Да излъжеш природата и да спасиш дете; да върнеш спокойствието в погледа на родителя или да го подготвиш за живот, различен от това, което е мечтал за най-скъпото си; да вървиш сам сред анонимната тълпа на път за вкъщи, знаейки, че в този ден си създал бъдеще за някого...

Това е само част от портрета на проф. д-р Анна Кънева, която живее професията си с пълна отдаденост и сърце толкова голямо, че да заличи всички белези върху малките детски сърца с надежда.

Вродените сърдечни малформации (ВСМ) са най-честите вродени аномалии.

Всяка година в света се раждат над 1 милион деца с вроден сърдечен дефект и ако не се лекуват, близо 300 000 от тях няма да могат да навършат първата си годинка.

Световната статистика показва, че през 80-те години на 20 век около 20% от родените със сърдечен дефект са достигали зрялост. С днешна дата този процент е над 80%!

С началника на Клиника по детска кардиология към Националната кардиологична болница проф. Анна Кънева разговаряме в седмицата на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари).

Проф. д-р Анна Кънева, началник на Клиника по детска кардиология към Националната кардиологична болница

Снимка: Личен архив

Проф. Кънева, средно по колко деца годишно се раждат с ВСМ у нас?

Честотата на ВСМ не се променя и тя е между 8 и 10 на 1000 живородени. У нас за последните години това са около 500 деца годишно, като близо половината от тях се нуждаят от хирургично или интервенционално лечение.

Коя е най-честата ВСМ?

Най-честата ВСМ е междукамерния дефект (25% от всички ВСМ). Тя представлява отвор между сърдечните кухини, който позволява в белодробната артерия да постъпи допълнително количество кръв.

Защо ВСМ са от социална значимост?

ВСМ са една от най-честите причини за детска смъртност. Около 1/4 от тях се изявяват при новороденото с критично нарушение на жизнените функции и ако не се лекуват своевременно, децата загиват.

Какъв е рискът от унаследяване на ВСМ?

Рискът е различен и зависи от вида на ВСМ на родителите. Възможността за унаследяване от страна на майката е около 15%, а от страна на бащата - около 7%.

Кои рискови фактори в бременността могат да увеличат вероятността от възникване на ВСМ при плода?

Формирането на сърдечносъдовата система става в много ранни етапи на бременността, между 4 и 8 седмица. При жени с генетично предразположение рискови фактори могат да са вирусни инфекции, напреднала възраст, диабет, хронични заболявания, както и различни злоупотреби.

Трябва ли да се прави фетална ехокардиография или феталната морфология е достатъчен скринингов и диагностичен метод при една нормално протичаща бременност?

Феталната ехоКГ може да диагностицира сложните ВСМ и да обсъди със семейството какво да е поведението спрямо нея - да се износи или прекъсне бременността, как да се проследява плода, къде да се извърши раждането, и други въпроси от значение за семейството.

От друга страна, в България има много компетентни, знаещи и можещи акушер-гинеколози, които извършват фетална морфология и правилно и точно се ориентират за сърдечните малформации. При съмнение за ВСМ обаче е необходимо потвърждение от детски кардиолог.

Как повлиява развитието на интервенционалната кардиология ВСМ?

Интервенционалната кардиология започва да се развива през 80-те години на XX век, като непрекъснато се увеличава видът кардиопатии, които се повлияват от нея. Намалява и възрастта, при която се прилагат тези процедури. Има ВСМ, които са изцяло обект на интервенционално лечение, като отстраняване на пулмонална стеноза (стеснение на клапата на белодробната артерия), затваряне на персистиращ артериален канал. При други, като междупредсърден дефект и коарктация на аортата, решението се взема за всеки отделен случай. Стремежът е за неоперативно отстраняване на ВСМ - така се намалява оперативната травма, болничния престой, психологичните проблеми, свързани с белега от операцията.

Има ли патология, която благодарение на тези инвазивни техники доближава продължителността и качеството на живот до това, при здраво сърце?

Смята се, че транскатетърното затваряте на междупредсърден дефект и артериален канал, както и балонното отстраняване на пулмонална стеноза, са кардиопатии, при които качеството на живот е много добро.

Има ли малформации, които се оставят на естествения им ход поради липса на терапия?

В съвременната детска кардиология на практика всяка ВСМ може да получи някакво лечение. Но има такива малформации, които са изключително сложни, например липса на развитие на белодробни артерии или на лява камера и аорта. В тези случаи единствено помощни оперативни намеси могат частично да подобрят състоянието, но те са свързани с много висок риск, голям финансов ресурс и неблагоприятен отдалечен резултат. Ако такава ВСМ се диагностицира пренатално, препоръчваме прекъсване на бременността.

Какво може да направи държавата по отношение на ранното диагностициране на ВСМ?

От наша гледна точка е важно ВСМ да се откриват максимално рано в живота на детето, затова сме направили предложение да Министъра на Здравеопазването и Управителя на НЗОК, ехокардиографията на всяко кърмаче до 6-месечна възраст да влезе в задължителните изследвания, които се заплащат от НЗОК.

