клетка 1, 2, 3, 4, директно се депонират на столичното сметище, което се запълва ударно абсолютно незаконно", каза Хекимян.
Според него "Терзиев се опитва да "замаже" престъплението си с още престъпление, защото това е нарушение на закона и няма как да бъде прикрито".
Столичният боклук, за който всички плащаме, се разнася из завода и нерегламентирано се трупа на сметището, твърди Хекимян. Дронът, който пуснахме вчера, откри второ незаконно сметище на 300 метра от първото", каза общинският съветник от ГЕРБ.
Междувременно от ГЕРБ поискаха и оставката на шефа на завода за отпадъци, и на заместник-кмета Надежда Бобчева.
Столичната община: Опасни болнични отпадъци и още безобразия
Кметът няколко пъти съобщава за кръв и човешки тъкани в битовия отпадък на София, като накрая обяви, че след поредната опасна находка в боклука заводът спира да приема медицинските отпадъци.
"Резултатът е, че се застрашава здравето и живота на всички хора, които са ангажирани с управлението на отпадъците, а опасността от разнасяне на зарази е неизмерима", аргументира се Васил Терзиев.
"София не е пред епидемия от опасен боклук от болниците", увери още Терзиев.
Според него плашещите с епидемия са тези, които не искат да си вършат работа, и РИОСВ, и регионалните здравни инспекции трябва да си свършат работата. Терзиев подчерта още, че има вече и глобени болници за смесването на медицинския отпадък с битовия.
Междувременно градоначалникът взе отношение и относно препълнените депа за отпадъци.
Поредното безобразие, което открихме и за което сезирахме компетентните институции - в Столичното предприятие за третиране на отпадъци влизат камиони, пълни със стар отпадък. Десетки милиони левове, които не са отивали по предназначение, а в нечий джоб, на цената на нашето здраве и гледките с препълнени кофи в столицата, каза Терзиев, като едновременно с това обвини ГЕРБ-СДС и БСП, че искат да превземат завода и да направят така, че СОС да назначава директора на Столичния инспекторат.
Направихме проверка на място, заедно с РИОСВ като институция, която отговаря за тези площадки, обясни директорът на Столичния инспекторат Николай Недялков.
"Наложихме нашите санкции, а от РИОСВ направиха предписание, очакваме да вземат адекватни мерки и да решат каква ще е глобата за тези фирми", добави директорът. На фирмите, извозвали стар отпадък, е съставена санкция, като глобите от началото на мандата на Васил Терзиев към тези фирми са на стойност почти 3 млн. лв., а само за миналата седмица са над 60 000 лева. За установените нарушения РИОСВ могат да им наложат глоба и дори да им отнемат лиценза, добави Неделков.
След разкритията за отпадъците проверки обещаха и от здравното министерство, и от МОСВ - МЗ ще проверява за болничните отпадъци, а екоминистерството - защо се препълват депата.
По думите на министъра на здравеопазването Силви Кирилов няма как да се допусне грешка при съхранението на боклука на лечебните заведения в София, защото всичко е разписано.
"Битовият отпадък от болниците се събира, той няма нищо общо с опасния болничен отпадък, това са различни потоци, отиващи на различни места", обясни Кирилов.
"Този проблем е характерен и не може да се реши през медиите. Дори грешката да е умишлена, има си определен адресат, защото всеки един контейнер си има своя адрес, име, клиника, болница и може да бъде идентифициран", категоричен беше Силви Кирилов, но предупреди, че спирането на приемането на болничния отпадък в завода за боклук може да доведе до епидемия в столицата.
От екоминистерството пък проверяват защо се запълват депата за отпадъци в завода.
"Имаме сигнали, че вчера даже през нощта са извозвани отпадъци, които уж бяха представени, че ще бъдат като РДФ, за изгаряне и са депозирани", каза пред bTV Манол Генов.
"Пет месеца не бяха си внасят отчетите. Това криене, според мен, е именно поради невъзможността да се справи завода с влизащото количество отпадък", добави министърът.