Стотици мъже и тази година скочиха в ледените води из цяла България, за да спасят кръста, както повелява традицията на Богоявление - празникът, посветен на кръщението на въплътения в човешки образ Син Божи, Иисус Христос, в река Йордан от свети Йоан Кръстител.

На днешния ден се извършва голям (велик) Богоявленски водосвет както над съдове с вода в храмовете, така и край водните басейни, реките, морето. С осветената вода се поръсват всички вярващи и техните домове, а често и местата на тяхната работа.

Светената вода се пази през цялата година и се използва за пиене или поръсване като знак за очистване от грехове и получаване на Божие благословение, добавя БТА.

Именно заради това в реки, езера и други водоеми в цялата страна се хвърля ритуално кръстът, за да бъде осветена и водата.

Ето и кои смелчаци спасиха Богоявленския кръст в различните градове тази година.

Вижте всички снимки ТУК>>>

София

Николай Димитров, на 24 години, извади богоявленския кръст от водите на езерото в столичния квартал "Дружба", предава БТА.

Снимка: БТА

Патриарх Даниил отслужи Велик богоявленски водосвет, преди това имаше литийно шествие, което тръгна от храма "Св. преп. Наум Охридски".

Снимка: БТА

Общо 40 мъже участваха в ритуала по спасяването на Богоявленския кръст, най-младият беше на 18 години, а най-възрастният - на 84 години.

Снимка: БТА

Велико Търново

Курсант Калоян Калчев на 19 години от Националния военен университет "Васил Левски" извади богоявленския кръст от водите на река Янтра край Владишкия мост във Велико Търново, предава БТА.

Снимка: БТА

Никополският епископ Матей потопи кръста в реката, а в изваждането му участваха около 50 души, от които 25 възпитаници на Националния военен университет. Първокурсникът Калоян Калчев, който изучава специалност "Разузнаване" в университета и е родом от Ямбол, пръв извади кръста.

"Пожелавам на всички хора в България да са здрави, да мислят за бъдещето си, за да пребъде България", каза младият мъж.

Снимка: БТА

Той беше поздравен от началника на висшето училище бригаден генерал Иван Маламов и заедно с останалите участници в ритуала получи благословията на Никополския епископ Матей.

"Нека Бог да благослови момчетата, които днес скочиха в реката и спасиха кръста - това показва тяхната вяра, нека я носят с надеждата за бъдещи блага и любовта към Бог и ближния", каза свещеникът.

Снимка: БТА

Днешният Йордановден започна с тържествена литургия и празничен водосвет, който беше отслужен от Великотърновския митрополит Григорий в катедралния храм "Рождество Богородично". В своето послание към присъстващите Великотърновският митрополит призова всички молитви да бъдат насочени към децата на България, които са подложени на изпитания, и припомни силата на осветената на Богоявление вода.

От храма потегли литийно шествие до площада пред крепостта Царевец, където с военен ритуал, по традиция, бяха осветени знамената на Националния военен университет.

В празничния Йордановден участваха много граждани, семейства с деца, кметът Даниел Панов, председателят на Великотърновския общински съвет Венцислав Спирдонов, заместник-областният управител Иван Маринов, ректорът на Великотърновския университет проф. Димитър Димитров, началникът на Националния военен университет бригаден генерал Иван Маламов, представители на различни институции.

Снимка: БТА

Тържествен водосвет беше отслужен във всички храмове на Великотърновската епархия, а на десетки места се състоя ритуалът по изваждането на кръста на днешния Йордановден.

Варна

Александър Аенски извади богоявленския кръст от водите на Черно море във Варна. Той е на 22 години и е ватерполист, представител на Клуб по плувни спортове "Спартак", студент във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър".

Младият мъж е от Варна. За първи път спасява кръста на празника Богоявление. Той получи плакет от кмета Благомир Коцев, добавя БТА.

Снимка: БТА

Над 40 души скочиха тази година в морето в традиционния ритуал на празника Йордановден, който се състоя на първа буна в крайморския град.

По-рано на Богоявление в катедралния храм "Св. Успение Богородично" във Варна бе извършен Велик водосвет. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан благослави бойните знамена на Военноморските сили (ВМС) на Република България на площад "Св. Св. Кирил и Методий". В ритуала участваха представителни блокове от военните формирования от варненския гарнизон, които бяха поздравени от командира на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов.

