Година след щурма срещу Конгреса американците продължават да се боят за демокрацията си
Близо една трета от тях смятат, че използването на сила може понякога да бъде оправдано с цел защита на демократичните идеи
Година след щурма срещу сградата на американския Конгрес, американците си остават обезпокоени за демокрацията си и близо една трета от тях смятат, че използването на сила може понякога да бъде оправдано с цел защита на демократичните идеи. Това показват две допитвания до общественото мнение, предаде Франс прес.
Атаката, извършена от привърженици на Доналд Тръмп срещу сградата на Конгреса на 6 януари 2021 г. е била знак за нарастващо политическо насилие и американската демокрация днес е все още заплашена, смятат две трети от участниците в допитване на телевизия Си Би Ес Нюз.
Снимки от деня на щурма ВИЖТЕ ТУК>>
А според допитване на в. "Вашингтон пост" съвместно с Университета в Мериленд гордостта на американците от тяхната демокрация е намаляла с 54 процента спрямо 90 процента през 2002 г.
И двете допитвания показват, че за американците има конкретни поводи за безпокойство. В първото допитване 28 процента от анкетираните смятат, че силата може да бъде използвана, за да бъде защитен резултатът от избори. А във второто допитване 34 процента от анкетираните смятат, че едно насилствено действие срещу правителството може понякога да бъде оправдано.
Двете допитвания илюстрират продължаващото съществуване на дълбоки различия в американското общество, въпреки обещанията на новия президент Джо Байдън за помирение.
Байдън и вицепрезидентката Камала Харис ще говорят в четвъртък, в деня на годишнината от щурма срещу Конгреса.
Година по-късно две трети от избирателите на Тръмп продължават да мислят, че демократът не е бил легитимно избран за президент и че е имало изборни измами през 2020 г., както твърди бившият президент.
Точно преди щурма срещу Конгреса републиканецът лично се обърна към привържениците си, за да им повтори, че изборите са били откраднати и да ги призове "да се борят като дяволи". Около 60 процента от американците следователно мислят, че той има голяма отговорност за нахлуването на неговите привърженици в Конгреса, станало в момент, в който депутатите утвърждаваха победата на Джо Байдън на президентските избори през ноември 2020 г.
За да се установи каква е точната роля на Тръмп и антуража му в щурма, Камарата на представителите на Конгреса, в която демократите имат мнозинство, създаде специална разследваща комисия, която досега извърши над 300 интервюта и събра хиляди документи, въпреки че приближените на Тръмп отказаха да й сътрудничат.
Председателят на комисията Бени Томпсън заяви вчера пред Ей Би Си, че за шест месеца тя е открила обезпокояващи неща за това как някои са се опитали да подкопаят целокупността на американската демокрация. Лиз Чейни, която е една от малкото републиканци в комисията пък упрекна Тръмп, че е запазил мълчание през целия щурм на Конгреса и че не е призовал по телевизията привържениците си да спрат атаката.