Каква е схемата на БСП и какви са аргументите

Негарантираните от закона влогове над 100 хиляди евро да бъдат обезпечени с активите на КТБ. Депозантите ще вземат само главницата, без да се начисляват лихви.

Депутатът Румен Гечев каза, че активите и пасивите на КТБ са 5,7 млрд. лева. Гарантираните влогове по закон са за 3,7 млрд. лева и те не подлежат на обсъждане, отбеляза той. Около 2 млрд. лева за обезпечаване на тези депозити ще дойдат от гаранционния фонд (ФГВБ) и 1,6-1,7 млрд. лева от Министерството на финансите чрез емитиране на държавен дълг, обясни депутатът.

Не само моралният проблем е кой и защо е вложил парите си под депозити, не само въпросът защо е вложил при по-висока лихва, 2-3% разлика спрямо пазарната, но нашият основен проблем са българските фирми. Става въпрос за около 80 000 души, които работят в държавни и частни фирми, засегнати от проблема на КТБ”, заяви Гечев, цитиран в съобщение на БСП. Той подчерта, че тези фирми годишно дават над 1,5 млрд. лв. приходи за държавния бюджет на страната, под формата на различни данъци и такси.

Затова се предлага доказаните от одиторите 2 млрд. "добри" активи на КТБ да отидат в "Креди Агрикол България", която да бъде одържавена на 100 процента, и средствата да бъдат използвани за разплащане на негарантираните депозити на фирми и граждани. По този начин данъкоплатците няма да бъдат ангажирани с нито лев.

„Решението на проблема КТБ в тази схема е в самото КТБ, т.е. продажбата на неговите активи. Освен това ние ще настояваме пред нашите партньори редукцията на плащането да бъде до размера на главницата на депозитите, тъй като считаме, че даже и със собствени средства вложителите, които са поели своя пазарен риск трябва да платят и пазарната цена, т.е. да не се начислява никаква лихва”, обясни Гечев.

По думите му така се спасяват няколкостотин фирми от евентуален фалит, безработица и допълнителни тежести върху бюджета.

Парите щели да се връщат на вложителите след доказване на произхода на
средствата.

ГЕРБ чакат "ясна разбивка кой, колко пари има"

Менда Стоянова от ГЕРБ опроверга твърденията на Румен Гечев за около 2 млрд. лв. бързо ликвидни активи на КТБ. Според доклада на одиторите, ако говорим за активи, в КТБ има 2 млрд. лв. кредити, раздадени на работещи предприятия, които те погасяват и са добре обезпечени, но това не са високо ликвидни активи, каза Стоянова.

Тя отбеляза, че ако "предложението на БСП се случи, означава да поискаме от тези предприятия предсрочно да си погасят кредитите и да ги изправим пред икономическа невъзможност да работят".

По думите на Стоянова, освен 600 млн. лв. на физически лица, в банката има 1,6 млрд. лв. необезпечени пари на фирми - български, чужди, държавни, частни, на общини, както и европейски средства.

Депутатът Лиляна Павлова добави, че чакат ясна разбивка кой, колко пари има, какви фирми, какви физически лица, както и решението на съда да разкрие банковата тайна около тях.

Смятаме, обобщи Лиляна Павлова, че ако се стигне до изплащане изобщо, то трябва да е без лихвите, натрупани от самото начало на депозитите. Според нея задължително било и да се знае дали това са депозити,  или те "удобно са били превърнати в разплащателни сметки".

Дали ще има нов закон или ще се работи според досегашния за банковата несъстоятелност, държавата трябва да извади 2 млрд.лв., за да финансира изплащането на парите на гарантираните вложители. Във всеки един от сценариите държавата трябва да тегли дълг и да гарантира това, заключи Менда Стоянова.

КРЪСТОСАН ОГЪН: За схемата на БСП за КТБ