Късно снощи британският премиер Дейвид Камерън загуби символичен, но важен парламентарен вот, който целеше да подготви пътя за присъединяване на Великобритания към евентуален военен удар в Сирия, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

След отхвърлянето на правителственото предложение с 285 на 272 гласа, Камерън заяви, че ще се съобрази с мнението на законодателния орган и че разбира обществения и парламентарен скептицизъм за евентуално военно участие.

"За мен е ясно, че парламентът, който отразява вижданията на британския народ, не иска да стане свидетел на британски военни действия. Разбрах това и правителството ще действа в съответствие с тази позиция", каза Камерън пред парламентаристите.

Министърът на отбраната Филип Хамънд заяви, че САЩ ще бъдат разочаровани от факта, но не вярва липсата на британско участие да спре въпросната акция.

САЩ

Президентът Барак Обама ще вземе решение по сирийския въпрос според интересите на САЩ, съобщи Белият дом след решението на Великобритания.

"Решението на Обама ще бъде ръководено от това, което е в най-добрия интерес на САЩ"
, заяви Белият дом, цитиран от Ройтерс.

Американският държавен глава смята, че "ключови интереси на САЩ са заложени на карта" и че "страните, които нарушават нормите за химическото оръжие, трябва да бъдат държавни отговорни".

Говорителят на Белия дом Кейтлин Хейдън заяви, че САЩ ще продължат да се консултират с британското правителство - "един от най-близките съюзници и приятели".

Шефът на Пентагона Чък Хейгъл обясни, че САЩ ще продължат усилията за сформиране на международна коалиция, която да отговори на предполагаемото използване на химическо оръжие.

Представители на администрацията на Обама заявиха пред членове на парламента, че "не се съмняват", че в Сирия са били използвани химически оръжия и че те са били използвани от правителството на президента Башар ал Асад, заяви за Ройтерс парламентаристът Елиът Енгел.

Високопоставените представители на администрацията се позовали на доказателства като "хванати комуникации на сирийски представители на високо ниво" и видели персонал, който се движел около Дамаск, което сочело, че "се готвят за нещо голямо като химическа атака".

Русия, Китай, Иран, Аржентина, Украйна, Канада и други държави призоваха вече за дипломатическо разрешение на събитита и обявиха, че са против военна намеса.
Според източник от Брюксел, най-малко 12 страни от НАТО твърдо са отказали да вземат участие във военна операция срещу Сирия, ако не е одобрена от Съвета за сигурност на ООН.

Турският министър на вътрешните работи Муаммер Гюлер определи разрешението от Меджлиса за евентуални действия на Турция срещу Сирия като „напълно достатъчно”, съобщи в. „Милиет”.

ООН

Срещата на петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, посветена на ситуацията в Сирия, приключи през нощта, без да бъде взето конкретно решение, предаде АФП.

Среща на "петорката" ( Китай, Русия , Великобритания, САЩ и Франция) се проведе по инициатива на Русия и продължи само 45 минути.

Темата на консултациите беше предложената от Великобритания проекторезолюция, която призова за приемането на всички необходими мерки за защита на цивилното население в Сирия, включително и възможността за използването на сила срещу властите в Дамаск.

Вижте снимки от конфликта в Сирия


Анкета: Очаквате ли военна намеса в Сирия?