Докато ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ не могат да се разберат за правителство, въпреки многото допирни точки, то се оказа, че имат още една - еднакво държат на 3% бюджетен дефицит. Това пролича от първите коментари на представения по-рано в петък проектобюджет от служебния кабинет, в който заложеният дефицит е в размер на 6,4% от БВП. Въпреки общата позиция, отново прелетяха стрелички, макар и задочно.

"Еврозоната с 6,4% дефицит става почти неизпълнима цел", изрази притеснението си по БНТ председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.

Според съпартийката й Деница Сачева именно за да не бъде двойно по-висок дефицитът, е необходимо да се сформира редовен кабинет.

"Най-доброто решение е редовно правителство, което да застане зад бюджет с 3% дефицит и да не се налага да плащаме със заеми бъдещите политики. Споразумяхме се, след като видим данните от Министерството на финансите, да седнем и да обсъдим", каза Сачева, която участва в работната група по финанси по време на преговорите между двете формации.

"Трябва да се вземат трудни решения, за които ще се носи политическа отговорност. Искаме да чуем от ПП каква отговорност биха поели за тегленето на нов дълг от 13 млрд. лева и за бъдещето, за да се направи така, че еврозоната да не остане мираж", каза бившата социална министърка по бТВ.

"Ако ГЕРБ желаеха да сме в еврозоната, да са го направили", репликира на притесненията им депутатът от ПП Искрен Арабаджиев по Нова телевизия.

Той показа, че не вярва на изнесените числа от МФ и дори нарече "манипулация" твърдението за 6,4% дефицит.

"Този 6,4% дефицит още не сме го видели. Досега служебният дефицит ни плаши предизборно с големи дефицити и не сме видели никакъв проект на Закон за държавния бюджет. Прогнозно планирахме БВП на държавата по 181 милиарда, последната прогноза на МФ - 184 млрд. Ние казахме, че бюджетът на държавата е подценен като брутен вътрешен продукт (БВП) и като приходи. Ако се запази този бюджет по 184 млрд. за т.г. ще има средства в държавата достатъчно - и за социална политика, и за дефицит от 3%", заяви Искрен Арабаджиев.

"Едната манипулация, която се опитват да направят от Министерството на финансите, е дефицит на касова основа. Истинският дефицит, който трябва да се гледа, е на начислена основа", каза Арабаджиев и обясни, че м.г. не е имало дефицит на касова основа. За тази година очакваме да финишираме с дефицит под 3%", каза депутатът от ПП-ДБ

Той поясни, че иска проверка дали са направени плащанията за пътните фирми, строили с липса на 1/3 от асфалта и дали има спад на събираемостта спрямо миналата година.

"Заложеният бюджетен дефицит от почти 12 млрд. лв. е чудовищен и безпрецедентен в най-новата история на България", се казва в коментар на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов, разпространено до медиите.

Предстои финансовите експерти на партията да се запознаят с проекта на бюджет.

"Но едно е сигурно - че при така заложените параметри всякакви неразумни и екзотични експерименти като влизане на България в Еврозоната и ликвидирането на българския лев трябва да бъдат забравени поне за следващите няколко десетилетия", заявява Костадинов.

"Дефицит от 6,4% е дефицит на касова основа. Това е знак, че не са отразени предложенията за промени в данъчните закони, както казаха и премиерът Гълъб Донев и министърът на финансите Росица Велкова. Важното е, че служебното правителство е набелязало мерки за възможност да се реагира бързо от страна на депутатите и на бюджетната комисия", коментира по Нова телевизия финансистът Любомир Каримански, който беше съветник на Росица Велкова, а след това и кандидат-депутат от "Заедно".

"Служебното правителство е набелязало мерки за възможност да се реагира бързо, ако трябва от страна на депутатите да се намалява този дефицит в рамките на 3-те процента. Това е трудна задача. Искам да видя как всички обещания - и от редовното правителство, и от страна на Корнелия Нинова, и на Асен Василев ще бъдат отразени така, че да спазят 3%-ия дефицит", добави той в защита на финансовото министерство.

По думите му може да се изиска да има 3% дефицит за макрорамката, а не за всяка година поотделно. Това означава, че дори да нямаме сега 3% дефицит, може да го постигнем за макрорамката.

Крайно критичен и радикален в оценката си на представения от кабинета бюджет беше финансистът и политик от Левицата Георги Кадиев.

"МФ са направили бакалски бюджет "имам да взимам, имам да давам" с нула политика. Нищо за данъците, нищо по намаляване на разходи, нищо за свиване на администрация. Нула, нула, нула. Претупана, безсмислена работа", реагира Кадиев с коментар във Фейсбук.