Министърът обясни, че причината за това е както забавеното разплащане до момента, така и липсата на кадри в общините, които да усвояват пари по проекти, съобщиха БНР и БТА.

По думите му, екипите на фонд "Земеделие" по обработка на документите за проекти по Програмата за развитиe на селските райони (ПРСР) работят денонощно.

Експертите от фонд "Земеделие" буквално търсят и молят общините да се включат в проекти по селската програма.
Във фонда са командировани служители от дирекциите в страната, за да се засили темпото по обработка на документите.

Министърът добави обаче, че голяма част от неусвоените средства са по т.нар. наддоговаряне, с което се осигуряват допълнителни 126 млн. лв. за общински проекти.
С тези средства ще се финансират проекти, с които общините кандидатстваха през септември, но поради изчерпване на бюджета на приема, останаха без финансиране.

"Това е и част от екшън плана, с който се намалява рискът от загуба на средства по ПРСР.
Наредил съм общинските съвети да вземат максимално бързо решение, за да може да се използват тези средства, които макар и по-малки като мащаб са жизненоважни за много населени места", обясни Греков.

Той припомни, че през първите 8 месеца на годината са били усвоени само 89 млн.евро, което е средно по 11 млн. евро на месец.

От 10 декември ще започне разплащането по агроекологичните мерки, като голяма част от тях са проверени за допустимост.

Вицепремиерът Зинаида Златанова каза миналия месец, че предишното правителство е било предупреждавано за проблеми при усвояване на средствата по ОП "Развитие на селските райони", като са загубени 39 млн. лева през 2011-а и 51 млн. - през 2012 г.

Следващият програмен период

Греков напомни, че през следващия програмен период от ЕС трябва да дойдат общо 15 милиарда лева за българското земеделие, предаде БГНЕС.
Заложените средства за директни плащания за периода 2014-2020 г. са 10,4 милиарда лева или два пъти повече от сегашния програмен период, а 4,6 милиарда лева ще е бюджетът на Програмата за развитие на селските райони.

"Важно е парите да отидат и към изостаналите производства", подчерта министърът.

Ще има пари за купуване на техника, за напояване, за младите фермери. Помощта за обвързаната подкрепа се увеличава от 3,5% на 13%.

"От тях ще заделим за нашите приоритети, сред които животновъдството, овощарството и зеленчукопроизводството", каза Греков.