Снимка: БТА

На тържеството присъстваха областният управител проф. Андрияна Андреева, кметът Благомир Коцев, председателят на ОбС Христо Димитров. Организатори на събитията са Община Варна, Военноморските сили и Варненската и Великопреславска света митрополия.

Бургас

Калин Узунов, на 18 години, от Профилираната природоматематическа гимназия (ППМГ) "Акад. Никола Обрешков" хвана богоявленския кръст в морските води на Бургас, предава БТА.

Снимка: БТА

Веднага след ритуала на моста ученикът каза, че за трета поредна година скача за кръста на Йордановден и пожела на всички здраве през новата година, както и да преследват смело мечтите си и да постигат успех, така както той е успял да хване кръста. Калин Узунов допълни, че тренира водна топка от 12 години и според него тази подготовката е оказала голямо влияние.

Снимка: БТА

Общо 56 момчета и мъже се хвърлиха в морските води, за да изпитат късмета, бързината и издръжливостта си при температура на морската вода от 10 градуса. Най-младите сред тях бяха двама 16-годишни участници, а най-възрастният е на 72 и се казва Васил Николов. Той обясни, че е редовен участник и се включва ежегодно в ритуала за здраве.

Снимка: БТА

Кметът Димитър Николов поздрави бургазлии и гостите на града с празника и пожела новата година да е успешна за всички, да бъдат реализирани проектите на града, държавата да се стабилизира и да има правителство, което да помага на Бургас.

Снимка: БТА

Русе

Петдесет и три годишният Венцислав Николов извади кръста на Богоявление в Русе, хвърлен във водите на река Дунав от Русенския митрополит Наум, съобщава БТА.

Снимка: Областна администрация Русе

Началото на празника бе поставено със сутрешна света литургия в катедралния храм "Света Троица". След това литийно шествие стигна до брега на река Дунав. Там бе извършен водосвет и освещаване на бойните знамена.

Общо 20 души се включиха в ритуала по спасяването на кръста. Те бяха на възраст между 18 и 53 години. Температурата на водата бе около четири градуса.

Снимка: Областна администрация Русе

Николов, който е от Русе, обясни, че е скачал много пъти за кръста на различни места в страната, но за първи път го хваща. Мъжът работи като воден спасител на басейн в хотел в Трявна.

"Пожелавам да има най-вече здраве и да няма войни. Това е най-важното. Вярата ми помогна да хвана кръста", каза Николов.

Снимка: Областна администрация Русе

Той получи халат и парична премия от кмета на Русе Пенчо Милков, а Русенският митрополит Наум го дари със сребърно кръстче. Областният управител на Русе Драгомир Драганов му подари икона.

Десетки русенци присъстваха на Великия богоявленски водосвет на брега на река Дунав в Русе.

Стара Загора

Мирослав Тачев на 26 години от Раднево извади богоявленския кръст от водите на бившето съоръжение за скоростни състезания по корабо- и радиомоделизъм южно от езеро "Загорка".

Снимка: БТА

Общо около 30 мъже скочиха след символа на християнската вяра, хвърлен ритуално от Маркианополския епископ Богослов.

И тази година момчетата се хванаха на хоро във водата и запяха българския химн. Най-малкият участник бе Ангел, който е на 12 години, добавя БТА.

Снимка: БТА

"Скачам за осми път и за втори успявам да спася кръста. Пожелавам на всички да са живи и здрави, да имат успешна 2025 г. За себе си и моето семейство пожелавам здраве", каза Мирослав след ритуала. Той уточни, че живее в София и се занимава със собствен бизнес, но пътува до Стара Загора, за да се включи в традицията.

Снимка: БТА

Малко по-рано, по традиция в града, с водосвет бяха благословени бойните знамена на Старозагорския военен гарнизон. В празничния ден Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан отслужи утреня и Василиева литургия в катедралния храм "Св. Николай Мирликийски Чудотворец".

Свищов

Традиционното изваждане на богоявленския кръст от водите на река Дунав се състоя в местността "Паметниците" край Свищов. Oтец Михаил Миронов от Свищовска духовна епархия отслужи молебен за здраве и хвърли кръста във водата.

