Сименс спечели търг за вятърна енергия в Турция

Консорциум с участието на германския гигант Сименс е спечелил търг за проект за използване на вятърна енергия.

Обратно в новината

Коментари - Сименс спечели търг за вятърна енергия в Турция | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ема, това щото Ердоган е диктатор. Демократичните правителства за такъв ток плащат по 20-30цента и после натрисат сметката на електората.

От вятър електроенергия,е вятър работа!

Курция енергично надига глава срещу вятъра.

Моля ви, стига сте писали глупости. Или се чудите как да ви мине времето? Ако има нещо по-смислено, то тогава пишете. Защо намесвате Ердоган или който и да било друг. Това е бъдещето-ветрогенераторите. Чисто за природата!

Сименс не беше ли фирмата, уличена в много корупционни скандали преди години?

деер

Аз като ви говорих, че Меркел, Пунин,Тръмп и т.н. са кукли на едни и същи кукловоди, цъкахте минуси..Цъкайте!

Значи бг-балъците плащат на щатсскките AES в Добруджа42 евроцент за киловат а нна турците ще ппродават 10 ПЪТИ по евтино сценни под 4центта за Квт

В интернет прочетох следното: 450 вятърни турбини по 2.3 МВ . Ще се произвждат от турска фабрика 300 до 450 броя. Фабриката е за 100 милиона долара с годишен капацитет 150 турбини 400 МВ. Общо всичко 3750 работни места. Стойността на централата 1 милиард долара , годишно производство 3 милиарда киловатчаса. Явно са избрани места със силни и постоянни ветрове. Тоест ако има възможност за 5 пъти по - голяма инвестиция за 5 милиарда долара колкото нашия АЕЦ производство. Когато Сименс обяви , че няма да прави вече атомни централи си рекох , а какво смята да прави.

Справка от в-к Капитал че 270бр хамерикански перки в Добруджа струват по 2милиона $ бройката при това 2ра употреба

Турция плащат за такава енергия по 10,3 щатски цента. А у нас? Цели 30 стотинки = 17,6 цента. НАЙС, а?!

сравни цените на електроенергията в турция, русия и т.н. и цените у нас и тогава пиши глупости.

Въпреки големите проблеми които има Турция,а това са бежанския,кюрдския и разделението в обществото между кемалисти и ислямисти държавата върви напред за разлика от държавата на мафията наре4ена България.

Турция си купува благоразположението на Сименс, белким малко замажат нещата в Германия, че иначе глад!!! Пък сега с тази вятърна мощност, дали няма да изгърми някоя руска АЕЦ в проект за Турция???

Вече изгърмя, централа с мощност 1000 мегавата това е един ядрен реактор! Вятъра ще го духат руснаците!

Това се нарича Ефективност без кражби - в България цената на вятърната ел.енергия е 55 цента .И за заблуда на хората след миксиране от АЕЦ става 18 цената . Всъщност още не осъзнавате че тока в БГ се вдигна с 25% .Ама от Септември ще си изцъклите очите като видите Фактурите .

Наивник,ако с вятъра можеше да се изкарва необходимата енергия,до сега всички други източници щяха да бъдат закрити!

Ами,а дано ,турците по-скоро да дойдат!

Ха ха ха... май ядрената централа не е изгодна след последните заметресения. Рашките пак ще пият газ и ядът уран :)))) А на руските тролове ще им намалят заплатата на половина и ще са на 50 копейки на пост :)))

Виж какво правят германците, холандците, датчаните и после пиши кой е наивник!!!

мдаа интересно ще стане. според едни метео данни средногодишния час ветрови капацитет зз турция е м/у 800 до 1200 часа на година за добив на енергия!!! ще има много изненади след тази сделка :)))

Енергийният им министър обяви преди седмица ,че до 2030 година ще имат три функциониращи АЕЦ а,май не е ха ха

Ще ще ще ще :)))) Путлериста само ще ще ще знае :))))

Наивник,знаеш ли,че в момента в Германия се строят 10 газови електроцетнрали,като разчитат на газ внос от Русия!Ходи да духаш вятърните електроцентрали!

Пак беден и гладен дава акъл на богатите и успелите....

Изданието допълва, че условие на търга е било минимум 65 процента от системите да бъдат местно производство, а 80 процента от инженерните кадри да бъдат турци. "По този начин хем ще се осигури заетост на хиляди лица, хем ще се вдигне на крака местната промишленост, която ще получи роля в производството на мегатурбините", посочва вестникът.

Това е бъдещето-ветрогенераторите. Чисто за природата!

