Улиците на Мадан побеляха от градушка днес следобед, съобщиха от Общинската администрация. Леденият валеж е продължил около 15 минути, при което се е образувала покривка от градушка близо 10 см. Проливен дъжд, примесен с град валя в следобедните часове и в Смолян.

Реколтата е изравнена със земята - твърдят местните хора. Бурята е причинила задръстване на шахти в Мадан, при което за известно време е била затворена главната улица.

"Градушката започна към 14.30 ч. Проливен дъжд с градушка затвори буквално цялата улица, падна град с лопати да го ринеш, не се виждаше пътя, като море от лед", каза Костадин Кабаджов, собственик на бензиностанция и хотел в миньорския град в най-пострадалия участък, където е затворено движението.

Пред неговия обект градушката е запушила шахтите и се е образувало бяло езеро.

Снимка: bgvesti.net

"Данни за разрушения и щети по селскостопанската реколта засега няма, но пораженията са предимно по сградите в Мадан",- заяви за Радио Пловдив кметът Фахри Молайсенов.

"Беше страшно!", каза още Молайсенов.

Екипи на пожарната са отводнявали наводнени терени в кварталите Райково и Устово в Смолян.

Движението в миньорския град се възстановява, след като екипи на пожарната са отводнили и отпушили затлачената инфраструктура.

Екипи на пожарната са отводнявали наводнени терени в кварталите Райково и Устово в Смолян.

Снимка: БНР

3000 частни жилища в Червен бряг пострадаха след градушкат "като юмрук"

В Червен бряг работят за преодоляване на щетите от снощната буря с градушка "като юмрук", нанесла сериозни щети . Пострадали са 3000 къщи, 50 обществени сгради и 70 жилищни блока, изпочупени са стъклата и на много леки автомобили, унищожена е реколта. Комисия оценява щетите.

"Изведнъж се стъмни, започна някаква страшна буря. Почти не се виждаше нищо, толкова тъмно беше. Изведнъж започна град. Градът първо беше дребен, накрая стана като орех, след това като яйце. Имаше и по-едри бучки. Няма дом, няма жилище без щети и днес всеки си оправя покрива. Всичко живо търси цигли, всичко живо търси прозорци" - това разказа Милен Маринов от Червен бряг пред БНР.

Почти няма къща или обществена сграда, която да не е пострадала, каза кметът д-р Цветан Костадинов. Сформирана е комисия, която е започнала оценка на всички щети, както и логистична подкрепа.

"Бедствено положение няма да обявявам, защото всички институции, свързани с нормалния ритъм на живот в общината функционират. Създадох комисия по оценка на щетите, която от днес започва да минава по райони, оглежда и обществените, и държавните и частните жилища.

По първоначален анализ всички частни жилища - около 3000 на брой в общината, са засегнати и с щети - покриви, стъкла счупени. Това всичко ще бъде огледано и оценено, всички обществени сгради, които са около 50 на брой и 70 жилищни блока. Имам среща със застрахователите за пълно съдействие на гражданите, което общината може да окаже", каза кметът д-р Цветан Костадинов

Щети за милион и след пороя в Антоново

Щетите от пороя и силния вятър в община Антоново на 26 юни са оценени на около 1 милион лева. Тогава природната стихия наводни къщи, събори покриви и постройки, затрудни или напълно блокира движението на хора и автомобили, поради паднали и отнесени мостове.

Средствата ще се търсят от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.

Сумата се отнася за разрушените водостоци и мостове и отнесения от улиците асфалт в част от селата в Антоновско след стихията на 26 юни, обясни заместник-кметът на Антоново Исмаил Ибрямов:

"Стара речка е най-засегнатото населено място. След това Севрек. Мостовете в Севрек трябва да се възстановят, защото хората, които живеят на отсрещния бряг, не могат да преминават.

Същото е и в село Стара речка, където временно възстановихме един водосток, но селата Мечово и Богомолско бяха изолирани. Сега временно преминават по възстановения водосток, но предстои да се изгради водостокът, защото при следващо наводнение отново ще бъде отнесен".

От община Антоново подготвят необходимата документация, с която ще искат помощ от държавата.