Пръв до свещения символ стигна 17-годишният Ивайло Йорданов от Свищов. Той каза, че скача за втори път и за първи път успява да улови кръста. Първенецът пожела здраве и много успехи на всички, отбелязва БТА.

Снимка: БТА

Освен кръста, той получи и парична награда от кмета на община Свищов д-р Генчо Генчев. Той поздрави участниците, именниците и всички вярващи, като им пожела мир, любов и благоденствие. Генчев благодари на отец Михаил и на отец Патрик от Свищовската католическа енория.

Снимка: БТА

На днешния празник Богоявление в ритуала се включиха 12 мъже, които скочиха във водите на реката, за да спасят кръста. Най-младият сред тях бе 12-годишният Божидар Ганев от Свищов, а най-възрастният бе 68-годишният Румен Симеонов, който също е от Свищов. Смята се, че този, който го извади ще бъде здрав през цялата година.

Пред БТА Ивайло Йорданов каза, че този обичай му е любим. Той е ученик в Природо-математическа гимназия "Васил Друмев" във Велико Търново. Брат ми се казва Йордан и скачам както за него, така и за цялото семейство, защото искам да ги благословя с хващането на кръста, посочи Ивайло.

Снимка: БТА

По традиция на мястото имаше огън, който сгря плувците, за тяхната сигурност имаше и линейка. Предварително бе направен и медицински преглед на всеки участник.

Пазарджик

Близо четиридесет момчета и млади мъже влязоха в ледените води на р. Марица, за да спасят богоявленския кръст в Пазарджик, предава БТА.

Реликвата извади абитуриентът от Езикова гимназия "Бертолт Брехт" Станислав Бангеев, който участва за първи път в традицията на Йордановден. Той пожела здраве и успехи за себе си и за всички българи. Станислав поздрави и празнуващите имен ден днес.

Снимка: БТА

Ритуалът на брега на реката бе предшестван от празничната литургия в катедралния храм "Успение Богородично", литийно шествие и Велик богоявленски водосвет.

Снимка: БТА

Празникът бе почетен от стотици жители на Пазарджик, кмета Петър Куленски, областния управител Валентина Кайтазова, представители на културни и обществени институции.

Снимка: БТА

Кърджали

За поредна година в Кърджали богоявленски ритуал по хвърляне и спасяване на кръста бе извършен и за деца. Това се случи в манастира "Св. Йоан Предтеча", където свещенодействието и за големите във водите на река Арда, и в басейн с топла вода в светата обител, извърши Пловдивският митрополит Николай.

Общо 34 мъже и младежи скочиха в ледените води на реката и 30 деца в басейна. Първи до Светия кръст достигнаха 35-годишният Величко Карабоюков и 12-годишният ученик от СУ "Отец Паисий" Виктор Авренлиев.

Снимка: БТА

Величко хваща кръста за осми непореден път.

"Пожелавам за всички мир, единство, да не се делим, ако искаме да вървим напред. А за себе си и близките си пожелавам здраве и благоденствие", каза Величко Карабоюков. По думите му кръстът е победа над злото.

Виктор Авренлиев сподели на свой ред, че е много щастлив, че е хванал кръста. Той скача за трети път, но за първи успява да го хване. Определи усещането като хубаво и си пожела за него, близките му и за всички хора - здраве.

Габрово

Във всички градове в област Габрово традицията по спасяване на кръста за Богоявление бе спазена, предава БТА.

В областния град Кристиян Минчев, ученик в дванадесети клас на Професионалната техническа гимназия "Д-р Никола Василиади", извади разпятието. Кристиян скача за трети път във водите на река Янтра. Минчев пожела здраве и късмет на всички габровци.

Снимка: БТА

"Нека спасяването на кръста е благословия за вас, вашето семейство и за всички габровци. Бъдете здрав, с младостта си давате пример за всички", каза при посрещането от реката Таня Христова, кмет на Габрово.

В Севлиево от водите на река Росица Симеон Спасов спаси богоявленския кръст. В Трявна 18-годишният Алекс Йорданов извади богоявленския кръст от водите на река Тревненска. Димитър Брусев, на 19 години, спаси разпятието в град Дряново.