Е вие сте интересни хора , когато ви кажат че средната заплата у нас е 1000 лева , вие казвате че само 1/3 получават такава или по - голяма заплата и започват да философствуват че някои ядат свинско , а другите зеле и ставало свинско със зеле средно. ВСичко е индивидуално. В Турция не се консумира свинско или телешко и агнешко или постно. Та има места където духа непрекъснато и други където не е така. Избрали са пет различни места , където духа явно 3000 или повече часа годишно щом е 3000 гигаватватчаса с 1000 мегавата мощност.

От ветрогенераторите,няма нищо по-вредно за околната среда!Прогонват всички видове птици от района и това е предвестник на екологична катастрофа с необратими последици!Променят трасето на мигриращите птици,с което обричат и отдалечени райони на екокатастрофи!В момента текат дебати на екоорганизации,които се борят за тяхната забрана и се очаква такова решение да се приеме и от ООН!Така,че ветрогенераторите в скоро време могат да бъдат забранени в световен мащаб!

може и да се строят, но са газови, а не ядрени!!! Малоумнико , над 40% от енергията в Германия е от възобновяеми източници!!! Ама ти си прост русофил!!!

абе какво стана, нали руските политролчета, българоотстъпничета дрънкаха как Путьо строял вече 3 ядрени централи в Турция, а нас трябвало да ни е яд, че не ни е построил Белене ? Май Путьо има нещо за продаване, което никой вече и не търси, а :)))

Глупак,не казваш нищо смислено,само си изливаш злобата!Внимавай с кръвното!

Kъде са лудият макс , гръцкият вуте и други дезинформатори в този форум да коментират, май си глътнаха езика . Tурците работят 24 часа без да спат , това допринесе и икономическият им прираст c над 5% за последните 6 месеца , да се надяваме че и българската икономика ще вземе пример и поука от турците .

3 цента, ама работят 2000 часа от 8000 часа в годината. За останалото време трябва балансираща мощност - газова централа. Която изобщо не е евтина. Нямат бъдеще перките, ако ще немците да се цепнат откъм гърба !

Турция строи 4 (четири) атомни централи ! Едната е руска, другата е френска, другите не ги знам, а може и да греша, да са само 2. И също Турция опитва и с вятърни централи. Не разчита много на тях, но защо да не опита ? Атомната централа работи 8000 часа в годината, а перките - най-много по 2-3000 часа. В останалото време - да живее руският и френският уран.

кво ще праим с нашите златни перки

поука едва ли...остана им само да си вклюцгхат газодоставките от русия,,, пуки пример за кзакво мим ие.

то поради липсите...

интересно кой му е написал готовата реч на енергийният министър Берат Албайрак? Забравят да споменат че е зет на Ердоган, и вероятно негов бъдеш заместник.. отсега му правят пропагандата че решава уж велики работи, само че на мухлъото предварително му я пидгитвят големите чичковци.

Общата инсталирана мощност на вятърните централи в Турция била 5.789GWВ миналата година и произвела 15.370 TWh електроенергия. като се разделят двете числа се получава 2655 часа. Явно вятърната енергия в Турция има голям потенциал . Допълнителен благоприятен факт е че водноелектрическата енергия давала 25 % от произвежданата енергия и явно няма при това положение проблем с балансирането. Това би имало значение за нас евентуално да обменяме енергия на паритетна основа и да избегнем проблеми като тази зима. Разбира се ние разчитаме и на Гърция и Румъния , вероятно и на Украйна , ако там се построят 11 ядрени центарали до 2030 година, както е по план. Сименес предлага решение с 3000 часа като минимум, което е вероятно причината да спечели конкурса.

Е вие драматизирате този проблем. Годината има 24 x 365 = 8760 часа. При някаква скорост на вятъра генераторът работи с номинална мощност. Ако идеализираме случая , че турбината работи само с номинална мощност , то в нашия случай тя би трябвало да работи 3000 часа, но на практика работи повече часове, но не винаги с номинална мощност. Проблем е също това че тя работи само , когато духа вятър , а това е случайно и не съвпада винаги с времето когато има нужда от ел. енергия. Ако има много вецове , те могат да работят само , когато вятърната енергия не е достатъчна и с такава мощност , която е необходима. Като правило вятъра духа по силно зимно време и тогава токът от вятъра може да се използува за отопление чрез термопомпи , които могат да акумулират енергия. Предполага се , че в съвсем близко бъдеще ел. и хибридни коли ще навлязът масово и те могат да се зареждат , когато има излишна мощност. Ако има ПАВЕЦ , те съшто могат да работят в помпен режим когато има излишна мошност , а в генераторен когато не достига мошност. Излишната енергия може да се изнася да някакви атрактивни цени и да се внася , когато не достига на по - високи цени. Най накрая може и да има балнасираща газова мошност.