Сега тези пари ще отидат директно като свежи пари в бюджета, каза министърът. Две фирми са подали оферти за участие в търга на министерството,  като на втора позиция е била британската компания BNK Petroleum. Офертите са били отворени преди няколко дни, предаде Лайф нюз.

Министърът се похвали, че
в конкурсната документация е бил предвиден минимален бонус от 200 000 евро за 5-годишното проучване на шистов газ у нас.

За другите две находища офертите ще се подават до края на юни, каза още Трайков.
Според първоначални оценки на компаниите, които са заявили желание за участие в търга за проучване и добив в Нови пазар, количествата шистов газ са между 300 млрд. и 1 трилион куб. метра.

„Един трилион звучат наистина фантастично, това е консумацията на България за 300 години, но все пак има компания, която дава 30 млн. евро само да имат правото да проучват“, подчерта енергийният министър.
Преди дни министър Трайков каза, че самите изследвания на шистов газ продължават около 2-3 години, а изграждането на инфраструктурата и подготовката за промишлен добив отнема още толкова време.

За миналата година приходите от концесии от министерствата на икономиката, на околната среда и на регионалното развитие са били 53 млн. лева, каза още днес Трайков.
На пресконференцията присъства и новият заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

Американската компания "Шеврон" заяви интереса си към добива на шистов газ у нас през май миналата година. 
Вчера стана ясно, че друга американска компания "Уестингхаус" ще ни доставя ядрено гориво. Досега единственият доставчик на горивото бе Русия.

Усвояването на шистовия газ от сложните хоризонтални слоеве стана възможно през последното десетилетие благодарение на новите технологии, лидери в които сега са САЩ и Канада. Редица страни от Европейския съюз, както и Китай, обаче също започват да добиват шистов газ.