Силистра

Двадесет и три годишният Галин Стоев извади богоявленския кръст от водите на Дунав край Силистра за втора поредна година. Младият мъж е студент в местния филиал на Русенския университет "Ангел Кънчев".

Той каза, че участва за трети път в надпреварата и за трети път успява да хване кръста, цитиран от БТА.

Снимка: БТА

"Радвам се, че отново имах този късмет, усещането е невероятно, адреналинът е много висок. Изминалата година беше много добра за мен, не съм боледувал, чувствах се добре. Надявам се и през тази всичко да е наред", каза Стоев.

В реката скочиха 15 смелчаци, за да извадят кръста, който хвърли Доростолският митрополит Яков. Участниците в ритуала получиха награди и подаръци от Доростолската митрополия и от кмета на Силистра Александър Сабанов.

По-рано Доростолският митрополит отслужи архиерейска литургия в катедралния храм "Св. св. Апостоли Петър и Павел" и след Великия водосвет вярващите в литийно шествие се отправиха към брега на Дунав.

Според протосингела на епархията протопрезвитер отец Добри Чаков ритуалът по спасяването на богоявленския кръст е бил забранен през социализма и бил възстановен през 1991 г. Оттогава традицията се спазва, като само поради замръзване на реката и много ниски температури ритуалът е провеждан в снежни преспи. Веднъж не е проведен поради кончината на митрополит Иларион.

Сандански

Асен Цеков спаси боявленския кръст в Сандански, информират от пресцентъра на общинска администрация.

Снимка: Община Сандански

Празникът в Сандански започна с литургия в храм "Свети Георги" и продължи с литийно шествие до езерото в градския парк, водено от църковното настоятелство и кмета Атанас Стоянов.

Снимка: Община Сандански

В ритуала на големия християнски празник Йордановден участваха военните от III Бригадно командване, град Благоевград и Общинският духов оркестър "Емил Кирянов". Около 100 младежи и мъже, след молитва за здраве и обредно кръщаване на водата от отец Йордан Аврамов, се хвърлиха, за да спасят християнския символ. За втора поредна година кръстът беше изваден от Асен Цеков.

Снимка: Община Сандански

Търговище

За трета поредна година Ваньо Василев спаси богоявленския кръст в Търговище на ритуала, организиран от Община Търговище и Архиерейското наместничество.

Снимка: БТА

Петима смелчаци скочиха във водите на градския шадраван на площад "Свобода", предава БТА.

Снимка: БТА

Василев е родом от Търговище и работи като треньор по тенис в София. "Скачам общо за четвърти път тук. Всяка година, в която съм скачал за кръста, беше хубава година, изпълнена със заряд. За тази година си пожелавам най-вече здраве и успехи на моите състезатели", каза Василев, след като кръстът бе откупен от архиерейския наместник на Търговищка духовна околия отец Славчо Проданов.

На ритуала бе отслужен и традиционният богоявленски водосвет. Осветени бяха и бойните знамена на Патриотичен клуб "Възраждане".

В словото си отец Проданов помоли за успех в доброто на българския народ. "Нека, Боже, нашата родна земя, в която сме се родили и видели светлина, в която сме приели Светото кръщение и сме отхранени в християнската вяра, да бъде честита и славна. Разпали в сърцата ни любов към нашия мил народ..., благослови народа ни да пребивава в мир, слава и щастие. Да процъфтяват в него християнската вяра и закон. Запази ни от взаимни раздори, несъгласия и размирици, та да бъдем единни и силни", помоли архиерейският наместник.

Снимка: БТА

Средствата за откупуването на кръста - 1450 лв., са осигурени от дарители, обяви отец Проданов. Младият мъж заяви, че ще ползва сумата за начинания, свързани с неговата професия.

На ритуала присъстваха кметът Дарин Димитров, областният управител Гюрсел Хасанов, председателят на Общинския съвет Тахир Тахиров, стотици жители и гости на Търговище.

По традиция в програмата преди ритуала взе участие и общинският Духов оркестър "Васил Абрашев", с диригент Росица Бояджиева-Вълева.

Монтана

Александър Иванов (30 години) от Монтана извади кръста от водите на река Огоста на Богоявление днес, предава БТА.

Снимка: БТА

Иванов се занимава с бизнес, като има фирма за транспортни услуги. Той скача за пръв път след кръста на Йордановден и успя да стигне най-бързо до него.