COVID - допълнително усложнение за системата, ненужно усложнение за децата

Как се отрази пандемията от COVID на клиниката и пациентите в нея?

Пандемията значително промени действителността. Имахме няколко периода, в които поради заболяване на операрани деца от COVID, бе спрян приемът и на спешни деца и блокирана дейността на Клиниката. Като цяло значително намаля хирургичната активност и интервенционална дейност.

Извършвате ли планови операции? Колко дълго може да чака детското сърце?

Спазваме заповедите на министъра и в момента планови операции не се извършват.

Трябва ли децата с ВСМ да се ваксинират? Те изложени ли са на по-висок риск от усложнения?

Както хроничните заболявания, така и ВСМ влизат в групата на рисковите заболявания за по-тежко протичане на COVID инфекцията. В този смисъл, имаме консенсус децата с ВСМ у нас да се ваксинират. В литературата са описани по-тежко протичане на COVID при деца с ВСМ. Оперираните деца, които заболяха от COVID, прекараха болестта средно-тежко.

Кадровия дефицит - придобитата сърдечна аномалия на здравната ни система

В Национална кардиологична болница се намира единствената за страната ни структура по детска кардиология и кардиохирургия, която извършва цялостно обгрижване на децата с ВСМ. Това е свързано с големи разходи за апаратура, консумативи, инфраструктура, обучение и специализация на персонала.

Проф. Кънева, имате ли достатъчно човешки ресурс, който да посрещне текущите нужди в обгрижването на децата с ВСМ?

Проблемът с чошешкия ресурс е критичен за нашата структура още отпреди Пандемията. От години алармираме за недостиг и търсим начини за привличане на медицински сестри за детска реанимация и за отделението по детска кардиология, но засега са без успех! Недостигът е от 10 сестри за детска реанимация и 5 за отделението по детска кардиология! Всяко новородено, кърмаче или малко дете, при което са налага операция или интервенционална процедура, постъпва при нас. Персоналът работи при изключителен стрес и натоварване и е на ръба на силите си. Не зная докога ще издържат!

Какво си казвате, когато стъпвате в клиниката сутрин?

Въпреки това ходя на работа с усмивка и удоволствие. Старая се да мотивирам колегите да се развиват в професионалната и научна сфера, да знаят и могат повече. Често денят е изпитание и поставя нови предизвикателства, но се старая да ги посрещам спокойно с разум и търпение.

Общуването с родителите е емоционално тежка задача. Как се справяте?

Раждането на дете с ВСМ е голям стрес за семейството. Психологични проучвания показват, че при първата среща с лекаря, те не чуват и не разбират повече от 80% от информацията, която получават. Затова трябва търпение и повтаряне на това, което лекарите искаме да достигне до тях. С разбиране и търпение също трябва да обучим майката как да отглежда детето, как да го храни, да оценява промените в състоянието, свързани със сърдечното заболяване, кога да води детето на консултация и още, и още...

Като цяло родителите у нас са отговорни и много рядко имаме случаи, когато те, разбрали за сериозното сърдечно заболяване, решават да се откажат от детето и да го дадат за отглеждане в институция.

А как се разтоварвате от стреса?

Все по-трудно! Често се събуждам нощем и обмислям ситуации, процедури, как да се справя с тях, самата аз и цялата клиника. Много ме разтоварват внуците ми - удоволствието да сме заедно е голямо, но за съжаление е само за 1-2 месеца в годината. Обичам класическата музика, концертите в Зала България ме откъсват от проблемите за няколко часа. Правя всичко възможно всеки свободен момент да съм в планината. Обичам пътешествията по света и се старая поне веднаж в годината да бъда на ново и непознато място.

Търсят ли Ви пациенти, които са излезли от педиатричната възраст?

Имам пациенти, които вече имат деца и чакат внуци. Когато си заедно с някого 18 години, ставате като едно семейство.

Коя е формата на благодарност, която никога няма да забравите?

Една майка ми сподели, че е кръстила детето си Анна, на мене, защо съм била като майка за нея! И сега се просълзявам като го пиша.

Коя усмивка Ви е по-скъпа - на детето, на родителя или Вашата, след успешна процедура?

Всяка усмивка е скъпа! За мене обаче, когато едно бебе или малко дете дойде на преглед уплашено, стреснато, плачещо и след края на прегледа е спокойно, усмихне се и даде целувка за довиждане, това е индикация, че съм си свършила добре работата. Да успокоя детето, майката, да намаля стреса е част от живота ми като лекар и то ме кара да се усмихна. Разбира се радостта и усмивката на моя екип след една успешна интервенционална процедура е нещо, което ме прави истински щастлива.

Благодаря за разбирането и съпричастността на родителите, близките и целия персонал на Клиниката!

Въпреки екстремните условия на работа и "прегарянето" на персонала, за изминалата година Клиника по детска кардиология не е върнала нито едно дете за спешна диагностика или лечение!

Тази година нови 500 сърца ще разчитат на високия професионализъм и устойчивост на медицинския персонал. Повече от 250 семейства ще бъдат обучени да живеят различно. За някои от тях това ще бъде най-трудното живеене.

Нито един родител не заслужава да си мисли, че животът му може би е разбит от излитащ самолет...