Д-р Фърънджъ: Можем да спасим стотици човешки животи чрез ранна профилактика на инсулта
Ехо-доплер за ранен скрининг на инсулта и ролята на ангиологията
Обратно в новинатаКоментари - Д-р Фърънджъ: Можем да спасим стотици човешки животи чрез ранна профилактика на инсулта | Днес.dir.bg
Коментари
Наистина смъртноста след мозъчен инсулт (хеморагични или исхемичен )е много висока достигаща от 7-10 до над 30%.Инвалидитет е също голям проблем.От всички инсулти 75- 87% е исхемичен инсулт(ИИ),10% хеморагични ,3% субарахоидален.Причини за ИИ са -22% емболизация(съсирек/тромб от лявото предсърдие на сърцето в мозъчните артерии, най често следствие на сърд.аритмия-предсъдно мъждене/трептене ,но и без аритмия- тромб от лявата камера ако има в нея аневризма(разширяване) примерно след масивен инфаркт има и др.варианти),23% от тромб от кръвоносен съд(например от външна сънна артерия)22% запушване на малка вътре мозъчна артерия,26% причината за инсулт остава неизвестна.Според световни проучвания инсулт следствие на запушване на сънна артерия (в областа на шията) е 1-3% от всички случаи , но за мъже над 80 г е 5-7%.Затова на без симптомни пациенти даже и с рискови състояния за инсулт ,даже и над 80г никой никъде по света не прави скринингови ултразвукови или други рентгенологични т.н. скринингови/профилактични изследвания на шийните артерии..Но на пациенти даже само със съмнение за инсулт или ТИА(трансиент исхемик атака) задължително се прави т.н. скенер и компютърна ангиография .Ултразвук и доплер на сънните артерии се прави на малък и само определен вид пациенти със симптоми ,но това изследване е ориентировъчна и ако има стеснение на някоя от артериите над определен % ,и ако е нужна операция винаги се прави и ангиография.Операнция при 50-69% стеснение- зависи от пациента.
Наште лекари бягат в чужбина или правят скъпи частни болници за точене на касата, а идват да ни лекуват разни знахари от Анадола дето не може да им запомним името :)
Коч Холдинг
..на роба подложен на експлоатация без почивка
На български открай време е прието да се казва "животът на стотици хора" вместо "стотици човешки животи".
"Животът на един човек" или "Един човешки живот" не струва нищо. И двете са верни, но сами по себе си, първият вариант няма никакво двусмислие, докато при втория, без допълнение може да има двусмислие. Голямо самочувствие имаш, а си един обикновен комплексар страдащ от ефекта на Дънинг – Крюгер.
Само дето това не изчерпва случаите - инсултът е доста коварно заболяване понякога и ако се изразява в незабележими промени в поведението е абсурд да се забележи. Примерно повишена тревожност, параноични изблици, изкривена представа за поведението на околните и т.н.
Само като започнат да бият камбаната за профилактични прегледи, безплатни прегледи и скриниг веднага светва лампата, че търсят нови овце, да доят здравната каса. На поне 100 000 човека ще измислят фалшива диагноза. Да върви бизнеса.
Ако имате счупена кост или кръвотечение, бягайте към болниците, конкретно към травматологията и спешното отделение. Ако имате обаче хронично заболяване, бягате надалеч от болниците, понеже се нуждаете по-скоро от витамини и минерали, т.е. от хранителни вещества, отколкото от всевъзможна, богата на странични ефекти химия...