Общо 38 мъже, облечени с национални носии, влязоха в ледените води на реката, за да гонят богоявленския кръст. Те останаха във водата около 10 минути при отрицателна температура на въздуха, като играха хоро, загърнати в голямо национално знаме.

Снимка: БТА

На ритуала, проведен за втора поредна година на река Огоста, се събраха над 1000 души. По традиция празникът беше озвучен от духов оркестър, който свиреше на живо, докато смелчаците скачаха в реката и играеха хоро.

Снимка: БТА

Протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим каза преди ритуала: "Днес Бог се явява на света в лицето на Иисус Христос и заради това празникът се нарича Богоявление. Днес Бог идва при любимото си творение човека, за да го дарява със своята божествена любов. Заради това ние пристъпваме към ритуала с вяра и упование в Бога - Иисуса Христа, който доброволно се пожертва за нас, за да има за всички вярващи следовници мир, благодат, светлина и преуспяване.

Снимка: БТА

Кметът на Монтана Златко Живков също поздрави присъстващите и връчи 150 лв. на Александър Иванов като награда за спасяването на кръста.

Ловеч

Богоявленският кръст в Ловеч бе спасен от Павел Георгиев. В студените води на река Осъм се хвърлиха единадесет души. Пръв до светия кръст стигна 21-годишният мъж. Той за четвърта поредна година влиза на Йордановден в надпреварата за кръста, като го спасява за втори път.

Младият мъж се занимава се с бойни изкуства, животновъдство и месопреработка. "Изживяването е неописуемо, знаят го хората, които са минавали през студената вода. Пожелавам на всички да са живи и здрави и да следваме пътя на дедите си, защото днес честваме и 177 години от рождението на Христо Ботев. Ние сме православни християни и смятам, че трябва да спазваме както традициите си, така и християнските обичаи, които са доста древни. Знаем, че религията ни е помагала в много трудни моменти", каза Георгиев пред журналисти и добави, че вече скачането за кръста в реката е станало за него традиция.

Той пожела следващата година в студените вади на реката да се хвърлят още повече смелчаци. Георгиев получи парични подаръци от Ловчанския митрополит Гавриил и кмета на Ловеч Страцимир Петков, който го покани в своя кабинет, за да го поздрави.

Снимка: БТА

Днешният празник започна със Златоустова Света литургия в катедралния храм "Св. св. Кирил и Методий" в центъра на града, отслужена от Ловчанския митрополит Гавриил в съслужение с други духовници.

"Със своето влизане в Йордан Господ е осветил не само йорданската вода, но и цялото водно естество. Това е най-святата вода и ние всяка година на този празник правим Велик Богоявленски водосвет, когато тази вода получава такава благодат, с каквато някога Господ е осветил йорданските води. Тази вода ни помага в борбата срещу всякакви изкушения, болести и скърби. Нека се освети с нея, нека пием, нека поръсим своите домове и там, където работим и Божието благословение влезе в нашия живот. Господ да ни избави от всякакви злокоби, да ни дарува радост, мир и щастие", пожела след службата Ловчанският митрополит.

След това пред храма той отслужи Велик водосвет и освети бойните знамена. Поръси със светена вода официалните лица и гражданите, дошли на церемонията.

В нея участва почетен строй на военнослужещи от военните формирования от Троян и Ловеч, както и Общинският духов оркестър.

От храма присъстващите с литийно шествие се отправиха към Богоявленския мост, откъдето дядо владика хвърли кръста във водите на река Осъм.

Троян

С литийно шествие и ритуално хвърляне на кръста във водите на река Осъм беше отбелязан празникът Богоявление в Троян.

Традиционният ритуал за Йордановден събра десетки троянци край пешеходния мост в централната част на града. Да влязат в частично замръзналите води на реката се осмелиха 14 момчета и млади мъже на възраст от 17 до 45 години.

Кръстът беше изваден от 35-годишния Теодор Божинов, който за 12-и път участва в ритуала и за четвърти път побеждава останалите участници. Той разказа, че през 2014 г. за пръв път вади кръста от реката и че няма намерение да се отказва от участие в ритуала и занапред. "Уважавам този празник и за мен традицията трябва да се спазва и продължава", допълни той.

