Двойната експлозия с безпрецедентна за историята на Ливан сила, която опустоши Бейрут, направи още по-уязвими управляващите, срещу които има сериозна опозиция, в една страна, която е изключително разделена и във фалит.

Възможно ли е трагедията да ускори падането на правителството и да даде нов импулс на протестното движение, което бе отслабено от пандемията от коронавируса и икономическата криза, или ще засили позициите на управляващите, които разполагат с подкрепата на проиранското движение Хизбула?

Снимка: Getty images/Guliver photos

Какви ще са последиците за правителството?

Сформирано през януари тази година, правителството на Хасан Диаб, което бе представено като кабинет на технократи, е обвинявано от опонентите си в подчиненост на партията на президента Мишел Аун, Свободно патриотично движение, и на нейния неизменен съюзник, проиранското движение Хизбула.

Правителството, което се бави с началото на икономическите реформи, изисквани от международната общност и Международния валутен фонд за излизане на страната от кризата, се сблъсква със силното противопоставяне на протестното движение.

То бе отслабено още повече тази седмица с оставката на външния министър Насиф Хити, дипломат от кариерата, който разкритикува "липсата на истинска воля" за предприемането на реформи.

Парадоксално, ужасната експлозия донякъде наруши дипломатическата изолираност на правителството, от което страняха враждебните по отношение на Иран богати монархии на Персийския залив, като в същото време започнаха да идват международни помощи.

"В която и да е друга страна, правителството щеше да подаде оставка след експлозия с такъв магнитуд", казва Маха Яхя, директорка на Центъра Карнеги-Близък изток.

Експлозиите във вторник, причинени, според властите, от пожар в хранилище на огромни количества амониев нитрат, отнеха живота на над 150 души, 5000 души бяха ранени, а стотици хиляди останаха без жилище.

"Фактът, че такова количество амониев нитрат се е намирало на пристанището на Бейрут без мерки за сигурност, е престъпно нехайство", каза още Яхя.

"Въпреки народното недоволство непосредствената оставка все още не ми се струва вероятна, тъй като все още не съществува ясна алтернатива", заяви политологът Карим Емил Битар.

Особено предвид факта, че традиционната опозиция също е дискредитирана в очите на протестното движение, което отхвърля политическата класа в нейната цялост.

Снимка: БТА/АР

Нов импулс за протестното движение?

Демонстрациите, които започнаха на 17 октомври, секнаха, най-вече заради пандемията от COVID-19 и наложената от властите карантина, но и заради изтощеността на населението, което бе поставено на колене от бруталното влошаване на условията за живот.

"Коронавирусът даде глътка въздух на политическата класа", твърди Карим Емил Битар, който е сигурен, че трагедията от вторник ще даде "втори импулс на революцията".

"Ливанците ще бъдат още по-решени да потърсят сметка на цялата тази корумпирана политическа каста", добавя той.

Според експерта обаче вторият етап на протестното движение ще бъде "по-брутален от първия, повече Термидор, отколкото Май 68 и може да се стигне до насилие".

Маха Яхя е по-умерена. "Макар да има вероятност трагедията да даде импулс на тези, които от октомври се събират под лозунга "всички, без изключение", да се противопоставят на политическата класа, възможно е също да накара още повече хора" да изберат пътя на изгнанието", смята тя.

Снимка: АР/БТА

Има ли вероятност движението Хизбула да бъде отслабено?

"Могъщото проиранско движение е относително мълчаливо след експлозията", твърди политологът Карим Емил Битар, а генералният секретар на Хизбула Хасан Насрала отмени своя реч, планирана за сряда вечерта.

"Движението Хизбула също ще бъде държано отговорно (за експлозията), тъй като е част от управленската система и е обвинявано в косвено участие в стопанисването на пристанището или най-малкото в това, че е контролирало тайно влизанията и излизанията от пристанището", казва Маха Яхя.

"Вече отслабено от американските санкции, шиитското движение ще се посвети на засилване на редиците си с наближаването на срока на оповестяване на решението на Специалния трибунал за Ливан по процеса за убийството на бившия премиер сунит Рафик Харири, убит при атентат през 2005 г.

Обявяването на решението, предвидено първоначално за днес, бе отложено за 18 август "в памет на жертвите" на експлозията, обяви Специалният трибунал за Ливан. Четиримата обвиняеми, всичките членове на Хизбула, са съдени задочно, но присъдата "вероятно ще провокира известно напрежение" в Ливан между поддръжниците на бившия премиер и тези на Хизбула", казва Карим Емил Битар.