Снимка: БТА

Денят започна със света литургия и Велик водосвет в градската църква "Св. Параскева - Петка", където се събраха многобройни миряни. От църквата започна литийно шествие, водено от отец Войден Божков, което продължи до пешеходния мост край Музея на занаятите в Троян.

Снимка: БТА

След ритуалното изваждане на кръста, кметът на Троян Донка Михайлова връчи парична награда на днешния победител и почерпи участниците с греяна ракия и домашна баница в сградата на Общината.

Кюстендил

Красимир Матеев извади Богоявленския кръст от водите на река Банщица в Кюстендил тази година. Той е на 22 години, от Кюстендил и работи като бръснар в София.

След като извади кръста Красимир Матеев каза пред журналисти, че водата е много студена, но е щастлив и пожела всички да са живи и здрави. По думите му участва в ритуала за втори път. Тази година за кръста скочиха 10 мъже, като най-възрастен от тях бе 68-годишният Милчо, който участва за седми път.

Снимка: БТА

По-рано през деня Велбъждският епископ Исаак, който е втори викарий на Негово Светейшество Софийския митрополит и патриарх български Даниил, отслужи Света литургия в кюстендилския храм "Успение Богородично". В проповедта си пред миряните той ги призова да изпълняват Божия закон, който води към спасение на човешките души.

Епископ Исаак припомни кръщението на Иисус и посочи, че когато хората се кръщават във водата, те умиват духовната си нечистота и се раждат за нов живот, живот в Христа. Велбъждският епископ Исаак честити празника Богоявление от името на Негово Светейшество Патриарх Даниил, от свое име и името на Кюстендилска духовна околия и благопожела Божият мир да бъде над всички.

На Богоявление в кюстендилска община празнуват общо 2170 души. 594 души от тях носят името Йордан, 368 жени са кръстени Йорданка, 54 - Данка, съобщават от Община Кюстендил. Името Боян носят 327 души, 47 жени са с името Боянка, седем казват Богдана, а осем носят името Божана. Името Богомил носят 58 души, а Богомила три. Името Бойко носят 133 души, а жените, кръстени Бойка са 178 на брой. Днес празнуват 203 мъже с името Божидар, 30 с името Богдан и 77 дами носещи името Божидара.

Ямбол

Богоявленския кръст от ледените води на река Тунджа в Ямбол извади 17-годишният ученик Наско Додов. Общо 25 смелчаци скочиха днес за светия кръст край централния мост в градския парк, като преди това екип с лодка разби леда в замръзналата река, предава БТА.

Снимка: БТА

Спасилият богоявленския кръст получи благословия за здраве от архимандрит Димитрий и парична награда от кмета Валентин Ревански. Наско Додов учи в гимназията по строителство, архитектура, графика и дизайн "Кольо Фичето". За кръста скача втора година и за първи път го спасява, разказа той и пожела на себе си и всички жители на Ямбол здраве.

"Днес е изключително голям Господски празник, в който отбелязваме слизането на Света троица в пълнота - Бог Син, Бог Отец и Бог Свети дух. Дай, Боже, във всички сърца да обладава Света троица, благодатта на Света троица да бъде над всички", пожела архиерейският наместник архимандрит Димитрий. Народното поверие казва, че когато замръзне водата, годината ще е хубава. Всички се надяваме на хубава година, надяваме се да спрат тези крамоли и войни, всички да бъдат благоразумни, за това се молим и в Църквата, допълни Негово Високопреподобие.

"Този светъл християнски празник показва, че вярата в доброто е това, което ни крепи. Пожелавам на всички наши съграждани да бъдат най-вече здрави и силни, а на имениците - да се гордеят с името, което носят", каза кметът на Ямбол Валентин Ревански. Той изказа благодарност към всички, които скочиха за богоявленския кръст. Това показва още веднъж силата на българския дух и вярата в нашите християнски ценности, посочи кметът.

Отбелязването на големия християнски празник започна пред централния храм "Св. Николай Чудотворец", с участието на представителни части военнослужещи от Ямболския гарнизон. Богоявленския водосвет на армейските знамена извършиха архиерейският наместник архимандрит Димитрий и отец Янко.

След това от храма потегли литийно шествие към централния мост на градския парк, където беше изпълнен ритуалът с хвърлянето на кръста в Тунджа. Поради мерки за сигурност и струпването на много хора достъпът до моста временно беше ограничен от полиция.

В Ямбол имен ден днес празнуват над 2000 жители на града - 1677 мъже и 777 жени. От тях най-много са носещите имената Йордан - 605, Йорданка - 495, следвани от Божидар и Божидара, сочат данните на общинския отдел "Регистрация и гражданско състояние".

Сливен

Автомонтьорът Иван Русев извади за втора поредна година богоявленския кръст в Сливен. 37-годишният мъж се хвърли във водите на река Новоселска с още единадесет души, за да спасят кръста, който бе хвърлен от свещеник Панайот Сотиров - епархийски духовен надзорник.

Снимка: БТА

Иван Русев пожела на всички да бъдат живи и здрави, да са благословени. Той каза, че през цялата година се е радвал на добро здраве, каквото е поверието за всички, които се осмеляват да влязат в студените води на реката на Йордановден.

Снимка: БТА

За десета година в Сливен бе изпълнен ритуалът мъжко хоро, като в река Новоселска се потопиха над 35 мъже. Организаторите са от Сдружение "Св. Георги Победоносец".

Снимка: БТА

На днешния Йордановден в община Сливен имениците са 4707.

Петрич

Четирима младежи спасиха богоявленския кръст в Петрич. С тържествена литургия в 10:30 започна празникът в петричкия квартал "Виздол". 18 младежи участваха в традиционния за Йордановден ритуал там, а Живко Лазаров спаси християнската светиня, предава БТА.

Снимка: БТА

Той разказа, че участва в ритуала за пета поредна година, а изважда кръста за втора. Живко свързва богоявленския ритуал с начин за пречистване и пожела догодина да има повече момчета, които да скочат във водата.

Тринайсет мъже спасяваха кръста в езерото в петричкия парк. Християнският кръст там беше изваден от Илия Георгиев. Традицията на Йордановден спазиха и в квартал "Дълбошница". Празникът започна с тържествен водосвет и с литийно шествие от храма "Свети Георги", водено от отец Борис Попов до мястото, в което традиционно се хвърля християнският кръст на Богоявление.

Снимка: БТА

16 бяха мъжете, които се включиха в спасяването на кръста, а 29-годишният Илия Тимчев извади кръста. Той разказа, че се включва в ритуала за четвърта поредна година, а спасява Богоявленския кръст за втори път. "Пожелавам България да пребъде", каза Илия Тимчев.

Снимка: БТА

В квартал "Шарон" също се състоя традиционния за Богоявление ритуал. В него там участваха 19 мъже, а кръста беше спасен от Александър Смолин.

Враца

Рекорден брой мъже се впуснаха да спасяват богоявленския кръст във водите на р. Лева край Враца. Над 50 мъже от областния център, кв."Бистрец" и с. Згориград нагазиха в реката и след спасяването на кръста изиграха ледено хоро. Най-малките бяха две 12-годишни момчета, а най-възрастният - на 61 години.

Кръстът бе изваден от Иван Иванов, с. Згориград, който участва в ритуала за втори път. Той бе дарен от Врачанския митрополит Григорий със златно кръстче и с парична награда от кмета на Враца Калин Каменов, добавя БТА.

Снимка: БТА

Преди да хвърли кръста във водата, митрополит Григорий разказа за днешния празник. "Това е празникът вероятно с най-много имена. Йордановден е, защото това събитие, което празнуваме, се случва във водите на р. Йордан. Празникът още е Кръщение Господне, защото Господ Иисус Христос пристъпи във водите на р.Йордан, за да бъде кръстен с покайното кръщение на свети Йоан Кръстител. Празникът още е Богоявление, защото Бог именно там благоволи да се яви в трите си лица, в пълнота пред събралия се народ", посочи митрополит Григорий.

Той допълни, че празникът се нарича още и Просвещение, защото със своето явяване Бог е просветил всички човеци, не само тези, които са стояли тогава на брега на река Йордан, а оттогава досега и всички християни, които трябва да прославят Бог в три лица - Отец, Син и Свети Дух.

Снимка: БТА

"Нека в днешния ден прославим триединния истинен Бог, да му се поклоним и да го призоваваме да бъде помощник на всички нас, да ни подкрепя, да ни наставлява, да ни просвещава и да ни води по пътя към царството Божие!", призова Врачанският митрополит.

Снимка: БТА

Самоков

Тази година на Богоявление Пламен Гергов хвана богоявленския кръст от водите на река Искър в Самоков. Около 80 младежи и мъже се хвърлиха в ледените води, предава БТА.

Гергов каза, че днес скача в чест на своя дядо, който е починал през 2008 година. Гергов е от Самоков и е на 36 години. Днес Пламен Гергов се хвърля за втори път, като първият е бил преди няколко години.

Снимка: БТА

Пламен Гергов получи парична награда в размер на 100 лева от кмета на община Самоков инж. Ангел Джоргов. Той ще ги дари на местен храм и посочи, че иска с тях да бъдат закупени свещи, които да бъдат раздадени на възрастните хора. "Набожен човек съм и обичам да помагам на хората", добави той.

Снимка: БТА

Кметът пожела на всички смелчаци, скочили във водите на Искъра, и на жителите на общината здрава и успешна година.

"В светлината на празника на Богоявление търсим начина, по който човек ще се докосне до Бога. Ритуалът е нещо хубаво, традицията е нещо чудесно, но самата духовна сърцевина на празника е тази - човек да разкрие душата си за Божията светлина, за да се яви Бог в нея, така както се е явил в Йорданските струи", каза пред медии архиерейският наместник на Самоковската духовна околия отец Михаил Колев. Той посочи, че желае на всички да отворят широко сърцата си за Бога. "Вие виждате, че младежът, който извади кръста, направи точно това и аз само мога да благодаря на Господ за това, че нашите юнаци, които бяха тук, не се хвърлиха само за да спасят дървото, а за да спасят истинския Христов кръст, за да намерят в него силата и молитвата към Бога", посочи отец Михаил.

Снимка: БТА

Той добави, че приема идеята парите да бъдат дарени на възрасти хора, които да закупят с тях свещи, като истинска, неподправена и християнска.

Снимка: БТА

Всички, които се хвърлиха във водата, получиха по една икона от отец Михаил, а празничната програма бе съпроводена от гръм на черешово топче и каба гайди, подготвени от участниците от Клуб за историческо оръжие "Чакър войвода".

Плевен

Военнослужещият Георги Георгиев спаси богоявленския кръст от водите на река Вит край Плевен. 47-годишният мъж участва за четвърта година в ритуала, съобщава БТА.

Снимка: БТА

Пожелавам на всички здраве, късмет и всички мечти да им се сбъднат, каза Георгиев. Той допълни, че посвещава своя късмет да извади кръста на Богоявление от река Вит на своето куче Джино, което днес празнува четвърти рожден ден.

Близо 50 мъже взеха участие в ритуала, който по традиция се състоя при Историческия мост на река Вит, край Плевен. След като кръстът бе изваден от речните води, те извиха ледено мъжко хоро.

Снимка: БТА

Празничен водосвет бе отслужен от отец Венци от плевенския храм "Света Троица". Участие в празника взеха и артисти от Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев".

Снимка: БТА

Победителят в надпреварата за кръста ще получи парична награда от Община Плевен. Според народните вярвания, който извади кръста от водата на Богоявление, е честит и здрав през цялата година.

Казанлък

Въпреки студеното време традиционният богоявленски ритуал събра десетки казанлъчани край Старата река. Тази година във водите на реката за спасяване на богоявленския кръст влязоха 33-ма мъже, повечето от които спазват традицията за поредна година, добавя БТА.

Най-бърз от всички беше 17-годишният Владимир Иванов, който е ученик в Националното училище по пластични изкуства и дизайн "Акад. Дечко Узунов" и участва в ритуала за втори път. Той пожела на всички здраве и всичко най-добро през новата година.

Снимка: БТА

След спасяването на кръста всички участници и гости се хванаха на богоявленско хоро.

Църковният празник в Казанлък днес започна с Утринно богослужение във всички православни храмове, а Света Божествена литургия беше отслужена в храм "Свети Пророк Илия". Оттам започна литийното шествие, предвождано от отец Николай и отец Иван, което продължи до моста на Старата река до парк "Тюлбе".